Νέα

Airbnb και ανωνυμία (προσοχή στο taxis!)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα demian123
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 18
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

demian123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
334
Κριτικές
1
Like
1.045
Πόντοι
201
Καλησπέρα,

Για να δημιουργήσεις λογαριασμό και να πληρώσεις χρειάζεται να βάλεις τα στοιχεία σου. Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις και δεν το εξετάζω κάν...


Ο προβληματισμός μου είναι άλλος:

Σε κάποια φάση πριν 2-3 χρόνια είχα κλείσει ένα διαμέρισμα για 1 ημέρα.
Όταν λοιπόν μπήκα για να κάνω δήλωση για εκείνο το φορολογικό έτος, με έκπληξη διαπίστωσα πως ο ιδιοκτήτης είχε περάσει μισθωτήριο στο taxis και το σύστημα μού ζητούσε να του κάνω αποδοχή! Εκεί φαινόταν η διεύθυνση του ακινήτου, η ημερομηνία και η διάρκεια της μίσθωσης (1 ημέρα)!!!

Επειδή δεν έχω χρόνο να ψάχνω τί ισχύει σήμερα με τις βραχυχρόνιες μισθώσεις (airbnb) και τί συμβαίνει πρακτικά, γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα;
Σήμερα η μίσθωση μεσω airbnb φαίνεται πάντα στο taxis ή εξαρτάται από τον ιδιοκτήτη; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το αποφύγω;
 

kalogamias

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2021
Μηνύματα
22
Like
21
Πόντοι
0
Οι ιδιοκτητες ειναι αναγκασμενοι να δηλωνουν την διαμονη αν η κρατηση γιανεται μεσω πλατφορμας airbnb αλλα αν γινει εκτος πλατφορμας με χειρογραφο συμφωνητικο μπορει να μην το δηλωσει και να κερδισει και το 15% που κραταει η εφορια. Αρα αν τα βρεις με τον ιδιοκτητη ειναι προς ωφελος και τον δυο σας να μην δηλωνετε τιποτα.
 
OP
OP
demian123

demian123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
334
Κριτικές
1
Like
1.045
Πόντοι
201
Και το δηλώνουν ώστε να φαίνεται στο taxis του μισθωτή και να χρειάζεται αποδοχή, όπως στις μακροχρόνιες μισθώσεις;
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.062
Κριτικές
9
Like
13.034
Πόντοι
3.836
Παίκτη μην ταράζεσαι τα airbnb δεν είναι ξενοδοχεία, έστω και μία μέρα ουσιαστικά νοικιάζεις το σπίτι για αυτό και το μισθωτήριο. Από ότι κατάλαβα σε ενοχλεί που φαίνεται. Μπορείς να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη ώστε να σε βάλει μέσα με μαύρα λεφτά.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.777
Πόντοι
21.896
Ο τύπος μάλλον παντρεμένος κ πήρε γκόμενα κ πήγε σε s
Airbnb
Προφανώς θα φαίνεται στο τaxisnet κ ίσως κάνεις κοινή φορολογική δήλωση με τη γυναίκα σου κ ίσως μπορεί να το δει
Ζητα να μην το δήλωση αλλά κ πάλι ο ίδιος αφού το δήλωσε στην πλατφόρμα θα πάρει ρίσκο μην το τσακώσει η εφορία σε διασταυρωτικο
 
OP
OP
demian123

demian123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
334
Κριτικές
1
Like
1.045
Πόντοι
201
Από ότι κατάλαβα σε ενοχλεί που φαίνεται. Μπορείς να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη ώστε να σε βάλει μέσα με μαύρα λεφτά.
Ζητα να μην το δήλωση αλλά κ πάλι ο ίδιος αφού το δήλωσε στην πλατφόρμα θα πάρει ρίσκο μην το τσακώσει η εφορία σε διασταυρωτικο

exactly. γενικά δεν θα ήθελα να αφήσω κάποιο άλλο ίχνος πέρα από την χρέωση στην κάρτα.
Το να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη δεν παίζει, κυρίως γιατί πλέον τα περισσότερα ακίνητα τα διαχειρίζονται εταιρείες και εσύ απλά μιλάς με διαχειριστή και όχι με ιδιοκτήτη. Επίσης όπως είπατε δεν θέλω να ζητήσω από κάποιον να ρισκάρει...+ και το ότι δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση του γιατί δεν θέλω και γιατί με πειράζει κλπ...

Το περίεργο βέβαια είναι πως πριν το μάθω έκλεισα άλλα 2 airbnb κανονικά μέσα από την πλατφόρμα, αλλά κανένα δεν δηλώθηκε στο taxis... Γι' αυτό και άνοιξα το thread μήπως τελικά έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα.

Τέλος, αν ισχύει το ότι πρέπει να δηλωθεί στο taxis και να κάνω αποδοχή, τί γίνεται αν ο μισθωτής είναι κάτοικος εξωτερικού; Εκεί δεν τον δηλώνει;
 
Τελευταία τροποποίηση:

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.777
Πόντοι
21.896
exactly. γενικά δεν θα ήθελα να αφήσω κάποιο άλλο ίχνος πέρα από την χρέωση στην κάρτα.
Το να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη δεν παίζει, κυρίως γιατί πλέον τα περισσότερα ακίνητα τα διαχειρίζονται εταιρείες και εσύ απλά μιλάς με διαχειριστή και όχι με ιδιοκτήτη. Επίσης όπως είπατε δεν θέλω να ζητήσω από κάποιον να ρισκάρει...+ και το ότι δεν θέλω να ανοίξω συζήτηση του γιατί δεν θέλω και γιατί με πειράζει κλπ...

Το περίεργο βέβαια είναι πως πριν το μάθω έκλεισα άλλα 2 airbnb κανονικά μέσα από την πλατφόρμα, αλλά κανένα δεν δηλώθηκε στο taxis... Γι' αυτό και άνοιξα το thread μήπως τελικά έχει αλλάξει κάτι μέχρι σήμερα.

Τέλος, αν ισχύει το ότι πρέπει να δηλωθεί στο taxis και να κάνω αποδοχή, τί γίνεται αν ο μισθωτής είναι κάτοικος εξωτερικού; Εκεί δεν τον δηλώνει;
Αν εσύ είσαι κάτοικος εξωτερικού δεν το δηλώνεις αυτός κ κάτοικος εξωτερικού να είναι από τη στιγμή που το ακίνητο είναι στην Ελλάδα τότε υποχρεωτικά δηλώνεται εδω
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
Και το δηλώνουν ώστε να φαίνεται στο taxis του μισθωτή και να χρειάζεται αποδοχή, όπως στις μακροχρόνιες μισθώσεις

οχι ειναι μαλακας ο ιδιοκτητης , στη βραχυχρονια πλατφορμα δεν εχει αποδοχη .... γραψτον σταρχιδια σου σε λαθος πλατφορμα το εβαλε
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.375
Like
4.565
Πόντοι
456
πριν 3 μηνες εκλεισα δωματο μεσω booking. να αρχισω να ανησυχω στη δηλωση του χρονου? παιδια σοβαρες και εγκυρες απαντησεις.
ευχαριστω

ΥΓ1-αναλογιζομαι πως η λογιστρια ειναι γυναικα και γνωστη της συζυγου. ρε λετε να κανει καμια καρφωτη?
ΥΓ2-κατεφυγα στη λυση του διαμερισματος μεσω πλατφορμας, διοτι η κυρια παντρεμενη και αυτη, ειχε κολλημα να μην παει σε ξενοδοχεια
 

khfhnas(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
74
Κριτικές
4
Like
420
Πόντοι
300
Φιλε μου ολες οι διαμονες μεσω πλατφορμας (booking/airbnbn) οφειλουν να ανεβαινουν στο taxis. αυτες ανεβαινουν για αποδοχη μερικες ημερες μετα την ενοικιαση. Μπες στο gsis με τους κωδικους και θα δεις μηνυμα αποδοχης ενοικιασης. κανε μη αποδοχη και επικοινωνησε με τον ιδιοκτητη του ακινητου.
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
πριν 3 μηνες εκλεισα δωματο μεσω booking. να αρχισω να ανησυχω στη δηλωση του χρονου? παιδια σοβαρες και εγκυρες απαντησεις.
ευχαριστω

ΥΓ1-αναλογιζομαι πως η λογιστρια ειναι γυναικα και γνωστη της συζυγου. ρε λετε να κανει καμια καρφωτη?
ΥΓ2-κατεφυγα στη λυση του διαμερισματος μεσω πλατφορμας, διοτι η κυρια παντρεμενη και αυτη, ειχε κολλημα να μην παει σε ξενοδοχεια
κανενα προβλημα , αν ειναι μαλακας σαν τον ιδιοκτητη απο πανω που εβαλε τη μισθωση σε λαθος πλατφορμα , απλα δεν κανεις αποδοχη. Αν μπει στη σωστη πλατφορμα δεν ζηταει τπτ και απο ποτε ειναι τεκμηριο η ενοικιαση δωματιου σε ξενοδοχειο ? Εχει την ιδια ισχυ ..
 

pacwman

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Νοε 2005
Μηνύματα
382
Κριτικές
104
Like
570
Πόντοι
6.280
Πριν 3 χρονια η κατατσταση ηταν καπως χυμα διοτι δεν ειχε αντιμετωπιστει το θεμα των βραχυχρονιων μισθωσεων , Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα καποιοι ιδιοκτητες να τις δηλωναν οπως τις μακροχρονιες μισθωσεις οπου απαιτειται επιβεβαιωση απο τον ενοικιαστη. Στις βραχυχρονιες δεν απαιτειται επιβεβαιωση/αποδοχη απο τον ενοικιαστη.
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.375
Like
4.565
Πόντοι
456
σας ευχαριστω παιδια. νομιζω ολα υπο ελεγχο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

κανενα προβλημα , αν ειναι μαλακας σαν τον ιδιοκτητη απο πανω που εβαλε τη μισθωση σε λαθος πλατφορμα , απλα δεν κανεις αποδοχη. Αν μπει στη σωστη πλατφορμα δεν ζηταει τπτ και απο ποτε ειναι τεκμηριο η ενοικιαση δωματιου σε ξενοδοχειο ? Εχει την ιδια ισχυ ..
που δεν κανω αποδοχη?
 
OP
OP
demian123

demian123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
334
Κριτικές
1
Like
1.045
Πόντοι
201
Πριν 3 χρονια η κατατσταση ηταν καπως χυμα διοτι δεν ειχε αντιμετωπιστει το θεμα των βραχυχρονιων μισθωσεων , Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα καποιοι ιδιοκτητες να τις δηλωναν οπως τις μακροχρονιες μισθωσεις οπου απαιτειται επιβεβαιωση απο τον ενοικιαστη. Στις βραχυχρονιες δεν απαιτειται επιβεβαιωση/αποδοχη απο τον ενοικιαστη.

Ανεξάρτητα με με αν θέλει αποδοχή ή όχι, η μίσθωση φαίνεται και στο taxis του μισθωτή;
 

eto-vrekis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2021
Μηνύματα
87
Κριτικές
11
Like
537
Πόντοι
290
Πρεπει να τα βρεις με τον ιδιοκτητη για να μην σε δηλωσει αλλιως μπορει και να φανει
 
OP
OP
demian123

demian123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
334
Κριτικές
1
Like
1.045
Πόντοι
201
Πρεπει να τα βρεις με τον ιδιοκτητη για να μην σε δηλωσει αλλιως μπορει και να φανει

για καποιο λογο θελει να σε δηλώσει. γιατι να ρισκαρει? επειδη θελεις εσυ να ξενοπηδας?
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
Ανεξάρτητα με με αν θέλει αποδοχή ή όχι, η μίσθωση φαίνεται και στο taxis του μισθωτή;
δεν ειναι εγκυρη , ειδικα αμα ειναι κατω απο χρονο και δεν συνοδευεται απο συμφωνητικο ειναι για τα σκουπιδια .Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις , η εφορια τραβα απο φετος μονο τις πληροφοριες ηλεκτρονικα για το Ε2 του ιδιοκτητη . Τα προηγουμενα χρονια τα εβαζε manual o ιδιοκτητης οποτε το πολυ να φαινεσαι και στο Ε2 του , το οποιο επισης αχρηστο , δεν γινεται διασταυρωση ...
 

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.375
Like
4.565
Πόντοι
456
δεν ειναι εγκυρη , ειδικα αμα ειναι κατω απο χρονο και δεν συνοδευεται απο συμφωνητικο ειναι για τα σκουπιδια .Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις , η εφορια τραβα απο φετος μονο τις πληροφοριες ηλεκτρονικα για το Ε2 του ιδιοκτητη . Τα προηγουμενα χρονια τα εβαζε manual o ιδιοκτητης οποτε το πολυ να φαινεσαι και στο Ε2 του , το οποιο επισης αχρηστο , δεν γινεται διασταυρωση ...

για εμας που ξενοπηδαμε φιλε μου το θεμα ειναι να μην την φαμε απο εκει που δεν το περιμενουμε. ηδη το εκανα 1 φορα νοικιαζοντας μεσω booking. η επομενη φορα δεν θα ειναι μεσω πλατφορμας αλλα απο το τηλεφωνο που πηρα του ιδιοκτητη. ωστοσο κι αυτη η μια φορα μπορει να βαλει σε υποψιες. και το θεμα ειναι οτι το εχω χειριστει Αριστα το αντικειμενο 18 χρονια τωρα. αλλωστε πρεπει να εισαι ανοητος η πολυ ατυχος για να πιαστεις επ αυτοφωρω.οι υποψιες ειναι το σημαντικοτερο να μηδενιζουν.

για αυτο λοιπον ρωτω εδω για αρση καθε σκοτεινου σημειου.
ΥΓ-η παρανομια θελει Οργανωση:rockon:
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2009
Μηνύματα
16
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
0
Εγώ δεν έχω κάποιο κόλλημα και δεν φοβάμαι αν θα φανεί κάτι στην φορολογική δήλωση, καθώς είμαι ελεύθερος (οπότε δεν έχω σύζυγο για να κάνουμε κοινή δήλωση) και επίσης την φορολογική δήλωση την κάνω μόνος μου, οπότε δεν τίθεται να την δει κάποιος λογιστής και να πει κάτι σε κάποιον (άσε που θα ήταν εντελώς αντιεπαγγελματικό καθώς μιλάμε για προσωπικά στοιχεία και θα μπορούσα άνετα να κάνω μήνυση αν αναφέρει κάτι σε κάποιον). Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο, σκέφτομαι σε κάποια φάση να κατέβω Αθήνα, και σκέφτομαι να κλείσω δωμάτιο από Airbnb και όχι ξενοδοχείο, μιας και αν κάποιος ψάξει καλά μπορεί να βρει ολόκληρο διαμέρισμα στα ίδια χρήματα που θα έδινε για 1 δωμάτιο σε ξενοδοχείο. Η ερωτήσή μου είναι η εξής, αυτή την περίοδο είμαι άνεργος αλλά έχω κάποια χρήματα στην άκρη από δουλειές που δούλευα μέχρι πρόσφατα και οι μισθοί είναι κανονικά δηλωμένοι στις φορολογικές μου δηλώσεις. Αν κλείσω διαμέρισμα μέσω Airbnb για 1-2 εβδομάδες και φανεί στην εφορία, θα έχω κάποιο πρόβλημα επειδή είμαι άνεργος;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom