Νέα

Ποσοστό των καπνιστών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα o-taf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 20
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Καπνίζεις ?

  • ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ

    Ψήφοι: 3 27,3%
  • ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ

    Ψήφοι: 1 9,1%
  • ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ

    Ψήφοι: 4 36,4%
  • ΚΑΠΝΙΖΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΟΨΑ

    Ψήφοι: 2 18,2%
  • ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΡΧΙΣΑ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΟΣ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ

    Ψήφοι: 1 9,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    11

o-taf

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
26
Like
0
Πόντοι
0
Για να δούμε το ποσοστό των καπνιστών μέσα στο forum
Τα καλά και τα κακά ( εάν υπαρχουν)
Εάν κάποιος κάπνιζε και το έκοψε ας μας πει τον τρόπο μήπως και βοηθήσει κανέναν να το κόψει



Ο καρκίνος του πνεύμονα, που προκαλείται συνήθως από το κάπνισμα, είναι η συχνότερη μορφή καρκίνου και σκοτώνει επίσης τους περισσότερους ανθρώπους, εν μέρει επειδή,
δεν γίνεται αντιληπτός παρά μόνο αφού έχει επεκταθεί.
Μέχρι σήμερα, η ακριβέστερη μέθοδος για την ανίχνευση του καρκίνου είναι η χρήση... σκύλων. Μελέτη που δημοσιεύτηκε το 2006 διαπίστωσε ότι τα σκυλιά οσμίζονται τον καρκίνο στην ανάσα των ασθενών με ακρίβεια 99%.
Όταν το κόψετε
Σε 20 λεπτά
Η πίεση του αίματος και οι σφυγμοί πέφτουν στο φυσιολογικό, Όπως και η θερμοκρασία των άκρων.
Σε 8 ώρες
Το μονοξείδιο του άνθρακα πέφτει στο φυσιολογικό, το οξυγόνο ανεβαίνει στο φυσιολογικό.
Σε 24 ώρες
Μειώνεται η πιθανότητα καρδιακής προσβολής
Σε 48 ώρες
Δυναμώνει η γεύση και η όσφρηση
Σε 72 ώρες
Ομαλοποιείται η αναπνοή, αυξάνεται η χωρητικότητα των πνευμόνων.
Σε 2 βδομάδες με 3 μήνες
Βελτιώνεται η κυκλοφορία του αίματος, η λειτουργία των πνευμόνων αυξάνεται κατά 30%.
Σε 1 ως 9 μήνες
Εξαφανίζεται ο βήχας και η κόπωση, αρχίζει η ανάπλαση του ενδοθηλίου των βρόγχων.
Σε 1 χρόνο
Ο κίνδυνος καρδιακού επεισοδίου μειώνεται στο μισό σε σχέση με εκείνον ενός καπνιστή.
Σε 10 χρόνια
Ο κίνδυνος ενός καρδιακού επεισοδίου είναι σχεδόν ο ίδιος με κάποιου που δεν έχει καπνίσει ποτέ και ο κίνδυνος καρκίνου του πνεύμονα μειώνεται στο μισό.

Δούρειος Ίππος" για το τσιγάρο είναι η νικοτίνη, μία ελαιώδης χημική ένωση που περιέχει άζωτο. Αν υποθέσουμε ότι ο καπνιστής τραβάει μόνο μία ρουφηξιά από το τσιγάρο του και στη συνέχεια το σβήνει, ο μηχανισμός που τίθεται σε λειτουργία αμέσως μετά είναι ο εξής: η νικοτίνη που εισπνευστικέ μπαίνει στην κυκλοφορία του αίματος και φτάνει παντού συμπεριλαμβανομένου του εγκεφάλου. Στον εγκέφαλο φτάνει μέσα σε 8 έως 18 δευτερόλεπτα. Εκεί διεγείρει τους νευρώνες και αυτομάτως στέλνονται διάφορα μηνύματα στα όργανα του καπνιστή: δίνεται η εντολή να εκκριθεί αδρεναλίνη, "ειδοποιείται" η καρδιά να αρχίσει να χτυπά πιο γρήγορα, τα αγγεία συσπώνται, απελευθερώνεται γλυκόζη κ.λ.π. Η νικοτίνη σε μικρή ποσότητα διεγείρει, ενώ σε μεγάλη ναρκώνει και προκαλεί το θάνατο. Η περιεκτικότητα της στο αίμα πέφτει κατά 50% μισή ώρα μετά από μία ρουφηξιά και κατά 75% στα τρία τέταρτα της ώρας. Η δράση των ορμονών που εκκρίθηκαν διαρκεί επίσης περίπου μίση ώρα. Από τη στιγμή που μειώνεται η περιεκτικότητα της νικοτίνης στο αίμα, ο καπνιστής νιώθει την ανάγκη να ανεβάσει εκ νέου τα επίπεδα της, γι' αυτό οι περισσότεροι καπνίζουν περίπου ένα πακέτο την ημέρα - δύο τσιγάρα την ώρα. Στους μανιώδεις καπνιστές η νικοτίνη σωρεύεται στον οργανισμό και "αρκεί" ακόμα και για τις ώρες του ύπνου
Επειδή πάντως, τα επίπεδα μειώνονται πολύ στη διάρκεια της νύχτας, το πρωινό τσιγάρο προκαλεί πάντα μία έντονη ευχαρίστηση - γεγονός που αποδίδεται στο ότι η νικοτίνη προκαλεί την έκκριση της ντοπαμίνης, μίας ουσίας που μοιάζει με ορμόνη, αλλά είναι νευροδιαβιβαστής. Η ντοπαμίνη συνδέεται με το αίσθημα της ικανοποίησης και της απόλαυσης του σεξ ή του καλού φαγητού. Τα επόμενα τσιγάρα πάντως ανάβονται μηχανικά, γιατί δεν προκαλούν το ίδιο αίσθημα ευχαρίστησης. Ο οργανισμός μένει σχετικά αδιάφορος, επειδή τα επίπεδα της νικοτίνης δεν προλαβαίνουν να πέσουν στο μηδέν, και έτσι οι νευρώνες δεν διεγείρονται όσο με το πρώτο τσιγάρο. Επιπλέον, με την πάροδο του χρόνου, η νικοτίνη -δυστυχώς- διεγείρει τα εγκεφαλικά κύτταρα, ώστε να δημιουργούν νέους νευρώνες για την υποδοχή της, με αποτέλεσμα, όσο περισσότερο καπνίζει ένα άτομο, τόσο περισσότερα τσιγάρα να ζητά. Οι νέοι νευρώνες "απαιτούν" τη δική τους "δόση" και το αίσθημα "κορεσμού" των εγκεφαλικών νευρώνων από νικοτίνη ικανοποιείται πλέον με όλο και μεγαλύτερο αριθμό τσιγάρων. Σύμφωνα με τη σχολή Ιατρικής του Πανεπιστημίου του Χιούστον, αυτοί οι επιπλέον νευρώνες που κάνουν τον άνθρωπο να αποζητά όλο και περισσότερη νικοτίνη αρχίζουν να ατροφούν και να εξαφανίζονται περίπου ενάμισι μήνα μετά το κόψιμο του τσιγάρου. Η ανάμνηση, όμως, της ευχαρίστησης που έφερνε κάποτε η νικοτίνη, - προκαλώντας έκκριση ντοπαμίνης - διαρκεί, και έτσι ο πρώην καπνιστής μπορεί ανά πάσα στιγμή να παρεκτραπεί και να ξαναρχίσει το κάπνισμα
ΠΩΣ ΔΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ...

Πρόκειται για την ίδια δηλητηριώδη ουσία που εκπέμπεται από τα καυσαέρια των αυτοκινήτων. Ενώ η νικοτίνη κάνει την καρδιά να χτυπά πιο γρήγορα, το μονοξείδιο του άνθρακα της στερεί το έχτρα οξυγόνο που της χρειάζεται. Η αναπνοή γίνεται πιο γρήγορη και η θερμοκρασία του σώματος πέφτει κατά ένα - δύο δέκατα. Αυτή η "κόντρα" γίνεται αιτία για πολλές καρδιαγγειακές και αναπνευστικές παθήσεις

ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ Η ΠΙΣΣΑ
Ανάμεσα στις 4.000 ουσίες που περιέχει το τσιγάρο, η πίσσα είναι από τις πλέον βλαβερές. Πρόκειται για ένωση πολλών και καρκινογόνων ουσιών, έχει σκούρο χρώμα και κολλώδη υφή. Επικάθεται στους βλεννογόνους τους στόματος, των πνευμόνων, του στομάχου και του εντέρου, συμβάλλοντας στην πρόκληση καρκίνου αυτών των περιοχών, αλλά και στην εκδήλωση εμφυσήματος, χρόνιων αναπνευστικών παθήσεων κ.λ.π. Ο οργανισμός εν τω μεταξύ αναλώνει όλα τα αποθέματα βιταμίνης C






 

mouNINJA

Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2008
Μηνύματα
6.655
Like
26
Πόντοι
66
Μία ψηφοφορία διατυπωμένη κατάλληλα για Έλληνες. :grin:
Μετά από 27 ψήφους το ποσοστό των μη καπνιστών είναι 55% (26 ψήφοι συνολικά)
Πίστευω ότι στην Ελλάδα οι καπνιστές είναι περισσότεροι από τους μη.
Εγώ καπνίζω μισό πακέτο την ημέρα και θέλω να το ελαττώσω αλλά δε καίγομαι κιόλας.
Όποιος άλλος θέλει ας ψηφίσει.
Ένα ευχαριστώ στον SPEED για το thread με τις ψηφοφορίες. :rockon:
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
[size=30pt]ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ[/size]
:grin:
 

sotosdep2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2008
Μηνύματα
515
Like
1.910
Πόντοι
206
Πολύ σωστά όλα. Το τσιγάρο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία.
Και ειδικά για όσους ζούμε σε μεγαλουπόλεις το ίδιο βλαβερός είναι και αέρας που εισπνέουμε, το νερό που πίνουμε, και σίγουρα το φαγητό που τρώμε.
Οπότε το τσιγάρο είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Όποιο μέλος έχει δικό του άνθρωπο που έχει υποφέρει απο καρκίνο των πνευμόνων θα έχει γνωρίσει πάρα πολλά άτομα που πάσχουν απο αυτό που δεν καπνίσαν ποτέ στη ζωή τους. Απλά πιστεύω πλέον ότι η επιστήμη ακόμα δεν έχει ανακαλύψει τι ακριβώς προκαλεί την καρκινογέννεση. Όλοι πλέον ξέρουν ότι ο αμμίαντος προκαλεί καρκίνο. Αυτό όμως δεν το γνώριζε κανένας μέχρι και πρίν μερικά χρόνια που η χρήση του ήταν ευρεία λόγω της "πυρίμαχη" ιδιότητας του.
Τα παραπάνω βέβαια δεν ακυρώνουν τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Αλλά στην εποχή που ζούμε το τσιγάρο είναι πλέον (κατά την γνώμη μου) ο λιγότερο ένοχος.
 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
καπνίζω 27 χρόνια από τα οποία τα 22 Gitanes σκέτο και για λόγους υγείας τα 2,5 τελευταία χρόνια μου το έχουν απαγορέψει αλλά δε σώζομαι :think: :jerking: :tickedoff: :helpplea: :headbang: :uglystupid: :idiot:
 

Συνημμένα

  • 180px-Gitanes.jpg
    180px-Gitanes.jpg
    7,3 KB · Εμφανίσεις: 24
  • Gitanes-sans-filter-carton.gif
    Gitanes-sans-filter-carton.gif
    17,2 KB · Εμφανίσεις: 36

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Πολύ σωστά όλα. Το τσιγάρο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία.
Και ειδικά για όσους ζούμε σε μεγαλουπόλεις το ίδιο βλαβερός είναι και αέρας που εισπνέουμε, το νερό που πίνουμε, και σίγουρα το φαγητό που τρώμε.
Οπότε το τσιγάρο είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Όποιο μέλος έχει δικό του άνθρωπο που έχει υποφέρει απο καρκίνο των πνευμόνων θα έχει γνωρίσει πάρα πολλά άτομα που πάσχουν απο αυτό που δεν καπνίσαν ποτέ στη ζωή τους. Απλά πιστεύω πλέον ότι η επιστήμη ακόμα δεν έχει ανακαλύψει τι ακριβώς προκαλεί την καρκινογέννεση. Όλοι πλέον ξέρουν ότι ο αμμίαντος προκαλεί καρκίνο. Αυτό όμως δεν το γνώριζε κανένας μέχρι και πρίν μερικά χρόνια που η χρήση του ήταν ευρεία λόγω της "πυρίμαχη" ιδιότητας του.
Τα παραπάνω βέβαια δεν ακυρώνουν τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Αλλά στην εποχή που ζούμε το τσιγάρο είναι πλέον (κατά την γνώμη μου) ο λιγότερο ένοχος.
Όταν ο πατέρας μου έκανε χημιοθεραπείες στο ίδιο δωμάτιο ήταν ένας τύπος από Πτολεμαίδα ο οποίος δεν είχε καπνίσει ποτέ του, είχε ca στον πνεύμονα και πέθανε γρηγορότερα από τον πατέρα μου. Όλα αυτά με την υγεία είναι λότο. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει. Είμαι ο τελευταίος που θα πει σε κάποιον να κόψει το κάπνισμα γιατί κάπνιζα σαν πούστης 20 χρόνια. Απλά βαρέθηκα τον τσιγαρόβηχα, το λαχάνιασμα και άλλα καλά του καπνίσματος. Όλα στο μυαλό είναι. Αν ΘΕΛΕΙΣ το κόβεις. Τελεία
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Το θεμα ειναι να μη μεγιστοποιεις τους κινδυνους για την υγεια σου. Και το τσιγαρο αποδεδειγμενα μπορει να σε ξεκωλιασει.
 

silverdragon

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
655
Like
2
Πόντοι
6
κοψτε τους καρκινοσωληνες!!!
δεν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια και ελπιζω να το καταλαβουν μια μερα ολοι :rockon:
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Το έχω κόψει εδώ και 8 χρόνια. Μαχαιριά - όλα τ' άλλα είναι παπαριές.  :headbang:

Πρόσφατα έχασα τον πατέρα μου απ' την ασθένεια που δε γλιτώνει κανείς.  :(

Πιο μαλακία απ' αυτό το πράγμα εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει.  :jerking:

Εμείς & οι Κύπριοι - παγκόσμιο ρεκόρ στη μαλακία.  :jerking:

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια - εσείς που έχετε παιδάκια θα σας πω το εξής:

Μπορεί να έχεις γονίδια προστασίας και να φτάσεις 90, πραγματικά.
Το παιδί σου όμως μπορεί να μην έχει - το έχεις σκεφτεί αυτό;


Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Νομίζω ήμουν σαφής...
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Πολύ σωστά όλα. Το τσιγάρο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία.
Και ειδικά για όσους ζούμε σε μεγαλουπόλεις το ίδιο βλαβερός είναι και αέρας που εισπνέουμε, το νερό που πίνουμε, και σίγουρα το φαγητό που τρώμε.
Οπότε το τσιγάρο είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Όποιο μέλος έχει δικό του άνθρωπο που έχει υποφέρει απο καρκίνο των πνευμόνων θα έχει γνωρίσει πάρα πολλά άτομα που πάσχουν απο αυτό που δεν καπνίσαν ποτέ στη ζωή τους. Απλά πιστεύω πλέον ότι η επιστήμη ακόμα δεν έχει ανακαλύψει τι ακριβώς προκαλεί την καρκινογέννεση. Όλοι πλέον ξέρουν ότι ο αμμίαντος προκαλεί καρκίνο. Αυτό όμως δεν το γνώριζε κανένας μέχρι και πρίν μερικά χρόνια που η χρήση του ήταν ευρεία λόγω της "πυρίμαχη" ιδιότητας του.
Τα παραπάνω βέβαια δεν ακυρώνουν τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος. Αλλά στην εποχή που ζούμε το τσιγάρο είναι πλέον (κατά την γνώμη μου) ο λιγότερο ένοχος.


Καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχουν αυτά που λες.
Δεν έχεις δίκιο σε τίποτα.
Περνάς τελείως λάθος μηνύματα για αυτό και θα κάνω αυτό το «ξινό» ποστ.
Είμαι 100% σίγουρος ότι είσαι καπνιστής και πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Μην πεις ότι δεν είσαι καπνιστής, ή ότι ήσουν και το έκοψες και τέτοια, διότι δεν σε πιστεύω με τίποτα.
Κατά τα άλλα δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου. Αλήθεια.

1) Ο αέρας είναι μερικές φορές βλαβερός σε μεγαλουπόλεις αλλά ποτέ στο βαθμό που είναι το τσιγάρο. Τα θύματα του τσιγάρου δεν μπορούν με τίποτα να συγκριθούνε με αυτά του αέρα. Η υπερβολή σου είναι τόσο μεγάλη που φτάνει τα όρια του ψεύδους.
2) Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για το νερό.
3) Το ίδιο ισχύει και για το φαγητό.
4) Αλλά και δίκιο να είχες, που δεν έχεις, η κατανάλωση νερού και φαγητού είναι αναγκαία για τη ζωή και δεν μπορούμε χωρίς αυτή. Αντίθετα το κάπνισμα είναι μόνο βλαβερό και τίποτα άλλο.
5) Ο βροχογενής καρκίνος του πνεύμονα σχετίζεται απόλυτα με το τσιγάρο. Σε μη καπνιστές παρατηρείται σε μικρά ποσοστά και συχνά αυτοί είναι παθητικοί καπνιστές διότι ζουν και εργάζονται σε περιβάλλον καπνιστών. Ο αμίαντος ευθύνεται για το μεσοθηλίωμα του πνεύμονα, άλλο είδος καρκίνου. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. (Τα βρίσκεις εύκολα στο ίντερνετ όπως έκανα και εγώ, ιατρός δεν είμαι. Αρκεί να τα ψάξεις.)
6) Το κάπνισμα ως γνωστόν ευθύνεται για πολλές άλλες παθήσεις όπως βρογχίτιδα, έμφραγμα της καρδιάς, και πολλά άλλα. Όχι μόνο καρκίνο του πνεύμονα.
7) Σίγουρα υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα βλαβερά για την υγεία όπως η χοληστερίνη, το άγχος, η έλλειψη άσκησης, η καθιστική ζωή, η παχυσαρκεία και άλλα που λένε οι γιατροί. Αυτό όμως δε μπορείς να το χρησιμοποίησης για να βγάλεις το τσιγάρο σχετικά αθώο ή «σταγόνα στο ωκεανό» όπως λες. Το τσιγάρο σκοτώνει και τέρμα. Κάθε σύγκριση είναι κακοπροαίρετη και πονηρή.
8) Να σημειώσω ότι το παθητικό κάπνισμα έχει αποδειχθεί ότι είναι εξαιρετικά βλαβερό και αυτό. Οι γιατροί έχει πολύ καιρό που το λένε και το επαναλαμβάνουν. Κατά συνέπεια ο καπνιστής πρέπει από νόμου και με μεγάλη αυστηρότητα να περιοριστεί σημαντικά. Τις παπαριές περί φασιστικών τακτικών να πάτε να τις πείτε αλλού όσοι διαφωνείται. Έχουμε απόλυτο δικαίωμα να αναπνέουμε αέρα χωρίς ταμπάκο. Οι ανοιχτόμυαλοι φίλοι μας καπνιστές που έχουν εγκλωβιστεί σε αυτή τη φυλακή που λέγεται εξάρτηση από το τσιγάρο, ας σκεφτούνε ότι κάνουν πραγματικά κακό στην οικογένειά τους, στη κοπέλα τους, στα παιδιά τους, στους συναδέλφους τους, τους φίλους τους και όσους έχουν τριγύρω τους όταν καπνίζουν.
9) Τα θέματα του τσιγάρου έχουν αποσαφηνιστεί στις βασικές τους γραμμές εδώ και πολλά χρόνια από τους γιατρούς. Και μόνο που καθόμαστε και κάνουμε τη συζήτηση «βλάπτει πολύ; – όχι μωρέ!», είναι τελείως απαράδεκτο. Δείχνει ακόμα μία φορά τη χαμηλή ποιότητα σκέψης του Έλληνα. Δεισιδαιμονίες, φοβίες, κουτοπόνηρα ψυχολογικά παιχνίδια μέσα στο μυαλό του, πνεύματα και δαίμονες τον εμποδίζουν να βλέπει καθαρά τη πραγματικότητα.
10) Να σημειώσω ότι φαίνεται ότι στις νεαρές ηλικίες οι κοπέλες καπνίζουν σε μεγαλύτερο βαθμό από τους άντρες. Και αυτό δείχνει το ότι η γυναίκα είναι ψυχολογικά και κοινωνικά πίσω από τον άντρα, προσπαθεί ακόμα να μιμηθεί συμπεριφορές που είχε στο παρελθόν ο άντρας και δε λέει να οριμάσει.


Φιλικά,
Νέαρχος
 

Επισκέπτης
εχει ξανασυζητηθει το θεμα..
περσινα ξυνα σταφυλια..
 

silverdragon

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2008
Μηνύματα
655
Like
2
Πόντοι
6
καλυτερα 2 ποτηρακια κρασι την ημερα παρα αυτη η μαλακια,παρτε το χαμπαρι μαγκες
ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Καπνίζω 18 χρόνια τώρα, από το '97 μόνο Winston κοκκινο ...

Οχι υπεβολικά, περίπου 1 πακέτο την ημέρα (25άρι)

Δεν θέλω να το κόψω ...

Η γυναίκα μου δεν καπνίζει, ούτε έχει καπνίσει ποτέ ...

Είναι ένα από τα μόνιμα θέματα γκρίνιας από τότε που αρραβωνιαστήκαμε ...

Το καλοκαίρι έβηχα σαν πούστης το βράδυ στον ύπνο μου ... μέχρι πυ ξύπναγα (που όταν κοιμάμαι δεν καταλαβαίνω Χριστό ...)

πήγα σε πνευμονολόγο, έκανα σπιρομέτρηση, με βρήκε μια χαρά ...

το μείωσα λίγο και κόπηκε ο βήχας ...

Από προχτές με έχεσε πάλι η γυναίκα μου ότι άρχισα να βήχω πάλι το βράδυ στον ύπνο μου (αλλά εγώ δεν ξύπνησα από το βήχα...)

Δεν θέλω να το κόψω ...

Δουλεύω 12-14 ώρες την ημέρα σε γραφείο (και 6-10ώρες τα σαββατοκύριακα), πίνω 1-2 καφέδες και καπνίζω 1 πακέτο ...

Πίνω 1-2 ουσκάκια κάθε βράδυ αν δω κανα έργο στη τηλεόραση πριν πάω για ύπνο ...

Οι "απολάυσεις" στην ζωή και στον περιορισμένο ελεύθερο χρόνο μου είναι πολύ λίγες ...
(το αν είναι "απόλαυση" ή όχι μπορεί να το κρίνει μόνο κάποιος που έχει καπνίσει ....)

δοκίμασα κάτι χάπια που και καλά σε κάνουν να το κόψεις (50€ το κουτί για 14 μέρες ....)

παπάρια βοηθήσανε (το έκανα για τη γυναίκα μου, όχι γιατί το ήθελα ...

Σε όποιον δεν καπνίζει, του προτείνω να μην το αρχίσει...!!!

Αλλά εγώ δεν θέλω να το κόψω στην παρούσα φάση της ζωής μου ...!!!

αυτά ...!!!
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Δεν καπνιζω. Επισης θελω να πω οτι και σε αυτο το θεμα ισχυει αυτο που εχω πει και για αλλα θεματα. Το τεραστιο ποσοστο των καπνιζοντων στην Ελλαδα , οφειλεται στο οτι καπνιζουν για το φαινεσθαι. Εχει γινει και αυτο κριτηριο κοινωνικης καταξιωσης , δυστυχως . Ο ελληνας κανει τα παντα για να ειναι στη μοδα . Η γνωμη μου ειναι αυτη
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Καπνίζω 18 χρόνια τώρα, από το '97 μόνο Winston κοκκινο ...

Οχι υπεβολικά, περίπου 1 πακέτο την ημέρα (25άρι)

Δεν θέλω να το κόψω ...


Εντάξει φίλε Borg. Εσύ καπνίζεις, εγώ πάω με Ρωσίδες. Ο καθένας το βίτσιο του.

Αν το κόψεις όμως, λέω αν, θα έχεις κάνει το μεγαλύτερο δώρο που υπάρχει στον εαυτό σου. Γιατί η υγεία δεν είναι αγαθό, όπως η ελευθερία, η υγεία είναι κάτι πολύ πιο σημαντικό και ανώτερο. Έχει να κάνει με την ύπαρξή μας !

Όταν λοιπόν βρεις τη ψυχική δύναμη να παραδεχτείς ότι είσαι εγκλωβισμένος και αποφασίσεις να το πολεμήσεις σώμα με σώμα, τότε σου εύχομαι καλή νίκη ! Και για σένα, και για τη γυναίκα σου, και για τα μελλοντικά παιδιά σου.
 

Borg

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.170
Like
4
Πόντοι
16
Εντάξει φίλε Borg. Εσύ καπνίζεις, εγώ πάω με Ρωσίδες. Ο καθένας το βίτσιο του.

Αν το κόψεις όμως, λέω αν, θα έχεις κάνει το μεγαλύτερο δώρο που υπάρχει στον εαυτό σου. Γιατί η υγεία δεν είναι αγαθό, όπως η ελευθερία, η υγεία είναι κάτι πολύ πιο σημαντικό και ανώτερο. Έχει να κάνει με την ύπαρξή μας !

Όταν λοιπόν βρεις τη ψυχική δύναμη να παραδεχτείς ότι είσαι εγκλωβισμένος και αποφασίσεις να το πολεμήσεις σώμα με σώμα, τότε σου εύχομαι καλή νίκη ! Και για σένα, και για τη γυναίκα σου, και για τα μελλοντικά παιδιά σου.

Μα το ξέρω, είμαι και εγκλωβισμένος και εθισμένος, δεν διαφώνησα εγώ με αυτό.
Εχω στο πρόγραμμα να το κόψω, απλά όχι τώρα ...
Οταν το αποφασίσω, απλά θα γίνει, όμωςτώρα δεν είναι η σωστή περίοδος ...
σύντομα όμως ...!!!
 

sotosdep2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2008
Μηνύματα
515
Like
1.910
Πόντοι
206
Καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχουν αυτά που λες.
Δεν έχεις δίκιο σε τίποτα.
Περνάς τελείως λάθος μηνύματα για αυτό και θα κάνω αυτό το «ξινό» ποστ.
Είμαι 100% σίγουρος ότι είσαι καπνιστής και πας να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα. Μην πεις ότι δεν είσαι καπνιστής, ή ότι ήσουν και το έκοψες και τέτοια, διότι δεν σε πιστεύω με τίποτα.
Κατά τα άλλα δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου. Αλήθεια.

1) Ο αέρας είναι μερικές φορές βλαβερός σε μεγαλουπόλεις αλλά ποτέ στο βαθμό που είναι το τσιγάρο. Τα θύματα του τσιγάρου δεν μπορούν με τίποτα να συγκριθούνε με αυτά του αέρα. Η υπερβολή σου είναι τόσο μεγάλη που φτάνει τα όρια του ψεύδους.
2) Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για το νερό.
3) Το ίδιο ισχύει και για το φαγητό.
4) Αλλά και δίκιο να είχες, που δεν έχεις, η κατανάλωση νερού και φαγητού είναι αναγκαία για τη ζωή και δεν μπορούμε χωρίς αυτή. Αντίθετα το κάπνισμα είναι μόνο βλαβερό και τίποτα άλλο.
5) Ο βροχογενής καρκίνος του πνεύμονα σχετίζεται απόλυτα με το τσιγάρο. Σε μη καπνιστές παρατηρείται σε μικρά ποσοστά και συχνά αυτοί είναι παθητικοί καπνιστές διότι ζουν και εργάζονται σε περιβάλλον καπνιστών. Ο αμίαντος ευθύνεται για το μεσοθηλίωμα του πνεύμονα, άλλο είδος καρκίνου. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. (Τα βρίσκεις εύκολα στο ίντερνετ όπως έκανα και εγώ, ιατρός δεν είμαι. Αρκεί να τα ψάξεις.)
6) Το κάπνισμα ως γνωστόν ευθύνεται για πολλές άλλες παθήσεις όπως βρογχίτιδα, έμφραγμα της καρδιάς, και πολλά άλλα. Όχι μόνο καρκίνο του πνεύμονα.
7) Σίγουρα υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα βλαβερά για την υγεία όπως η χοληστερίνη, το άγχος, η έλλειψη άσκησης, η καθιστική ζωή, η παχυσαρκεία και άλλα που λένε οι γιατροί. Αυτό όμως δε μπορείς να το χρησιμοποίησης για να βγάλεις το τσιγάρο σχετικά αθώο ή «σταγόνα στο ωκεανό» όπως λες. Το τσιγάρο σκοτώνει και τέρμα. Κάθε σύγκριση είναι κακοπροαίρετη και πονηρή.
8) Να σημειώσω ότι το παθητικό κάπνισμα έχει αποδειχθεί ότι είναι εξαιρετικά βλαβερό και αυτό. Οι γιατροί έχει πολύ καιρό που το λένε και το επαναλαμβάνουν. Κατά συνέπεια ο καπνιστής πρέπει από νόμου και με μεγάλη αυστηρότητα να περιοριστεί σημαντικά. Τις παπαριές περί φασιστικών τακτικών να πάτε να τις πείτε αλλού όσοι διαφωνείται. Έχουμε απόλυτο δικαίωμα να αναπνέουμε αέρα χωρίς ταμπάκο. Οι ανοιχτόμυαλοι φίλοι μας καπνιστές που έχουν εγκλωβιστεί σε αυτή τη φυλακή που λέγεται εξάρτηση από το τσιγάρο, ας σκεφτούνε ότι κάνουν πραγματικά κακό στην οικογένειά τους, στη κοπέλα τους, στα παιδιά τους, στους συναδέλφους τους, τους φίλους τους και όσους έχουν τριγύρω τους όταν καπνίζουν.
9) Τα θέματα του τσιγάρου έχουν αποσαφηνιστεί στις βασικές τους γραμμές εδώ και πολλά χρόνια από τους γιατρούς. Και μόνο που καθόμαστε και κάνουμε τη συζήτηση «βλάπτει πολύ; – όχι μωρέ!», είναι τελείως απαράδεκτο. Δείχνει ακόμα μία φορά τη χαμηλή ποιότητα σκέψης του Έλληνα. Δεισιδαιμονίες, φοβίες, κουτοπόνηρα ψυχολογικά παιχνίδια μέσα στο μυαλό του, πνεύματα και δαίμονες τον εμποδίζουν να βλέπει καθαρά τη πραγματικότητα.
10) Να σημειώσω ότι φαίνεται ότι στις νεαρές ηλικίες οι κοπέλες καπνίζουν σε μεγαλύτερο βαθμό από τους άντρες. Και αυτό δείχνει το ότι η γυναίκα είναι ψυχολογικά και κοινωνικά πίσω από τον άντρα, προσπαθεί ακόμα να μιμηθεί συμπεριφορές που είχε στο παρελθόν ο άντρας και δε λέει να οριμάσει.


Φιλικά,
Νέαρχος

Αγαπητέ φίλε Νέαρχε

Κατ αρχήν σ' ευχαριστώ για την κριτική σου. Αλλοίμονο αν εκφράζουμε την γνώμη μας και δεν υπάρχει αντίλογος. Αυτό το κομμάτι είναι και το πιο ωραίο του net.
Εγώ λοιπόν εξέφρασα την προσωπική μου γνώμη οπότε το αν αυτή έχει σχέση με την πραγματικότητα είναι θέμα προς διευρεύνηση, όπως και το αν έχω δίκιο ή όχι!
Το post δεν είναι καθόλου ξινό τουλάχιστον για μένα, γιατί έχω μάθει, αν και σχετικά νέος σε ηλικία και εμπειρίες στη ζωή, να ακούω αυτό που μου λένε και να κρίνω. Ταυτόχρονα και να με κρίνουν γι' αυτά που λέω και πιστεύω! Λάθος θα ήταν αν το μήνυμα μου έλεγε καπνίστε ελεύθερα και χωρίς ενοχές. Επαναλαμβάνω λοιπόν αυτό που είπα πρώτο:
Το τσιγάρο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία.
Είμαι καπνιστής από τα 18 και το έκοψα για διάστημα 2 χρόνων(μαχαίρι ή καλύτερη μέθοδος όπως είπες pristine και όλα είναι στο ΜΥΑΛΟ όπως είπες petrosyn) και το ξανάρχισα. Δεν ζήτησα από κανένα να με πιστέψει γιατί στα γραφόμενά μου φαίνεται καθαρά το αν καπνίζω ή όχι.
Αλλοίμονο αν αρχίσουμε να έχουμε προσωπικές κόντρες εδώ μέσα. Μεγάλα παιδιά είμαστε και έχουμε απόλυτο δικαίωμα λόγου, σκέψης και κρίσης.
1) Μερικές φορές; Αυτό θα πρέπει να το πεις στους ανθρώπους που ζουν στην Μεγαλόπολη, Πτολεμαίδα κυρίως στις μανάδες και τους πατεράδες που έχουν χάσει μικρά παιδιά από ca πνεύμονα. Και πίστεψε γνωρίζω αρκετές.
2)+3) Δηλαδή πρέπει να πιστέψω ότι αυτό που τρώμε και πίνουμε έχει καμία σχέση με αυτό πριν 15 χρόνια(αρκεί να ρωτήσεις μερικούς αγρότες, κτηνοτρόφους αν τρώνε αυτά που παράγουν μαζικά ή μερικούς γεωπόνους αν τρώει κανείς τους πεπόνια π.χ.). Δηλαδή όταν αποκαλύφθηκε  έκρηξη στο Τσερνομπίλ αρκετές μέρες μετά ότι τρώγαμε πίναμε και ανασαίναμε δεν ήταν 100%καρκινογόνο; Και για πόσα χρόνια μετά; Και επαναλαμβάνω:
Το τσιγάρο είναι πολύ βλαβερό για την υγεία και μεγάλη μαλακία σε όλη την υφήλιο όπως είπε ο petrosyn. Πρώτος στη μαλακία εγώ!
4) Συμφωνώ απόλυτα.
5) Μπορείς να ρωτήσεις έναν ογκολόγο; Η μάλλον καλύτερα κάνε μια επίσκεψη στο "Σωτηρία" να γνωρίσεις ανθρώπους με ca πνεύμονα μη καπνιστές(ούτε καν παθητικούς). Ο βροχογενής καρκίνος του πνεύμονα σχετίζεται με το τσιγάρο ΝΑΙ!! Αλλά όχι απόλυτα! Οπότε επέτρεψε μου με τη σειρά μου να σου πω, λόγω προσωπικής εμπειρίας εδώ και 4 χρόνια, ότι το ποσοστό που λες εσύ είναι απόλυτα ψευδές(τουλάχιστον για μένα χωρίς να θέλω να επηρεάσω κανένα ή να πείσω τον οποιοδήποτε πως το τσιγάρο δεν βλάπτει).
6) Το πολύ βασικό που αφορά τους άντρες; Κούκου γιοκ soon.
7) Δεν είπα ότι είναι αθώο. Σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τα ναρκωτικά π.χ. που πραγματικά σκοτώνουν. Μεσημέρι ώρα κυκλοφοριακής αιχμής, στο κέντρο της Πάτρας δεν καπνίζει κανείς στο δρόμο οπότε δεν κινδυνεύουν να πεθάνουν από το παθητικό κάπνισμα. Οπότε έρχομαι στο....
8)+9)Συμφωνώ 100% πως κανείς δεν έχει δικαίωμα να "καίει" το οξυγόνο του διπλανού του. Συμφωνώ επίσης ότι δεν πρέπει κανείς να ανέχεται τη μαλακία(καπνό) του άλλου. Αλήθεια αφού αυτοί λεβέντες(επιστήμονες και γιατροί) το λένε εδώ και τόσα χρόνια γιατί δεν έχει απαγορευτεί η κυκλοφορία του παγκοσμίως; Διαφωνώ κάθετα για την ποιότητα σκέψης του Έλληνα και του υπόλοιπου κόσμου.
10) Δεν μπορώ να πάρω θέση για αυτό που λες, αν και το βρίσκω πολύ ισοπεδωτικό.

Να σαι καλά Νέαρχε! Είχα πολλά χρόνια να μιλήσω κανονικά σε forum. Αισθάνομαι υπέροχα γιατί μπορώ να κάνω μια ωραία κουβέντα με "αγνώστους" αλλά και ταυτόχρονα εν δυνάμη φίλους. :rockon:

 

Επισκέπτης
Δοξα το Θεο δεν εχω βαλει ποτε τσιγαρο στο στομα μου !  :rockon: :rockon:
 

stratigosss

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
6.275
Κριτικές
44
Like
20
Πόντοι
1.290
τυχερος εισαι και ουτε να βαλεις!!
εγω το εχω κοψει 10 χρονια
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom