Νέα

Παιχνίδια αναγραμματισμού ... Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΑΤΗ !!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MaximTsigalko21
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 258
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ta

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
761
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
6
Τρώνε πρόστμο κάθε εβδομάδα που το ανακοινώνει το εσρ  φαντάσου τι βγάζουν τα μουνιά
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Τρώνε πρόστμο κάθε εβδομάδα που το ανακοινώνει το εσρ  φαντάσου τι βγάζουν τα μουνιά
Δεν φταίνε τα μουνιά που κάνουν το παιχνίδι.
Φταίνε α) τα κανάλια που το επιτρέπουν.
αλλά κυρίως β) οι ηλίθιοι που τηλεφωνάνε και χρεώνονται

Τα πρόστιμα του ΕΣΡ που λες, που ανακοινώνονται?
 

ta

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
761
Κριτικές
9
Like
23
Πόντοι
6
Δεν φταίνε τα μουνιά που κάνουν το παιχνίδι.
Φταίνε α) τα κανάλια που το επιτρέπουν.
αλλά κυρίως β) οι ηλίθιοι που τηλεφωνάνε και χρεώνονται

Τα πρόστιμα του ΕΣΡ που λες, που ανακοινώνονται?
είχα βρει ένα σάιτ που είχε γράψει για σειρά προστίμων σε αυτά τα παιχνίδια κ παρέπεμπε σε ένα λινκ που είχε τις ανακοινώσεις του εσρ,μιλάμε για ποσά 190000,340000,700000 κλπ
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Φαίνεται δεν έχει προσέξει κανένας σας τι λέει στην αρχή του παιχνιδιού πως πρέπει να υπολογίζονται όλα τα είδη αριθμών που υπάρχουν και Λατινικοί και Αραβικοί και ψηφιακοί! και επειδή δεν τους ξέρει κανένας και όλοι ξεγελιόνται απ'αυτά τα σύμβολα δεν κερδίζει ποτέ κανένας,αφού δεν το διευκρινίζουν και στη διάρκεια του παιχνιδιού !! Είναι νομιμοφανής απάτη και δεν μπορείτε να τους κάνετε τίποτα ! Τα δε πρόστιμα τα έτρωγαν πριν απο κανά χρόνο επειδή τότε δεν είχαν πάρει άδεια από την επιτροπή τυχερών παιγνίων...
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
δεν μπορείτε να τους κάνετε τίποτα

Εγώ τους έκανα.
Έχωσα ΧΤΕΣ μια αναφορά στην επιτροπή για το παιχνίδι της 14/8 ξημερώματα που και η απάντηση που δώσανε στο τέλος ήταν λάθος, και δυο παραβιάσεις του κανονισμού έκαναν.
Και η αναφορά καταλήγει λέγοντας "Να με πληροφορήσετε τι συνέπειες θα υπάρξουν για τους οργανωτές".
Πήρα αριθμό πρωτοκόλλου.
Να δούμε τι θα μου απαντήσει η επιτροπή.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Εγώ τους έκανα.
Έχωσα ΧΤΕΣ μια αναφορά στην επιτροπή για το παιχνίδι της 14/8 ξημερώματα που και η απάντηση που δώσανε στο τέλος ήταν λάθος, και δυο παραβιάσεις του κανονισμού έκαναν.
Και η αναφορά καταλήγει λέγοντας "Να με πληροφορήσετε τι συνέπειες θα υπάρξουν για τους οργανωτές".
Πήρα αριθμό πρωτοκόλλου.
Να δούμε τι θα μου απαντήσει η επιτροπή.

Τι παιχνίδι ήταν ? Είσαι σίγουρος ότι ήταν λάθος η απάντηση που έδωσαν ??
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Εγώ τους έκανα.
Έχωσα ΧΤΕΣ μια αναφορά στην επιτροπή για το παιχνίδι της 14/8 ξημερώματα που και η απάντηση που δώσανε στο τέλος ήταν λάθος,
Πραγματικά δεν το νομίζω. Είναι αυτό που είπε παραπάνω ο Runar. Λάθος αποκλείεται - ελαφρώς παραπλανητικά είναι, ναι.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Πέρα απ' αυτά όλα (που μικρή σημασία έχουν) η ύπαρξη αυτών των παιχνιδιών αποδεικνύει ΚΑΘΑΡΑ τη διαπλοκή μεταξύ καναλιών και πολιτικών (κράτους).
Υποτίθεται πως το κράτος ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ τους πολίτες του από προσπάθειες εξαπάτησης.
Σε αυτό το πλαίσιο "διώκονται" παπατζήδες, παράνομες λέσχες, κλπ.
Και μάλιστα η προστασία αυτή υποτίθεται πως πρέπει να παρέχεται περισσότερο προς αφελείς πολίτες (όπως είναι αυτοί που τηλεφωνάνε), που είναι πιο εύκολο να τους πιάσει καποιος κορόϊδο.
Απ' την άλλη, λόγω της οικονομικής κρίσης τα έσοδα των καναλιών από τη διαφήμιση έχουν πάει στον πάτο, και βέβαια αυτή η αγορά δεν μπορεί να συντηρήσει (πια) τα 25-30 κανάλια που υπάρχουν σήμερα. Αναγκαστικά, μερικά από αυτά πρέπει να κλείσουν, για να μοιραστεί η διαφημιστική πίττα σε λιγότερους, οπότε αυτοί θα είναι βιώσιμοι.
Όμως, ο "πολιτικός κόσμος" δεν θέλει να κλείσουν κανάλια, γιατί όλο και κάποιες "γνωριμίες" υπάρχουν μεταξύ πολιτικών (που ασκούν εξουσία) και καναλιών (που τους βοηθάνε να την αναλάβουν στις εκλογές).
Για να "βοηθήσουν" λοιπόν οι πολιτικοί τα κανάλια να βρουν εσοδα, επιτρέψανε αυτό το αίσχος. Δηλαδή τα κανάλια να μαδάνε τους αφελείς μέσω των λογαριασμών τηλεφώνου τους.

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως κυβερνιώμαστε (και βγάζουμε νόμους) όχι με βάση το συμφέρον του κόσμου, αλλά το "βόλεμα" μερικών.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Τι παιχνίδι ήταν ? Είσαι σίγουρος ότι ήταν λάθος η απάντηση που έδωσαν ??
Ναι.
3789 από σπίρτα.
Μετακινήστε 2 σπίρτα και βρείτε τον μεγαλύτερο αριθμό.
Κανείς δεν τον βρήκε μέχρι το τέλος.
Στο τέλος η κοπελιά άνοιξε το χαρτί με τη λύση και είχε "37891".
Η λύση της δεν βγαίνει από μετακίνηση. Βγαίνει από ΠΡΟΣΘΕΣΗ δυο σπίρτων.
Και εκτός αυτού ο 37951 (που βγαίνει από μετακίνηση) είναι μεγαλύτερος.

Όχι μόνο κατακλέβουν τον κόσμο (με το 1/9.000 κλπ) αλλά βάζουν και ηλίθιους να σχεδιάζουν τους γρίφους.
Δες την απάντηση εδώ:
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085
Δεν ξέρω,φίλε...πάντως για να αρχειοθετούν και τις απαντήσεις πρέπει να παίζει και συμβολαιογράφος,οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται να κλέβουν...
Όντως, αλλά έτσι πως τα λέει ο mariath είναι κουκιά μετρημένα και σίγουρα λάθος απάντηση.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Πραγματικά δεν το νομίζω. Είναι αυτό που είπε παραπάνω ο Runar. Λάθος αποκλείεται - ελαφρώς παραπλανητικά είναι, ναι.

Όχι αρχηγέ, έφαγα 2 ώρες προχτες το βράδυ παρακολουθώντας τη μαλακία (σημειώνοντας, κλπ).
Είναι όπως στο λέω.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
76
Πόντοι
76
Ναι.
3789 από σπίρτα.
Μετακινήστε 2 σπίρτα και βρείτε τον μεγαλύτερο αριθμό.
Κανείς δεν τον βρήκε μέχρι το τέλος.
Στο τέλος η κοπελιά άνοιξε το χαρτί με τη λύση και είχε "37891".
Η λύση της δεν βγαίνει από μετακίνηση. Βγαίνει από ΠΡΟΣΘΕΣΗ δυο σπίρτων.
Και εκτός αυτού ο 37951 (που βγαίνει από μετακίνηση) είναι μεγαλύτερος.

Όχι μόνο κατακλέβουν τον κόσμο (με το 1/9.000 κλπ) αλλά βάζουν και ηλίθιους να σχεδιάζουν τους γρίφους.
Δες την απάντηση εδώ:

Δεν ξέρω,φίλε...πάντως για να αρχειοθετούν και τις απαντήσεις πρέπει να παίζει και συμβολαιογράφος,οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται να κλέβουν...
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Δεν ξέρω,φίλε...πάντως για να αρχειοθετούν και τις απαντήσεις πρέπει να παίζει και συμβολαιογράφος,οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν γίνεται να κλέβουν...
Μα δεν το έκαναν επίτηδες για να κλέψουν, σου είπα:
Αυτός που βγάζει τους γρίφους ήταν ηλίθιος ή μεθυσμένος.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Θέλεις και ένα ακόμα ΙΣΤΟΡΙΚΟ (και επίκαιρο λόγω επετείου) παράδειγμα ευθύνης πολιτικών (που ποτέ δεν πλήρωσαν γι' αυτήν)?

Διάβασε:

Εξ αφορμής της επετείου (σήμερα) του τορπιλλισμού της Έλλης.

Η τότε πολιτική ηγεσία ΕΙΧΕ ΕΥΘΥΝΗ που χάθηκε το καταδρομικό!

Ο λόγος:
Όπως πάντα, η εκκλησία ζήτησε αγήματα, παρουσία πλοίου κλπ για να εορτασθεί "μεγαλοπρεπώς" η κοίμηση της θεοτόκου στην Τήνο.
Η κυβέρνηση αποφάσισε να στείλει το καλύτερο πλοίο του στόλου (τότε ήταν το Έλλη) ώστε να είναι "έντονη" η μεγαλοπρέπεια του εορτασμού.
Η ηγεσία του ΠΝ (τότε ΒΝ) διαφώνησε, με το σκεπτικό και αιτιολογικό ότι το αγκυροβόλιο του πολεμικού έξω από το λιμάνι της Τήνου (δεν χώραγε να μπει μέσα) το άφηνε έκθετο σε τυχόν επίθεση από την ανοιχτή θάλασσα (όπως και έγινε) και αντιπρότεινε να στείλει αντί του 'Ελλη ένα αντιτορπιλλικό να συμμετάσχει στους πανηγυρισμούς.
Η εισήγηση της ηγεσίας του ΒΝ δεν έγινε δεκτή από την κυβέρνηση. Έπρεπε να πάει "το καλύτερο" πλοίο.
Η συνέχεια είναι γνωστή: Το Έλλη έφαγε μια ιταλική τορπίλλα και πήγε στον πάτο.

Και σκέφτομαι τώρα εγώ:
Η ιστορία αυτή είναι ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΟΤΑΤΗ του τρόπου με τον οποίο διοικείται το κράτος: Οι "υπηρεσιακοί παράγοντες" έχουν μια ΣΩΣΤΗ (όπως αποδείχτηκε) άποψη, την λένε στην πολιτική ηγεσία, και η πολιτική ηγεσία κάνει άλλα, για λόγους δικούς της (εδώ βλέπω διαπλοκή με την εκκλησία που η πολιτκή ηγεσία δεν θα ήθελε να δυσαρεστήσει). Και η ζημιά έγινε. Και το πλοίο χάθηκε, και 9 άνθρωποι χάθηκαν κατά τη βύθισή του.
Πλήρωσε ποτέ κανείς ποινή γι' αυτή του την απόφαση?
Όχι βέβαια.
Νομίζω τα ίδια εξακολουθούν να γίνονται ακόμα και σήμερα, 74 χρόνια μετά.
Αν το δει κανείς με υπερβολή, η έκθεση πολεμικού υλικού σε κίνδυνο ΠΑΡΑ την αντίθετη άποψη των καθ' ύλην αρμόδιων, είναι εσχάτη προδοσία, δεν είναι?
Ποτέ, ούτε καν θέμα δεν τέθηκε!
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Στον Alpha ακόμα να βρουν τον Ανεμιστήρα
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Ανεμηστίρας το έγραψαν ως σωστή απάντηση χαχαχα
 

Markosno

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2014
Μηνύματα
41
Κριτικές
3
Like
82
Πόντοι
0
ναι ενω οοολοι οι εμποροι κ καθε ειδους κτλ που εχουν συμβολαια-λογιστες κτλ δεν κλεβουν?? χαχαχα εδω γελαμε!!
 

Vyzolover

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2009
Μηνύματα
158
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Μάγκες έχουμε όνομα για το καυλάκι που παρουσιάζει τώρα στον ΑΝΤ1?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom