Νέα

Ημερήσια ενημέρωση για φωτιές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα px75
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 341K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.517
Like
21.886
Πόντοι
5.006
καλα τωρα σοβαρα συζηταμε αν ηταν επαγγελματικη η ερωτηση????!!!!
καθαρα προβοκατορικη ηταν...αυτη ειναι η δουλεια του εξαλλου...
καταρχας τι σχεση εχει η ασφαλιση ενος σπιτιου σε μια δασικη πυρκαγια??????αν εγω ασφαλισω το σπιτι μου, αυτο με προστατευει απο την πυρκαγια?????
η ασφαλιση ειναι επιγενομενη συνεπεια της πυρκαγιας...δεν εχει σχεση με το συμβαν....
παλι καλα που δεν τον ρωτησε και ποσα χρηματα εχει στις τραπεζες και αν εχει λιρες....
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:
 

spurs

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2006
Μηνύματα
233
Like
166
Πόντοι
1
Κάθε χρόνο τα ίδια. Καίγονται σπίτια κι άνθρωποι και τίποτα δεν γίνεται
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Ρε παιδια για να ασφαλισεις ενα οικημα πρεπει να ειναι νομιμο. Τι συζηταμε τωρα;
 

kolompourdas

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2012
Μηνύματα
3.636
Like
3.003
Πόντοι
1.706
Τελικά καίγονται και επί Κούλη τα δάση; Αδυνατώ να το πιστέψω! :confused:


 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.414
Κριτικές
62
Like
45.128
Πόντοι
9.297
Ρε παιδια για να ασφαλισεις ενα οικημα πρεπει να ειναι νομιμο. Τι συζηταμε τωρα;
Σωστος!Αν ο αλλος το βρηκε το σπιτι απο τον παππου του που εκοψε τα δεντρα με το τσεκουρι προ αμνημονευτων ετων τι να ασφαλισει τωρα;Πρωτα καταπαταμε και μετα κλαιμε...μακαρι να μην συνεβαινε η φωτια αυτη ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΩΤΙΑ αλλα οσο περνανε οι μερες θα βγαινουν κι αλλα στην φορα...
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
188317003_949930355794173_5537386839265394638_n.jpg

:confused:
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Τύπε μου, εγώ που είμαι ιδεολογικά στην ίδια πλευρά με τον Πορτοσάλτε, σου λέω ότι ο άνθρωπος είναι ρετάλι. Το απόλυτο τίποτα. Δε μπορεί να λες σε κάποιον που καταστράφηκε "ας το ασφάλιζε" και "γιαυτό υπάρχουν οι ασφάλειες". Και επειδή τον άκουσα, γιατί έπινα καφέ εκείνη την ώρα, το ύφος του την ώρα που το έλεγε εμετικό. Πόσο επαγγελματικά σωστό ήταν αυτό αναρωτιέμαι..... Δεν ξέρω τι στην ευχή σκέφτονται οι εργοδότες του και δεν τον μαζεύουν.
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η αληθεια είναι κάπου στην μέση. Δεν έχει εντελώς άδικο σε αυτό που λέει ο Πορτοσάλτε. Απλά εδώ είναι Ελλάδα. Θες να σου πω στοιχεία?

6,5 εκατομμύρια κατοικίες, ασφαλισμένες μόνο το 15% (975.000) εκ των οποίων το 70% (682.500) είναι ασφαλισμένες επειδή είναι υποχρεωτικό αφού είναι ενυπόθηκες (δηλαδή έχουν στεγαστικό δάνειο). Τα νούμερα τα βρήκα στο Internet, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

Επίσης, τα κόστη είναι εντελώς ξεφτιλισμένα. Ένα νορμάλ σπίτι 100τ.μ. σε νορμάλ περιοχή ασφαλίζεται για φωτιά ΚΑΙ σεισμό με 150 ευρώ το χρόνο. Δηλαδή μιλάμε για 12 ευρώ το μήνα. Αναρωτιέμαι πόσο πάνε οι καφέδες το μήνα σε κάποιον, ο οποίος βέβαια δεν θα παραλείψει να πάρει το καφεδάκι του κάθε πρωί από τα Everest, τα coffee berry ή δεν ξέρω εγώ από που αλλού. Τους βλέπεις να κυκλοφορούνε στους δρόμους με αυτό το πλαστικό ποτήρι με το κάλυμμα-καπότα από πάνω!!! :tooth:

Aπλά εδώ είναι Ελλάδα και η ασφαλιστική συνείδηση είναι λίγο πάνω από το μηδέν. Κάτι που βέβαια δεν ισχύει στις υπόλοιπες χώρες, του Δυτικού κόσμου να σημειώσω.

Εδώ ο Έλληνας περιμένει ακόμα και το εκχιονιστικό να του καθαρίσει το χιόνι έξω από το σπίτι του. Στο εξωτερικό παίρνουν τα φτυάρια και ανοίγουν την πόρτα τους και δεν καταριούνται το κράτος.

Με λίγα λόγια, δεν γίνεται να τα περιμένεις όλα από ένα κράτος, πόσο μάλλον από το Ελληνικό κράτος! Κολλητός μου έχασε στο Μάτι το σπίτι του και 4 αυτοκίνητα που έγιναν κάρβουνο. Δεν έτρεξε στάλα ιδρώτα στο μέτωπό του... στα παπάρια του βασικά! Τα είχε όλα ασφαλισμένα και τα αντικατέστησε σε χρόνο dt.
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
897
Κριτικές
1
Like
1.696
Πόντοι
206
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η αληθεια είναι κάπου στην μέση. Δεν έχει εντελώς άδικο σε αυτό που λέει ο Πορτοσάλτε. Απλά εδώ είναι Ελλάδα. Θες να σου πω στοιχεία?

6,5 εκατομμύρια κατοικίες, ασφαλισμένες μόνο το 15% (975.000) εκ των οποίων το 70% (682.500) είναι ασφαλισμένες επειδή είναι υποχρεωτικό αφού είναι ενυπόθηκες (δηλαδή έχουν στεγαστικό δάνειο). Τα νούμερα τα βρήκα στο Internet, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

Επίσης, τα κόστη είναι εντελώς ξεφτιλισμένα. Ένα νορμάλ σπίτι 100τ.μ. σε νορμάλ περιοχή ασφαλίζεται για φωτιά ΚΑΙ σεισμό με 150 ευρώ το χρόνο. Δηλαδή μιλάμε για 12 ευρώ το μήνα. Αναρωτιέμαι πόσο πάνε οι καφέδες το μήνα σε κάποιον, ο οποίος βέβαια δεν θα παραλείψει να πάρει το καφεδάκι του κάθε πρωί από τα Everest, τα coffee berry ή δεν ξέρω εγώ από που αλλού. Τους βλέπεις να κυκλοφορούνε στους δρόμους με αυτό το πλαστικό ποτήρι με το κάλυμμα-καπότα από πάνω!!! :tooth:

Aπλά εδώ είναι Ελλάδα και η ασφαλιστική συνείδηση είναι λίγο πάνω από το μηδέν. Κάτι που βέβαια δεν ισχύει στις υπόλοιπες χώρες, του Δυτικού κόσμου να σημειώσω.

Εδώ ο Έλληνας περιμένει ακόμα και το εκχιονιστικό να του καθαρίσει το χιόνι έξω από το σπίτι του. Στο εξωτερικό παίρνουν τα φτυάρια και ανοίγουν την πόρτα τους και δεν καταριούνται το κράτος.

Με λίγα λόγια, δεν γίνεται να τα περιμένεις όλα από ένα κράτος, πόσο μάλλον από το Ελληνικό κράτος! Κολλητός μου έχασε στο Μάτι το σπίτι του και 4 αυτοκίνητα που έγιναν κάρβουνο. Δεν έτρεξε στάλα ιδρώτα στο μέτωπό του... στα παπάρια του βασικά! Τα είχε όλα ασφαλισμένα και τα αντικατέστησε σε χρόνο dt.
Ναι μεν αλλα....
Οι ασφαλιστικες ειναι μεγαλα λαμογια. Θα κανουν το παν για να μη σε πληρωσουν.....
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Ρε παιδια για να ασφαλισεις ενα οικημα πρεπει να ειναι νομιμο. Τι συζηταμε τωρα;
Oυτε καν τύπε μου. Ένας καλός ασφαλιστής χρειάζεται και τίποτα περισσότερο. Οι εταιρείες ασφαλίζουν τα πάντα. Δε σου ζητάνε άδεια πολεοδομίας. Εκτίμηση κάνουν και κλείνουν το συμβόλαιο.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Ναι μεν αλλα....
Οι ασφαλιστικες ειναι μεγαλα λαμογια. Θα κανουν το παν για να μη σε πληρωσουν.....
Δεν έχεις άδικο, αλλά εξαρτάται από την ασφαλιστική και τον ασφαλιστή σου.

Προσωπικά, έχω ασφαλιστή κολλητάρι από το σχολείο, ο οποιος είναι σε ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ, όχι σε Ελληνική. Μακριά από τις Ελληνικές γιατί σε περίπτωση στραβής ο ιδιοκτήτης συνήθως είναι ο μοναδικός μεγαλομέτοχος και τα κάνει όλα προσωπική περιουσία κι εξαφανίζεται (π.χ. ο Ψωμιάδης στης Ασπίς που την έκανε για εξωτικά μέρη!). Στην Πολυεθνική αυτό δεν ισχύει, έχουν πολλούς μετόχους.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Oυτε καν τύπε μου. Ένας καλός ασφαλιστής χρειάζεται και τίποτα περισσότερο. Οι εταιρείες ασφαλίζουν τα πάντα. Δε σου ζητάνε άδεια πολεοδομίας. Εκτίμηση κάνουν και κλείνουν το συμβόλαιο.
Ναι, αλλά όταν γίνει η ζημιά θα ζητήσει άδειες οικοδόμησης και τέτοια. Και δεν θα σε αποζημιώσουν.

Είδες ποιο είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα? Ότι είμαστε οι ίδιοι λαμόγια... πάει ο άλλος και κάνει παράνομη κατοικία. Ε, τι θες μετά ρε μεγάλε!!!!!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι η αληθεια είναι κάπου στην μέση. Δεν έχει εντελώς άδικο σε αυτό που λέει ο Πορτοσάλτε. Απλά εδώ είναι Ελλάδα. Θες να σου πω στοιχεία?

6,5 εκατομμύρια κατοικίες, ασφαλισμένες μόνο το 15% (975.000) εκ των οποίων το 70% (682.500) είναι ασφαλισμένες επειδή είναι υποχρεωτικό αφού είναι ενυπόθηκες (δηλαδή έχουν στεγαστικό δάνειο). Τα νούμερα τα βρήκα στο Internet, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

Επίσης, τα κόστη είναι εντελώς ξεφτιλισμένα. Ένα νορμάλ σπίτι 100τ.μ. σε νορμάλ περιοχή ασφαλίζεται για φωτιά ΚΑΙ σεισμό με 150 ευρώ το χρόνο. Δηλαδή μιλάμε για 12 ευρώ το μήνα. Αναρωτιέμαι πόσο πάνε οι καφέδες το μήνα σε κάποιον, ο οποίος βέβαια δεν θα παραλείψει να πάρει το καφεδάκι του κάθε πρωί από τα Everest, τα coffee berry ή δεν ξέρω εγώ από που αλλού. Τους βλέπεις να κυκλοφορούνε στους δρόμους με αυτό το πλαστικό ποτήρι με το κάλυμμα-καπότα από πάνω!!! :tooth:

Aπλά εδώ είναι Ελλάδα και η ασφαλιστική συνείδηση είναι λίγο πάνω από το μηδέν. Κάτι που βέβαια δεν ισχύει στις υπόλοιπες χώρες, του Δυτικού κόσμου να σημειώσω.

Εδώ ο Έλληνας περιμένει ακόμα και το εκχιονιστικό να του καθαρίσει το χιόνι έξω από το σπίτι του. Στο εξωτερικό παίρνουν τα φτυάρια και ανοίγουν την πόρτα τους και δεν καταριούνται το κράτος.

Με λίγα λόγια, δεν γίνεται να τα περιμένεις όλα από ένα κράτος, πόσο μάλλον από το Ελληνικό κράτος! Κολλητός μου έχασε στο Μάτι το σπίτι του και 4 αυτοκίνητα που έγιναν κάρβουνο. Δεν έτρεξε στάλα ιδρώτα στο μέτωπό του... στα παπάρια του βασικά! Τα είχε όλα ασφαλισμένα και τα αντικατέστησε σε χρόνο dt.
Έχω δύο σπίτια και δύο οικήματα επιχειρήσεων ασφαλισμένα, συν τον εξοπλισμό. Δε διαφωνώ με τα στοιχεία που παραθέτεις, γιατί κι εγώ όταν ξεκίνησα τις ασφαλίσεις ήταν αποτέλεσμα των υποχρεώσεων που προέκυπταν από τις συμβάσεις δανείων ή ενισχύσεων. Λογικά οι περισσότεροι είναι σαν εμένα. Ασφαλίζουν αν προκύψει.
Αυτό δεν αναιρεί ότι ο Πορτοσάλτε είναι σκουπίδι. Και το έχει αποδείξει πολλάκις.
Επειδή εδώ είναι Ελλάδα, να σου θυμίσω το τεράστιο σκάνδαλο δύο ασφαλιστικών, της Ασπίς και της Κομέρσιαλ, του απατεώνα του Ψωμιάδη, που έφαγε τα λεφτά του κοσμάκη με την ανοχή και την αβλεψία των επίσημων ελεγκτικών αρχών. Της περιβόητης ΕΠΕΙΑ και της ταυτόχρονης αδρανείας της Τραπέζης της Ελλάδος. Δεν πλήρωσε κανείς πλην του Ψωμιάδη και αυτός όχι όσο έπρεπε και ΦΥΣΙΚΑ από τους λειτουργούς του Κράτους ούτε ένας.
Ο Θεοχάρης που ήταν υπεύθυνος για την μηχανοοργάνωση των εταιρείων δεν κατάλαβε τίποτα από τις περίεργες κινήσεις του εργοδότη του. Σήμερα είναι Υπουργός αντί να είναι στον Κορυδαλλό.
Σωρεία τενεκέδων Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών δεν κατόρθωσε να χειριστεί την υπόθεση με όφελος για τον πελάτη των ασφαλιστικών και το κράτος. Ο Ομπάμα σε ανάλογη περίπτωση έκανε εκκαθάριση εν λειτουργία και έκανε παππάδες με τελικό κερδισμένο το κράτος, τους ασφαλισμένους, τις ασφαλιστικές εταιρείες. Εδώ είχαμε τον Σαχινίδη και τον Παπαθανασίου.
Η ζημία για τη φήμη όλων των εταιρειών και την ασφαλιστική συνείδηση του Έλληνα τεράστια.
Θεωρώ δεδομένη την απαξίωση του ασφαλιστικού κάδου στην Ελλάδα και ο τελευταίος που φταίει γιαυτό είναι ο απλός πολίτης.
Μπορώ να σου πω κι άλλα παραδείγματα.
Ο φίλος σου αν τα είχε όλα ασφαλισμένα ήταν τυχερός. Τώρα τι ποσό πήρε για να τα αντικαταστήσει, ειδικά το σπίτι και σε χρόνο dt κιόλας, θα μου επιτρέψεις να έχω βάσιμες αμφιβολίες.
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Έχω δύο σπίτια και δύο οικήματα επιχειρήσεων ασφαλισμένα, συν τον εξοπλισμό. Δε διαφωνώ με τα στοιχεία που παραθέτεις, γιατί κι εγώ όταν ξεκίνησα τις ασφαλίσεις ήταν αποτέλεσμα των υποχρεώσεων που προέκυπταν από τις συμβάσεις δανείων ή ενισχύσεων. Λογικά οι περισσότεροι είναι σαν εμένα. Ασφαλίζουν αν προκύψει.
Ακριβώς αυτό είναι το θέμα της ασφάλειας. Για το ΑΝ προκύψει.
Αυτό δεν αναιρεί ότι ο Πορτοσάλτε είναι σκουπίδι. Και το έχει αποδείξει πολλάκις.
Ναι, ούτε εγώ γουστάρω το ύφος του. Κάποτε μου άρεσε, τώρα έχει αλλάξει εντελώς.

Επειδή εδώ είναι Ελλάδα, να σου θυμίσω το τεράστιο σκάνδαλο δύο ασφαλιστικών, της Ασπίς και της Κομέρσιαλ, του απατεώνα του Ψωμιάδη, που έφαγε τα λεφτά του κοσμάκη με την ανοχή και την αβλεψία των επίσημων ελεγκτικών αρχών. Της περιβόητης ΕΠΕΙΑ και της ταυτόχρονης αδρανείας της Τραπέζης της Ελλάδος. Δεν πλήρωσε κανείς πλην του Ψωμιάδη και αυτός όχι όσο έπρεπε και ΦΥΣΙΚΑ από τους λειτουργούς του Κράτους ούτε ένας.
Όπως είπες κι εσύ, πρόκειται για 2 ελληνικές. Συν την International Life που κι αυτή ελληνική ήταν κι έσκασε. Ο ιδιοκτήτης είναι φυλακή.

Ο Θεοχάρης που ήταν υπεύθυνος για την μηχανοοργάνωση των εταιρείων δεν κατάλαβε τίποτα από τις περίεργες κινήσεις του εργοδότη του. Σήμερα είναι Υπουργός αντί να είναι στον Κορυδαλλό.
Σωρεία τενεκέδων Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών δεν κατόρθωσε να χειριστεί την υπόθεση με όφελος για τον πελάτη των ασφαλιστικών και το κράτος. Ο Ομπάμα σε ανάλογη περίπτωση έκανε εκκαθάριση εν λειτουργία και έκανε παππάδες με τελικό κερδισμένο το κράτος, τους ασφαλισμένους, τις ασφαλιστικές εταιρείες. Εδώ είχαμε τον Σαχινίδη και τον Παπαθανασίου.
Η ζημία για τη φήμη όλων των εταιρειών και την ασφαλιστική συνείδηση του Έλληνα τεράστια.
Σωστά τα λες.

Θεωρώ δεδομένη την απαξίωση του ασφαλιστικού κάδου στην Ελλάδα και ο τελευταίος που φταίει γιαυτό είναι ο απλός πολίτης.
Όχι, εδώ δεν τα λες σωστά. Δεν είναι ΟΛΕΣ οι εταιρείες το ίδιο.

Μπορώ να σου πω κι άλλα παραδείγματα.
Κι εγώ μπορώ να σου φέρω άλλα τόσα με αποζημιώσεις. Κι ο ίδιος έχω αποζημιωθεί από ασφαλιστική εταιρεία.

Ο φίλος σου αν τα είχε όλα ασφαλισμένα ήταν τυχερός. Τώρα τι ποσό πήρε για να τα αντικαταστήσει, ειδικά το σπίτι και σε χρόνο dt κιόλας, θα μου επιτρέψεις να έχω βάσιμες αμφιβολίες.
Δεν χρειάζεται να έχεις αμφιβολίες, γιατί το είδα με τα μάτια μου. Η αποζημίωση για τα αυτοκίνητα του βγήκε σε 28 ημέρες και για το σπίτι σε 1μιση μήνα. Full ποσό κάλυψης κεφαλαίου διότι επρόκειτο για ολική καταστροφή. Αν δεν κάνω λάθος τα είχε όλα στην AIG... ή στην Groupama.... δεν θυμάμαι ακριβώς.
 

★ Tony xx ★

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.079
Πόντοι
3.556
Δεν υπάρχει πάτος στην κατάλυση της δημοκρατίας και της ενημερωσης με τα εκατομμύρια που τάισαν τα κανάλια της διαπλοκής!!

Κάηκε η Ανατολική Κορινθία, πνίγηκε στους καπνούς όλη η Αθήνα και τα κανάλια μούγκα, που αν είχαμε οποιαδήποτε άλλη κυβέρνηση θα έκαναν μαραθώνιες μεταδόσεις και έκτακτα δελτία, ακόμα και 4 το πρωί.
Μηδέν κριτική στην κυβέρνηση, που αν έρθει κανένας ξένος και δει ελληνική τηλεόραση, πάνω σε καταστροφές και κρίσιμες ώρες, θα νομίζει ότι η χώρα δεν κυβερνάται.
Καμία έκπληξη και κανένα αρνητικό σχόλιο στα μέσα για την δήλωση Χαρδαλιά ότι δεν φταίγαμε εμείς για τις πυρκαγιές, απλά ήμασταν άτυχοι, που αν τολμούσε να το ξεστομίσει οποιοδήποτε άλλο κόμμα θα είχε γίνει εθνικό ανέκδοτο και θα απαιτούσαν παραίτηση.
Καμία ντροπή που οι ίδιοι άνθρωποι στο Μάτι έπαιρναν κεφάλια, αποκαλούσαν τους προηγούμενους εγκληματίες και έλεγαν ότι θα είχαν αντιμετωπίσει το θέμα σε ένα εικοσαλεπτάκι.
Αναμενόμενα όλα αυτά. Όλα. Καμία έκπληξη.
Αλλά κρατήστε το εκεί. Σκάστε γαμώ το θεο σας. ΣΚΑΣΤΕ.
Δεν φτάνει η ανηθικότητα σας ανθρωπόμορφα τέρατα, πρέπει να το πάτε και παραπέρα.
Δεν τους φτάνει λοιπόν να μην τα βάλουν με την κυβέρνηση, πρέπει να τα βάλουν με τον κόσμο που κάηκε το σπίτι του.
Να λένε στον αέρα σε ανθρώπους που έχασαν το βιός τους και κλαίνε πάνω από τις στάχτες και τα αποκαΐδια ότι το πάθημα πρέπει να τους γίνει μάθημα και να ασφαλίζουν τα σπίτια.
Να τα λέει επαναλαμβανόμενα ο Πορτοσάλτε ότι εμ τα σπίτια πρέπει να τα ασφαλίζουμε και ακόμα και οι παρουσιαστές του Σκαι, δηλαδή οι τελευταίοι των τελευταίων, να του λένε τι λες στον άνθρωπο που κλαίει αυτές τις ώρες; Και να συνεχίζει να λέει ξανά και ξανά "ε μα έτσι είναι, προς γνώση και συμμόρφωση".
Ποιος; Ο Πορτοσάλτε. Που του βάψανε την είσοδο της πολυκατοικίας και το έκανε εθνικό ζήτημα κινδύνου της δημοκρατίας.
Κάθε γαμημένη μέρα λέμε ότι φτάσαμε στον πάτο και την επόμενη ξεπερνάτε τον εαυτό σας....

FB_IMG_1621685798373.jpg
FB_IMG_1621685788632.jpg
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.466
Κριτικές
1
Like
7.474
Πόντοι
2.306
Έχω δύο σπίτια και δύο οικήματα επιχειρήσεων ασφαλισμένα, συν τον εξοπλισμό. Δε διαφωνώ με τα στοιχεία που παραθέτεις, γιατί κι εγώ όταν ξεκίνησα τις ασφαλίσεις ήταν αποτέλεσμα των υποχρεώσεων που προέκυπταν από τις συμβάσεις δανείων ή ενισχύσεων. Λογικά οι περισσότεροι είναι σαν εμένα. Ασφαλίζουν αν προκύψει.
Αυτό δεν αναιρεί ότι ο Πορτοσάλτε είναι σκουπίδι. Και το έχει αποδείξει πολλάκις.
Επειδή εδώ είναι Ελλάδα, να σου θυμίσω το τεράστιο σκάνδαλο δύο ασφαλιστικών, της Ασπίς και της Κομέρσιαλ, του απατεώνα του Ψωμιάδη, που έφαγε τα λεφτά του κοσμάκη με την ανοχή και την αβλεψία των επίσημων ελεγκτικών αρχών. Της περιβόητης ΕΠΕΙΑ και της ταυτόχρονης αδρανείας της Τραπέζης της Ελλάδος. Δεν πλήρωσε κανείς πλην του Ψωμιάδη και αυτός όχι όσο έπρεπε και ΦΥΣΙΚΑ από τους λειτουργούς του Κράτους ούτε ένας.
Ο Θεοχάρης που ήταν υπεύθυνος για την μηχανοοργάνωση των εταιρείων δεν κατάλαβε τίποτα από τις περίεργες κινήσεις του εργοδότη του. Σήμερα είναι Υπουργός αντί να είναι στον Κορυδαλλό.
Σωρεία τενεκέδων Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών δεν κατόρθωσε να χειριστεί την υπόθεση με όφελος για τον πελάτη των ασφαλιστικών και το κράτος. Ο Ομπάμα σε ανάλογη περίπτωση έκανε εκκαθάριση εν λειτουργία και έκανε παππάδες με τελικό κερδισμένο το κράτος, τους ασφαλισμένους, τις ασφαλιστικές εταιρείες. Εδώ είχαμε τον Σαχινίδη και τον Παπαθανασίου.
Η ζημία για τη φήμη όλων των εταιρειών και την ασφαλιστική συνείδηση του Έλληνα τεράστια.
Θεωρώ δεδομένη την απαξίωση του ασφαλιστικού κάδου στην Ελλάδα και ο τελευταίος που φταίει γιαυτό είναι ο απλός πολίτης.
Μπορώ να σου πω κι άλλα παραδείγματα.
Ο φίλος σου αν τα είχε όλα ασφαλισμένα ήταν τυχερός. Τώρα τι ποσό πήρε για να τα αντικαταστήσει, ειδικά το σπίτι και σε χρόνο dt κιόλας, θα μου επιτρέψεις να έχω βάσιμες αμφιβολίες.
Θεωρητικώς πάντα, το πρόβλημα με τα «κανόνια» των ασφαλιστικών εέχει εκλειψει διότι υποχρεούνται όλες να έχουν τα απαραίτητα κεφαλαια βασει Solvency II αλλιώς χάνουν την άδεια τους σε ετήσιο έλεγχο. Τονίζω το «θεωρητικώς» για να μη με καραμουζιασετε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Bleach
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.655
Πόντοι
1.106
Θεωρητικώς πάντα, το πρόβλημα με τα «κανόνια» των ασφαλιστικών εέχει εκλειψει διότι υποχρεούνται όλες να έχουν τα απαραίτητα κεφαλαια βασει Solvency II αλλιώς χάνουν την άδεια τους σε ετήσιο έλεγχο. Τονίζω το «θεωρητικώς» για να μη με καραμουζιασετε...
Θεωρητικώς υπάρχει και ένα επικουρικό ταμείο όπου εισφέρουν όλες οι ασφαλιστικές για να καλυφθούν τυχόν κανόνια. Την τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί κάτι δεν πήγαινε καλά, ως συνήθως.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
4.466
Κριτικές
1
Like
7.474
Πόντοι
2.306
Συμφωνώ ότι οι ασφαλιστικές στην Ελλάδα δεν έχουν καταφέρει να πείσουν για την αξιοπιστία τους, ούτε για την ευρυθμη λειτουργια τους βάσει κανονων.
Η ασφαλιση στην Ελλάδα αντιμετωπίζεται ως αναγκαίο κακό (βλέπε αυτοκίνητο, μηχαναλι, σπίτι) και όχι ως μέσο μείωσης κινδύνου, γι’ αυτό και όλοι τρέχουν να βρουν το φθηνότερο πρόγραμμα χωρίς κανείς να βλέπει τις παροχές ή τα ψιλά γράμματα. Έτσι το πρόβλημα διαιωνίζεται.
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.943
Πόντοι
1.056
Την Καλημερα στους Φιλους.....λυπαμαι για την εκταση και τα σπιτια που καηκαν.....αλλα....υπαρχει ενα αλλα.....καντε ενα κοπο και μπειτε στον Δασικο χαρτι του 2021.....εγω μπηκα γιατι με ενδιαφερει......ρε παιδια.....εμεις οι πιο νομιμοι ειμαστε ΜΑΛΑΚΕΣ????το τι καταπατηση εχει γινει δεν λεγετε.....θρασοπουστες...βρε καριολη γιατι αφου εχεις ενα οικοπεδο η ενα αγροτεμαχιο θελεις και την δασικη εκταση???το γνωστο κολπο με σταυλους και εκκλησακια.....
 
  • Like
Αντιδράσεις: geoMan

Bleach

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.605
Κριτικές
31
Like
4.156
Πόντοι
5.595
Επειδή κάποιος εδώ μας προέτρεψε να διαβάσουμε τη νομοθεσία, ιδού ένα ενδιαφέρον άρθρο με αντιδράσεις από τις κομμουνιστικές greenpeace και WWF Ελλάδας.

και εδώ ένα μικρό άρθρο αλλιευμένο από FB

ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΕΝΟΣ ΠΡΟΑΝΑΓΓΕΛΘΕΝΤΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
Η μαφία, εκτός από κλειδιά μπουρδέλων, σημαδεμένες τράπουλες, κοντόκανα, και κρυφούς λογαριασμούς εξυπηρετικών φίλων, κρατάει και στουπιά.
Η «χωροταξία» της φωτιάς στη φωτογραφία, δείχνει τη «σοφή διαρρύθμιση» της πυρκαγιάς και το σύνολο του «έργου» από το 2018 μέχρι σήμερα.
Όσα ακολουθούν θεωρούνται εκ προοιμίου άσχετα, καθώς το τηλεοπτικό πόρισμα, για τον παππού που έκαιγε ξερόκλαδα, ανακοινώθηκε μόλις ξέσπασε η φωτιά.
Η εξόρυξη του βωξίτη απαιτεί αποψιλωμένο περιβάλλον.
Οι ανεμογεννήτριες της «πράσινης ανάπτυξης» που σαρώνουν τα βουνά, ακόμη και το Θρακικό πέλαγος, απ’ τη Σαμοθράκη ως την Αλεξανδρούπολη, και κόβουν το γυπαετό στα δύο, απαιτούν αποψιλωμένες κορφές και παλουκωμένες θάλασσες.
Το «περιβάλλον» στα Γεράνεια δεν αποψιλώνεται γατί είναι προστατευόμενη Νatura.
Τα Γεράνεια είναι Όρη, ήταν άπαρτα βουνά, καταφύγιο για 950 είδη και πνεύμονας για τη τσιμενταρισμένη Αττική και την Κορινθία.
• Το 2012 κατατέθηκε η αίτηση για «αιολικά πάρκα» στα Γεράνεια.
• Την ίδια χρονιά, το Συμβούλιο της Επικρατείας επικύρωσε την εγκατάσταση σε αναδασωτέες περιοχές, μετά από εισήγηση της τωρινής πρόεδρου της δημοκρατίας και τότε μέλους του ΣτΕ.
• Το 2018, τα μισά Γεράνεια πυρπολούνται.
• Την ίδια χρονιά, ο Όμιλος που κατέθεσε την αίτηση, ελεεί τους πυρόπληκτους με 1 εκ ευρώ στο «λογαριασμό Αρωγής» και λοιπές ελεήμονες πράξεις.
• Ένα χρόνο μετά νέα φωτιά κατακαίει, ό τι πράσινο πήγε να σκάσει στα καμένα.
Η δεύτερη απανωτή πυρπόληση δεν αφήνει περιθώρια στη φύση να αναρρώσει.
Τα διπλοκαμένα δεν αναγεννώνται εύκολα, μένουν στάχτη.
• Η Πρωτοβουλία κατοίκων της Κορινθίας για Ελεύθερα Γεράνεια προειδοποιεί πως είναι θέμα χρόνου να γίνουν στάχτη όλα τα Γεράνεια
• Μέσα στην πανδημία ψηφίστηκε ο ν. 4685/2020 που καταργεί γενικά την προστασία των περιοχών Natura, με τη λειτουργία λατομείων, ξενοδοχείων και μονάδων εξόρυξης σε όλη τη χώρα σε περιοχές Natura 2000, ενώ περιλαμβάνει αντισυνταγματικές ρυθμίσεις, σύμφωνα με τις οποίες νομιμοποιούνται 500.000 αυθαίρετα σε δασικές εκτάσεις και ρέματα.
• Δυο μέρες τώρα, τα Γεράνεια, τα άπαρτα βουνά των γερανών, στάχτη και μπούρμπερη. Η τέφρα έφτασε μέχρι τον ουρανό της Ικαριάς.
Τα αποδημητικά, γερανοί, χελιδόνια, πελαργοί, ερωδιοί και αγριόχηνες, στάχτη.
Οι αετοί, οι γύπες, τα γεράκια, οι γερακίνες, στάχτη.
Τα τσακάλια, οι αλεπούδες, οι λαγοί, οι ασβοί, οι σκατζόχοιροι, στάχτη.
Τα πεύκα, τα πλατάνια, οι δρύες, οι μυρτιές, τα έλατα, όλα στάχτη.
Όλη η προστατευμένη περιοχή Natura, αποκαϊδια.
Μια μετοχή διπλασίασε, σε μια νύχτα την τιμή της.
Ο ουρανός της Αττικής είχε χτες το χρώμα του αίματος, ο αέρας τη γεύση της στάχτης και στην Κορινθία, σ’ όλη την Ελλάδα, μυρίζει καμένη σάρκα.

Αυτή είναι η κυβερνησάρα . Εν μέσω πανδημίας περνάει νομοσχέδια, γαμάει τη φύση και ανοίγει τα πόδια στις κατασκευαστικές.
Εμείς θα αναπνέουμε κάρβουνο, στο όνομα της ανάπτυξης.


Και όχι φίλε, εσύ που γράφεις ότι ο νόμος επιτρέπει τη δόμηση Αιολικών σε Natura και άρα δεν συμφέρει τους Επιχειρηματίες να κάψουν το βουνό, είναι μέσα και η εξόρυξη βωξίτη και οι αντιδράσεις των κατοίκων και των περιβαλλοντικών που τους ανακόπτουν και σίγουρα για να καίγεται το βουνό από άκρη σε άκρη, δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Για κάποιο λόγο καίγεται το δάσος, και αυτά με τον παππού που έκαιγε κλαδιά νυχτιάτικα, είναι μάλλον μούφα.

Ευτυχώς που κερδίσαμε το στοίχημα κατά τον Νικ Χαρντ, και κάηκαν μόνο 60.000 στρέμματα.

Και τέλος εννοείται πως "επειδή το λέει ο νόμος" δεν το κάνει αυτόματα και ηθικό, έτσι;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom