Νέα

Νέα Χαρτονομίσματα Των 20 Ευρώ ! Με τα κρυμένα τι γίνεται ; Θεωρίες Παιγνίων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα male_tsouli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 60
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6


Σύμφωνα με σχετικό άρθρο της ΕΚΤ , την 25/11/2015 κυκλοφορεί το νέο 20-Ευρω .
Η προσπάθεια αντικατάστασης των χαρτονομισμάτων έχει ήδη ξεκινήσει με το 5-Ευρω και το 10 – Ευρω απο πέρυσι.
Ερώτηση εργασίας :
Με τα κρυμμένα στο στρώμα και τα σπίτια τι γίνεται ;
Μήπως  θα περιμένουν στη τράπεζα όταν παει κάποιος να τα αντικαταστήσει να του «πάρουν το κεφάλι» ;
Μήπως  οι «έξυπνοι» που τα έχουν στο στρώμα δεν είναι και τόσο «έξυπνοι» ;
Μήπως ο Λιάπης είχε δίκιο που την έκανε για Σιγκαπούρη ;
Και κάτι ακόμα  ... Λίρες  χρυσές εδώ και αρκετό καιρό αγοράζει κανείς με ταυτότητα και ΑΦΜ . ( Απο τράπεζα , όχι απο σαράφηδες που μπορεί να πασάρουν μούφικες)
Αρα .. πως κρύβει κανείς τη «καβάτζα» του ;
Μήπως το εγχώριο «κεφάλαιο»  έχει μπει σε πορεία εξόντωσης απο τους Γερμανούς ;
Μήπως  οι μεγαλοαστοί και μικροαστοί που θέλουν Ευρώπη δεν έχουν καταλάβει τι τους επιφυλάσσει το μέλλον ; Οι Γερμανοί δηλαδή .
Τη προδοσία πολλοί αγάπησαν μα τους προδότες κανείς  !!

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ :
Πληροφορίες και απόψεις απο ΠΟΤΑΜΙ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ θα εκτιμηθούν δεόντως..
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.893
Κριτικές
16
Like
14.716
Πόντοι
6.515
υπεβολικος εισαι τυπε, π.χ αμα θα πας για χρυσες θα πας με καποιον που ξερει να τσεκαρει εστω δειγματοληπτικα.
Δεν θα πας να καταθεσεις στον πρωτο τυχοντα.

 

ntany223

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.635
Κριτικές
2
Like
19
Πόντοι
16
Πάντος για μεγάλα ποσά είναι δύσκολα παιγνίδια αυτά....
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
γιατι στο 10ευρω πηγες τα παλια στην τραπεζα για να παρεις τα καινουρια ?? οχι ..

απλα σταματανε να εκτυπωνουν τα παλια και καποια στιγμη θα εξαφανιστουν απο τις τσεπες μας,τα παλια 10ευρα ακομα κυκλοφορουν, ελαχιστα βεβαια..
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
υπεβολικος εισαι τυπε, π.χ αμα θα πας για χρυσες θα πας με καποιον που ξερει να τσεκαρει εστω δειγματοληπτικα.
Δεν θα πας να καταθεσεις στον πρωτο τυχοντα.

Ή μπορείς να αγοράσεις ένα χρυσό ρόλεξ (ή άλλο ακριβό κόσμημα) από καλό μαγαζί και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο χωρίς να μπλέξεις με τράπεζες και ταυτότητες  :hi:
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
ο χρυσος που αγοραζεις με ταυτοτητα και αφμ απο την τραπεζα στην ουσια παραμενει στην ιδιοκτησια του ελληνικου κρατους,δε νομιζω οτι εχεις δικαιωμα να το πουλησεις, σε περιπτωση χρεωκοπιας μπορουν να ερθουν με τα οργανα της ταξης στο σπιτι σου και να σου το ζητησουν πισω προκειμενου το χρεωκοπημενο κρατος να βρει ξανα περιουσιακα στοιχεια.
 
OP
OP
male_tsouli

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
ο χρυσος που αγοραζεις με ταυτοτητα και αφμ απο την τραπεζα στην ουσια παραμενει στην ιδιοκτησια του ελληνικου κρατους,δε νομιζω οτι εχεις δικαιωμα να το πουλησεις, σε περιπτωση χρεωκοπιας μπορουν να ερθουν με τα οργανα της ταξης στο σπιτι σου και να σου το ζητησουν πισω προκειμενου το χρεωκοπημενο κρατος να βρει ξανα περιουσιακα στοιχεια.
Αυτο παιζει !

Σύντομα θα έρθει η ώρα του 50άρικου ! Στην Ελλάδα θα έχει capital control 2 χρόνια τουλάχιστον οπότε το θέμα είναι πως με 60 ευρώ τη μέρα , άντε 100 ευρω αφού ο τσίπρας θα έχει κόψει μισθούς και συντάξεις , μπορεί κανείς να αποθησαυρίσει ή να ξεπλύνει μια καβάτζα απο 20.000 ευρώ και άνω ...
Δύσκολα μαθηματικά !
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
ο χρυσος που αγοραζεις με ταυτοτητα και αφμ απο την τραπεζα στην ουσια παραμενει στην ιδιοκτησια του ελληνικου κρατους,δε νομιζω οτι εχεις δικαιωμα να το πουλησεις, σε περιπτωση χρεωκοπιας μπορουν να ερθουν με τα οργανα της ταξης στο σπιτι σου και να σου το ζητησουν πισω προκειμενου το χρεωκοπημενο κρατος να βρει ξανα περιουσιακα στοιχεια.

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό τύπε. Τι δουλειά έχει το κράτος με το χρυσό που αγοράζω με τα δικά μου λεφτά; Το θέμα με την ταυτότητα κλπ είναι για να ξέρει η εφορία ποιος αγοράζει χρυσό ώστε να μπορεί να κάνει ελέγχους για μαύρο χρήμα κλπ.

Άλλωστε εγώ μπορεί τις λίρες που θα αγοράσω να τις πουλήσω για να αγοράσω λάδι όπως στην κατοχή (δικαίωμα μου είναι), πού θα τις βρει το κράτος; Και επαναλαμβάνω, τι δουλειά έχει με τις λίρες μου; Αφού έδωσα το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ στη τράπεζα για να την αγοράσω, δε την πήρα τζάμπα. Άρα το περιουσιακό στοιχείο του το πήρε το κράτος (και με το παραπάνω αφού η πώληση είναι παραπάνω από την αγορά).
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.209
Κριτικές
3
Like
1.677
Πόντοι
496
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό τύπε. Τι δουλειά έχει το κράτος με το χρυσό που αγοράζω με τα δικά μου λεφτά; Το θέμα με την ταυτότητα κλπ είναι για να ξέρει η εφορία ποιος αγοράζει χρυσό ώστε να μπορεί να κάνει ελέγχους για μαύρο χρήμα κλπ.

Άλλωστε εγώ μπορεί τις λίρες που θα αγοράσω να τις πουλήσω για να αγοράσω λάδι όπως στην κατοχή (δικαίωμα μου είναι), πού θα τις βρει το κράτος; Και επαναλαμβάνω, τι δουλειά έχει με τις λίρες μου; Αφού έδωσα το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ στη τράπεζα για να την αγοράσω, δε την πήρα τζάμπα. Άρα το περιουσιακό στοιχείο του το πήρε το κράτος (και με το παραπάνω αφού η πώληση είναι παραπάνω από την αγορά).

καταρχην τον χρυσο που παιρνεις απο τραπεζα ελλαδος τον παιρνεις σε φυσικη μορφη σπιτι σου
η σου δινουν ενα τιτλο, οπως σε προθεσμιακη καταθεση?
δλδ αερα πατερα, αγοραζεις ενα δικαιωμα
 
OP
OP
male_tsouli

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό τύπε. Τι δουλειά έχει το κράτος με το χρυσό που αγοράζω με τα δικά μου λεφτά; Το θέμα με την ταυτότητα κλπ είναι για να ξέρει η εφορία ποιος αγοράζει χρυσό ώστε να μπορεί να κάνει ελέγχους για μαύρο χρήμα κλπ.

Άλλωστε εγώ μπορεί τις λίρες που θα αγοράσω να τις πουλήσω για να αγοράσω λάδι όπως στην κατοχή (δικαίωμα μου είναι), πού θα τις βρει το κράτος; Και επαναλαμβάνω, τι δουλειά έχει με τις λίρες μου; Αφού έδωσα το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ στη τράπεζα για να την αγοράσω, δε την πήρα τζάμπα. Άρα το περιουσιακό στοιχείο του το πήρε το κράτος (και με το παραπάνω αφού η πώληση είναι παραπάνω από την αγορά).
Ο χρυσός μπορεί να κατασχεθεί απο το κράτος. Γιαυτό και το αγοράζεις επώνυμα και γιαυτό αν θυμάσαι όταν μιλούσαν στη Πελοπόνησο για ένα ναυάγιο Γερμανικό απο το Β΄ΠΠ που είχε λίρες απο τους πλούσιους Εβραίους της Καλαμάτας , μίλαγε ότι οι μόνο το 20 % θα δινόταν στους δικαιούχους ( δύτες και απόγονους )

καταρχην τον χρυσο που παιρνεις απο τραπεζα ελλαδος τον παιρνεις σε φυσικη μορφη σπιτι σου
η σου δινουν ενα τιτλο, οπως σε προθεσμιακη καταθεση?
δλδ αερα πατερα, αγοραζεις ενα δικαιωμα

Λίρες απο τη Τράπεζα Ελλάδος αγοράζεις στο υπόγειο , στη ζελατίνα με πιστοποιητικό
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
Λίρες

Δεν είναι κακό να κρατάει κάποιος και κάποιες χρυσές λίρες σε δύσκολους καιρούς. Αν το κράτος όμως βρεθεί σε ανάγκη μπορεί να επιτάξει όλο το χρυσάφι των υπηκόων του, όπως είχε κάνει ο Ρούσβελτ. Επέτρεψε να κρατήσουν μόνο τα κοσμήματα που  είχαν συναισθηματική αξία και έπρεπε να παραδώσει όλα τα χρυσά νομίσματα και μπάρες.
 

tasos999

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2008
Μηνύματα
974
Κριτικές
16
Like
120
Πόντοι
606
Λίρες

Δεν είναι κακό να κρατάει κάποιος και κάποιες χρυσές λίρες σε δύσκολους καιρούς. Αν το κράτος όμως βρεθεί σε ανάγκη μπορεί να επιτάξει όλο το χρυσάφι των υπηκόων του, όπως είχε κάνει ο Ρούσβελτ. Επέτρεψε να κρατήσουν μόνο τα κοσμήματα που  είχαν συναισθηματική αξία και έπρεπε να παραδώσει όλα τα χρυσά νομίσματα και μπάρες.

Σαφώς και έγινε, απλά εδώ πως θα μπορέσουν να σε βρουν?? εννοώ αν κρύψεις τον χρυσό σπίτι σου?? PS μην τον αποθηκεύσετε στην Τρ.Πειραιώς παρόλο που έχει υπηρεσία φύλαξης χρυσού γιατί τότε άνετα στον εντοπίζουν!
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
Σαφώς και έγινε, απλά εδώ πως θα μπορέσουν να σε βρουν?? εννοώ αν κρύψεις τον χρυσό σπίτι σου?? PS μην τον αποθηκεύσετε στην Τρ.Πειραιώς παρόλο που έχει υπηρεσία φύλαξης χρυσού γιατί τότε άνετα στον εντοπίζουν!


αφου για να παρεις χρυσο απο την τραπεζα της ελλαδος σε φακελωνουνε κανονικα, και αμα δε λες που ειναι ...  :s&m_1: :s&m_1:
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.246
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό τύπε. Τι δουλειά έχει το κράτος με το χρυσό που αγοράζω με τα δικά μου λεφτά; Το θέμα με την ταυτότητα κλπ είναι για να ξέρει η εφορία ποιος αγοράζει χρυσό ώστε να μπορεί να κάνει ελέγχους για μαύρο χρήμα κλπ.

Άλλωστε εγώ μπορεί τις λίρες που θα αγοράσω να τις πουλήσω για να αγοράσω λάδι όπως στην κατοχή (δικαίωμα μου είναι), πού θα τις βρει το κράτος; Και επαναλαμβάνω, τι δουλειά έχει με τις λίρες μου; Αφού έδωσα το αντίστοιχο ποσό σε ευρώ στη τράπεζα για να την αγοράσω, δε την πήρα τζάμπα. Άρα το περιουσιακό στοιχείο του το πήρε το κράτος (και με το παραπάνω αφού η πώληση είναι παραπάνω από την αγορά).

Λάθος.
Το νόημα αυτό ειναι. Ξεκίνησε μετα τον 2ο ΠΠ ο νόμος με σκοπό τον έλεγχο τόσο του χρυσού όσο και της χρυςης λίρας με σκοπό σε περίοδο σύρραξης η χώρα να καλέσει τους καταγεγραμμένους ιδιοκτήτες και να αντικαταστάσεις τον χρυσό τους με χρεόγραφα.
Ο χρυσός θα χρησιμοποιηθεί για καιρό πολέμου μόνο.
Για εποχές πτώχευσης..... Θα δούμε ...!!
 

black11

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2011
Μηνύματα
142
Like
2
Πόντοι
1
Εχω 15 λιρες. Ασχετο αλλά αναρωτιέμαι αν τα ενεχυροδανειστήρια αυτή την περίοδο σου δίνουν μετρητά αγοράζοντάς τις ή δανείζοντάς σε έναντι;
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.399
Κριτικές
508
Like
68.664
Πόντοι
41.129
Εχω 15 λιρες. Ασχετο αλλά αναρωτιέμαι αν τα ενεχυροδανειστήρια αυτή την περίοδο σου δίνουν μετρητά αγοράζοντάς τις ή δανείζοντάς σε έναντι;

τυπε τις ανταλλαζεις με μακαρονια μελισσα σπαγγετι??
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
1) Δεν "λήγουν" ποτέ τα χαρτονομίσματα του ευρώ. Όπως δεν λήγουν και τα δολλάρια, και δεν λήγουν και τα μάρκα. Σήμερα, αν πας με 100μαρκο στην τράπεζα της Γερμανίας, σου δίνουν 50 ευρώ. Και όποτε και να πας, θα στα δίνουν. Η γυφτιά του κοτζαμπάσικου ελληνικού κράτους που το 2002 ανακοίνωσε στους ραγιάδες του ότι τα δραχμοχαρτονομίσματα θα ίσχυαν "για ακόμα 10 χρόνια" (2012), δεν υπάρχει στα πολιτισμένα κράτη.
Τι πα να πει "Δεν περνάει"?

2) Καλό είναι να μην ξέρει κανένας (ούτε η ΤτΕ) αν έχεις χρυσό στην κατοχή σου, και πόσο.
Αλλά κι αν το ξέρει, δύσκολο να στον ζητήσει πίσω. Τι θα σου πει? "Αγοράσατε κάτι λίρες" ??
Θα πεις: "Ναι. Τις χάρισα σε βαφτίσια".

Και που 'σαι, male tsouli,
Τζήμερο ψήφισα.
Έχεις ΄πρόβλημα?
 

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.209
Κριτικές
3
Like
1.677
Πόντοι
496
1) Δεν "λήγουν" ποτέ τα χαρτονομίσματα του ευρώ. Όπως δεν λήγουν και τα δολλάρια, και δεν λήγουν και τα μάρκα. Σήμερα, αν πας με 100μαρκο στην τράπεζα της Γερμανίας, σου δίνουν 50 ευρώ. Και όποτε και να πας, θα στα δίνουν. Η γυφτιά του κοτζαμπάσικου ελληνικού κράτους που το 2002 ανακοίνωσε στους ραγιάδες του ότι τα δραχμοχαρτονομίσματα θα ίσχυαν "για ακόμα 10 χρόνια" (2012), δεν υπάρχει στα πολιτισμένα κράτη.
Τι πα να πει "Δεν περνάει"?

2) Καλό είναι να μην ξέρει κανένας (ούτε η ΤτΕ) αν έχεις χρυσό στην κατοχή σου, και πόσο.
Αλλά κι αν το ξέρει, δύσκολο να στον ζητήσει πίσω. Τι θα σου πει? "Αγοράσατε κάτι λίρες" ??
Θα πεις: "Ναι. Τις χάρισα σε βαφτίσια".

Και που 'σαι, male tsouli,
Τζήμερο ψήφισα.
Έχεις ΄πρόβλημα?

ναι σαυτο θα σου πει ''επειδη ξερω οτι καποτε τις ειχες'' τις χρωστας :grin:
δε βγαζεις ακρη τυπε
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
766
Πόντοι
146


Σύμφωνα με σχετικό άρθρο της ΕΚΤ , την 25/11/2015 κυκλοφορεί το νέο 20-Ευρω .
Η προσπάθεια αντικατάστασης των χαρτονομισμάτων έχει ήδη ξεκινήσει με το 5-Ευρω και το 10 – Ευρω απο πέρυσι.
Ερώτηση εργασίας :
Με τα κρυμμένα στο στρώμα και τα σπίτια τι γίνεται ;
Μήπως  θα περιμένουν στη τράπεζα όταν παει κάποιος να τα αντικαταστήσει να του «πάρουν το κεφάλι» ;
Μήπως  οι «έξυπνοι» που τα έχουν στο στρώμα δεν είναι και τόσο «έξυπνοι» ;
Μήπως ο Λιάπης είχε δίκιο που την έκανε για Σιγκαπούρη ;
Και κάτι ακόμα  ... Λίρες  χρυσές εδώ και αρκετό καιρό αγοράζει κανείς με ταυτότητα και ΑΦΜ . ( Απο τράπεζα , όχι απο σαράφηδες που μπορεί να πασάρουν μούφικες)
Αρα .. πως κρύβει κανείς τη «καβάτζα» του ;
Μήπως το εγχώριο «κεφάλαιο»  έχει μπει σε πορεία εξόντωσης απο τους Γερμανούς ;
Μήπως  οι μεγαλοαστοί και μικροαστοί που θέλουν Ευρώπη δεν έχουν καταλάβει τι τους επιφυλάσσει το μέλλον ; Οι Γερμανοί δηλαδή .
Τη προδοσία πολλοί αγάπησαν μα τους προδότες κανείς  !!

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ :
Πληροφορίες και απόψεις απο ΠΟΤΑΜΙ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ θα εκτιμηθούν δεόντως..
Εσυ δεν κανεις τιποτα διαφορετικο απο οτι έκανες.Οι εμποροι που τα μαζευουν τα δινουν στις τραπεζες που τα αποσυρουν.Οι τραπεζες κυκλοφορουν τα νεα και τελος.Ολα τα αλλα που λες ειναι θεωριες της πουτσας
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Γίνεται για λόγους παραχάραξης και φθοράς..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom