Νέα

Κεραίες και ενοίκιο για τοποθέτηση σε δικιά σου έκταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ass-sniper
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ass-sniper

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
342
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Συναγωνιστές εδώ και 7 περίπου χρόνια σε ένα λόφο στο χωριό μου τοποθέτησε η cosmote μια τεράστια εγκατάσταση-κεραία για να βλέπουν οι κάτοικοι του χωριού τηλεόραση με καλύτερο σήμα.Αυτό έγινε με πρωτοβουλία του δήμου,μόνο που κάνανε ένα μικρο λαθάκι.Νομίζανε ότι η έκταση είναι δημόσια,αλλά ανήκει σε ιδιώτη και συγκεκριμένα σε εμένα,ξεκάθαρα και με συμβόλαια.Λοιπόν επειδή θα κινηθώ δικαστικά εναντίον του δήμου,του δασαρχείου και της Cosmote θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε πόσο είναι το μηνιαίο ενοίκιο που πληρώνεται σε τέτοιες περιπτώσεις και αν έχετε και τίποτα άλλες ιδέες για αποζημιώσεις κλπ είναι ευπρόσδεκτες
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.382
Κριτικές
5
Like
65.005
Πόντοι
12.056
Για σπιτι σε ταρατσα ηταν ενα 10000λιαρο πριν 2 χρονια.. ;)
 

Επισκέπτης
Συναγωνιστές εδώ και 7 περίπου χρόνια σε ένα λόφο στο χωριό μου τοποθέτησε η cosmote μια τεράστια εγκατάσταση-κεραία για να βλέπουν οι κάτοικοι του χωριού τηλεόραση με καλύτερο σήμα.Αυτό έγινε με πρωτοβουλία του δήμου,μόνο που κάνανε ένα μικρο λαθάκι.Νομίζανε ότι η έκταση είναι δημόσια,αλλά ανήκει σε ιδιώτη και συγκεκριμένα σε εμένα,ξεκάθαρα και με συμβόλαια.Λοιπόν επειδή θα κινηθώ δικαστικά εναντίον του δήμου,του δασαρχείου και της Cosmote θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε πόσο είναι το μηνιαίο ενοίκιο που πλληρώνεται σε τέτοιες περιπτώσεις και αν έχετε και τίποτα άλλες ιδέες για αποζημιώσεις κλπ είναι ευπρόσδεκτες

Εχεις βεβαιωση Δασαρχείου ότι δεν είναι δασική η έκταση?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εχεις βεβαιωση Δασαρχείου ότι δεν είναι δασική η έκταση?

Υπάχουν και ιδιωτικά δάση...
Άλλο ο δασικός χαρακτήρας, άλλο το ιδιοκτησιακό καθεστώς μιας έκτασης...
 
OP
OP
A

ass-sniper

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
342
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Εχεις βεβαιωση Δασαρχείου ότι δεν είναι δασική η έκταση?
Όπως σωστά απάντησε ο φίλος πιό πάνω το αν είναι δασική η έκταση δεν έχει σχέση με το σε ποιόν ανήκει.Μπορεί να είναι δασική και ιδιωτική ταυτόχρονα,απλά εάν είναι δασική υπάρχουν περιορισμοί σε αυτά που μπορείς να κάνεις στην έκταση σου.
 
OP
OP
A

ass-sniper

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
342
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Για σπιτι σε ταρατσα ηταν ενα 10000λιαρο πριν 2 χρονια.. ;)
Altec αν είναι όντως αυτή η τιμή γιά να μπεί μια απλή κεραία κινητής τηλεφωνίας στην ταράτσα σου ,πόση θα είναι για ολόκληρη εγκατάσταση 50 τ.μ. και κεραία 30 μέτρων?
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
file mou ego auti ti douleia kano me tis keraies xero times xero ta panta ta kano xronia se oles tis etairies oti thes na sou po rota me apla exo ligi doulitsa tora tha sou apantiso arga vradi
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
εγώ για έναν που εχει στην ταράτσα του σπιτιού του,  κεραία κινητής καμουφλαρισμένη, χωρίς άδεια, έμαθα οτι παιρνει 20000,00€ το χρόνο.
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
ακοουστε οι τιμες διαφερουν αναλογα τις περιοχες, τι τυπου θα ειναι ο σταθμος εκπομπης,αν υπαρχει καλυψη απο αλλους σταθμους γυρο,απο το ποσο μαγκας ειναι ο ιδιοκτητης και γνωριζει οποτε τους παιρνει παραπανω χρηματα και καποια αλλα μικροπραγματα,ενδεικτικα μεσα σε πολεις οι τιμες παιζουν απο 10.000 εως 25.000 τα συνηθες,υπαρχουν και 50.000 αν ο σταθμος ειναι κομβος και τους ειναι πολυτιμος εξω απο πολεις και μεσα σε χωραφια οι πυλωνες που βλεπετε πληρωνονται σε πολυ χαμηλοτερη τιμη αντε και μεχρι 10.000 υπαρχουν λιγες περιπτωσεις που παιρνουν παραπανω αυτα οτι αλλο θελετε πειτε μου
 
OP
OP
A

ass-sniper

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
342
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Georgepoli δεν είναι πυλώνας αυτό.Είναι μια τεράστια κεραία για σήμα τηλεόρασης απ' ότι μου είπαν από το δημαρχείο(ίσως να είναι και για κινητή τηλεφωνία δεν ξέρω).Η περιοχή πάντως είναι απομακρυσμένη.Ξέρεις πως θα μπορούσα να μάθω πόσο σημαντικός είναι αυτός ο κόμβος για το δίκτυό τους?Οι τιμές που λές είναι ετήσιες έτσι?
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
ναι παντα ετησιες μιλαμε και κανουν δεκαετες συμβολαια,να ξερεις οτι η cosmote δεν εχει σχεση με τηλεωραση ,ουδεμια ομως,το μονο που μπορει να γινεται ειναι να υπαρχει για κινητη τηλεφωνια ο πυλωνας και απλα να εχουν φιλοξενησει και κεραιες απο καναλια για να στελνουν σημα στην περιοχη ,μπορω να σου στειλω ενα πυλωνα κινητης τηλεφωνιας φοτο και θα σου εξηγησω τι ειναι αυτα που θα βλεπεις επανω οποτε θα μπορεσεις να καταλαβεις και τι ειναι η κεραια,εαν υπαρχουν πολλα link επανω να ξερεις οτι ειναι κομβος και τους ειναι πολυ σημαντικος αν οχι τοτε αλλαζει το θεμα,να ξερεις μονο οτι εχουν τρελους δικηγορους και σκανε χρημα
 

georgpoli

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2006
Μηνύματα
34
Like
0
Πόντοι
0
α πες μου σε ποια περιοχη μιλας ισως να γνωριζω σχεδον ολη την ελλαδα εχω γυρισει τουλαχιστον σε vodafone kai wind και λιγοτερο cosmote
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.549
Κριτικές
212
Like
4.846
Πόντοι
9.035
Φίλε ο χαρακτηρισμός σου για τεράστια κεραία για χρήση απλής αναμετάδοσης TV δεν ταιριάζει. Για αναμετάδοση TV σε ένα δήμο (δηλαδή για μέχρι μερικά χιλίομετρα από την κεραία) θέλει απλά ένα πιάτο nova 80εκ (για την λήψη) και έναν πομπό TV με τον ιστό του, που ζήτημα να πιάνουν όλα μαζί πάνω από ένα χώρο 2Χ3, άντε 5Χ5 με την περίφραξη. Μήπως υπάρχει τίποτα άλλο στο χώρο και τα μπερδεύεις. Ο ιστός είναι ένα κοντάρι ή έχει βάση (δηλαδή είναι σαν πυραμίδα, με βάψιμο άσπρο/κόκκινο ανά διαστήματα;) Αυτά που σου είπανε στο δήμο πάντως μην τα πιστεύεις και 100%, και αυτοι την δουλειά τους κάνουνε.
Από τιμές για χώρους ενοικίασης για κεραίες κινητής (όχι αναμεταδότες TV) όλα είναι θέμα διαπραγμάτευσης. Πλέον οι τιμές έχουν πάρει γερή κατηφόρα (όπως όλα στην κινητή, πχ η Wind έχει ζημίες δύο χρόνια τώρα και είναι θαύμα πως δεν έχει κλείσει ακόμα) και μην ακούς μεγάλα λόγια. Για αγροτική περιοχή το ετήσιο μίσθωμα είναι μονοψήφιο. Συνήθως εκεί η εταιρία έχει το απάνω χέρι, γιατί αν δεν θες εσύ να πάρεις πχ 3-4 χιλιάρικα το χρόνο από κάτι που δεν θα σου απέφερε τίποτα (μια ραχούλα δηλαδή), τότε σίγουρα θα θέλει ο γείτονας. Στις αστικές περιοχές φυσικά τα πράγματα είναι διαφορετικά. Βασικά δες τι χρήση γίνεται και μετά να απευθυνθείς σε αυτόν που έχει όφελος από την εγκατάσταση (κινητή, δήμο, τηλεόραση, κλπ). Με καλό τρόπο δες τι όφελος μπορεί να έχεις χωρίς να μπεις σε έξοδα με δίκες κλπ, γιατί να ξέρεις το δημόσιο και η μεγάλες εταιρίες έχουν μεγάλες αντοχές που εμείς δεν έχουμε...
 

Beowulf

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
119
Κριτικές
7
Like
66
Πόντοι
1
Georgepoli δεν είναι πυλώνας αυτό.Είναι μια τεράστια κεραία για σήμα τηλεόρασης απ' ότι μου είπαν από το δημαρχείο(ίσως να είναι και για κινητή τηλεφωνία δεν ξέρω).Η περιοχή πάντως είναι απομακρυσμένη.Ξέρεις πως θα μπορούσα να μάθω πόσο σημαντικός είναι αυτός ο κόμβος για το δίκτυό τους?Οι τιμές που λές είναι ετήσιες έτσι?

Αν θές να σιγουρευτείς και μόνος σου τι είναι, θα πάρεις ενα μηχανικό να πάτε να το δείτε.
Το δημαρχείο μπορεί να σε κοροιδεύει.

Οι τιμές που πάιζουν για ταράτσα πολυκατοικίας είναι 20.000 ευρω το χρόνο.
 
OP
OP
A

ass-sniper

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2008
Μηνύματα
342
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Ο ιστός της κεραίας είναι κυλινδρικός και έχει χρώμα άσπρες-κόκκινες ρίγες.Το ύψος της είναι περίπου 30 μέτρα και ακριβώς από δίπλα έχει ένα πολύ μεγάλο κουτί της ΔΕΗ για την τάση μάλλον.Το σημείο που έχει τοποθετηθεί έχει μεγάλο υψόμετρο.Κι εγω πιστεύω ότι μαλλον από το δημαρχείο μου είπαν ψέμματα,γι' αυτό και είπα ότι δεν ξέρω ποιά είναι ακριβώς η χρήση της κεραίας.Όσο για τα δικαστικά έξοδα τα αντέχω,άλλωστε έχω πολύ κοντινό μου συγγενή που είναι έμπειρος δικηγόρος και δεν θα πάρει λεφτά,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα,θα το πάω μέχρι τέλους αν χρειαστεί
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Georgepoli δεν είναι πυλώνας αυτό.Είναι μια τεράστια κεραία για σήμα τηλεόρασης απ' ότι μου είπαν από το δημαρχείο(ίσως να είναι και για κινητή τηλεφωνία δεν ξέρω).Η περιοχή πάντως είναι απομακρυσμένη.Ξέρεις πως θα μπορούσα να μάθω πόσο σημαντικός είναι αυτός ο κόμβος για το δίκτυό τους?Οι τιμές που λές είναι ετήσιες έτσι?

Μαλακιες λενε για να μη φοβουνται οι χωριανοι.
Κινητης τηλεφωνιας ειναι.
 

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.382
Κριτικές
5
Like
65.005
Πόντοι
12.056
Altec αν είναι όντως αυτή η τιμή γιά να μπεί μια απλή κεραία κινητής τηλεφωνίας στην ταράτσα σου ,πόση θα είναι για ολόκληρη εγκατάσταση 50 τ.μ. και κεραία 30 μέτρων?

Eιναι πολλα τα λεφτα Αρη  ;) :grin: :grin:
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.549
Κριτικές
212
Like
4.846
Πόντοι
9.035
Ο ιστός της κεραίας είναι κυλινδρικός και έχει χρώμα άσπρες-κόκκινες ρίγες.Το ύψος της είναι περίπου 30 μέτρα και ακριβώς από δίπλα έχει ένα πολύ μεγάλο κουτί της ΔΕΗ για την τάση μάλλον.Το σημείο που έχει τοποθετηθεί έχει μεγάλο υψόμετρο.Κι εγω πιστεύω ότι μαλλον από το δημαρχείο μου είπαν ψέμματα,γι' αυτό και είπα ότι δεν ξέρω ποιά είναι ακριβώς η χρήση της κεραίας.Όσο για τα δικαστικά έξοδα τα αντέχω,άλλωστε έχω πολύ κοντινό μου συγγενή που είναι έμπειρος δικηγόρος και δεν θα πάρει λεφτά,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα,θα το πάω μέχρι τέλους αν χρειαστεί
Κατά 99% είναι κεραία κινητής, και όλα τα άλλα είναι απλά συγκάλυψη...
Πάντως φίλε εσύ θα πρέπει καταρχήν να σταθμίσεις αν σε ενδιαφέρει να φύγει ή να μείνει η κεραία (με το αζημίωτο φυσικά). Αν θες να φύγει η τακτική είναι επίθεση. Αν θες να μείνει (και να μην πάει ακριβώς δίπλα στον γείτονα, γιατί θα πάει στα σίγουρα) η τακτική σου θα πρέπει να είναι να τα βρεις με την κινητή, και να διεκδικήσεις και κάποια αποζημίωση για τα 7 χρόνια χρήσης. Λογικά η εταιρία δεν θέλει δημοσιότητα ούτε φυσικά έξοδα μετεγκατάστασης. Πρόσεξε λοιπόν μην δώσεις διαστάσεις στο θέμα χωρίς λόγο. Η εταιρία αν βρει τα σκούρα και έχει εναλλακτική λύση θα φύγει εν μία νυκτί (κυριολεκτικά). Αν δεν έχει εναλλακτική λύση τότε θα πληρώσει, και θα έχεις και ένα καλό και σίγουρο εισόδημα μελλοντικά. Βασικά θέλει κοινή λογική και ψυχραιμία (και φυσικά τον δικηγόρο σου)...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom