Νέα

Αγορές από το ebay

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Αρραχίων
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
432
Κριτικές
5
Like
765
Πόντοι
361
Καλησπέρα , θέλω να αγοράσω απο το εν λόγω σαιτ κάποια προιόντα και θα ήθελα να μου πεί κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο σαιτ τους τρόπους πληρωμής καθ΄οτι όλα παντού λένε ότι χρειάζεται pay pal αλλά εγώ βλέπω ή έτσι νομίζω και άλλες επιλογές όπως visa , maestro και λοιπά , θα μπορούσα να κάνω ένα λογαριασμό στο e-bay και να το διαπιστώσω αλλά θα προτιμούσα αν κάποιος με πληροφορούσε γιατι αν είναι μόνο με pay pal τότε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τίποτε και θα πάει τσάμπα ο λογαρισμός . Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.892
Πόντοι
3.846
Ψωνίζω από εκεί από το 2005 με δεκάδες αγορές κάθε χρόνο με εκατοντάδες ευρώ.

Κοίτα, δεν προτείνει όλος ο πλανήτης το PayPal για πλάκα.
Είναι επειδή προσφέρει τρομερή ασφάλεια αν γίνει κάποια μαλακια με το προϊόν. Καμία τράπεζα ή κάρτα δεν πρόκειται να σε καλύψει τόσο σε περίπτωση στραβής.
Οπότε μην το κουράζεις χωρίς λόγο. Άνοιξε PayPal και μόνο με αυτό να πληρώνεις.
Επίσης να ξέρεις δουλεύει και με Revolut το PayPal.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
432
Κριτικές
5
Like
765
Πόντοι
361
Ψωνίζω από εκεί από το 2005 με δεκάδες αγορές κάθε χρόνο με εκατοντάδες ευρώ.

Κοίτα, δεν προτείνει όλος ο πλανήτης το PayPal για πλάκα.
Είναι επειδή προσφέρει τρομερή ασφάλεια αν γίνει κάποια μαλακια με το προϊόν. Καμία τράπεζα ή κάρτα δεν πρόκειται να σε καλύψει τόσο σε περίπτωση στραβής.
Οπότε μην το κουράζεις χωρίς λόγο. Άνοιξε PayPal και μόνο με αυτό να πληρώνεις.
Επίσης να ξέρεις δουλεύει και με Revolut το PayPal.
Ευχαριστώ παρα πολύ για την πληροφόρηση αλλά θα ήθελα μια διευκρινηση σε πιο 'πρακτικό' επίπεδο , δηλαδή , βλέπω τα εικονίδια του pay pal ,visa ,maestro κτλπ , αυτο σημαίνει οτι μου δινει και την επιλογή να πληρώσω με την κάρτα μου που είναι visa χωρις pay pal ???.
 

1belkinjo2

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2016
Μηνύματα
217
Κριτικές
1
Like
336
Πόντοι
21
Στο ebay η συναλλαγή γίνεται απευθείας με τον πωλητή, δεν είναι amazon. Ατοί καθορίζουν και τους τρόπους πληρωμής. Το paypal με έχει σώσει στο παρελθόν με άμεση επιστροφή χρημάτων όταν έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής.
Πολύ σημαντικό, να προσέξεις από ποιον αγοράζεις. Τσέκαρε κριτικές και βαθμολογίες πρώτα προσεκτικά.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.892
Πόντοι
3.846
Ευχαριστώ παρα πολύ για την πληροφόρηση αλλά θα ήθελα μια διευκρινηση σε πιο 'πρακτικό' επίπεδο , δηλαδή , βλέπω τα εικονίδια του pay pal ,visa ,maestro κτλπ , αυτο σημαίνει οτι μου δινει και την επιλογή να πληρώσω με την κάρτα μου που είναι visa χωρις pay pal ???.
Αν ο πωλητής αναφέρει και τις κάρτες αυτές ως τρόπο πληρωμής, τότε σαφέστατα δέχεται και αυτές εκτός από PayPal.
 
OP
OP
Α

Αρραχίων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2022
Μηνύματα
432
Κριτικές
5
Like
765
Πόντοι
361
Οκ ! ,ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση , δεν ειναι και μεγάλης αξίας αυτά που θέλω να αγοράσω (30 ευρώ περίπου με τα μεταφορικά μαζί) οπότε στα τέτοια μου αν τα φάνε :tooth:.Ευχαριστώ και πάλι μάγκες για τις πληροφορίες , άλλη μια φορά επιβεβαιώνω οτι στο μπού βρίσκεις τα πάντα !.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.562
Like
4.663
Πόντοι
1.706
Βίζα κλπ πάλι για το paypal είναι. Έχω δοκιμάσει με paypal να πάρω κάτι από άλλο site και επειδή η συνδεδεμένη κάρτα ήταν μάστερ δεν γινόταν δεκτή η αγορά. ήθελε μόνο απο βιζα
 

grman39

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2015
Μηνύματα
109
Like
148
Πόντοι
1
Επίσης να υπολογίζεις ότι θα έχει και φόρο εισαγωγής εκτός αν είναι από χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.892
Πόντοι
3.846
Βίζα κλπ πάλι για το paypal είναι. Έχω δοκιμάσει με paypal να πάρω κάτι από άλλο site και επειδή η συνδεδεμένη κάρτα ήταν μάστερ δεν γινόταν δεκτή η αγορά. ήθελε μόνο απο βιζα
Δεν μου έχει τύχει ποτέ στα δεκάδες σαιτ που αγοράζω.
Όλες οι σελίδες που υποστηρίζουν Visa θα υποστηρίζουν Master στο 99% των περιπτώσεων.
Τι σελίδα ήταν αυτή που λες;
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.260
Κριτικές
2
Like
2.046
Πόντοι
216
Βίζα κλπ πάλι για το paypal είναι. Έχω δοκιμάσει με paypal να πάρω κάτι από άλλο site και επειδή η συνδεδεμένη κάρτα ήταν μάστερ δεν γινόταν δεκτή η αγορά. ήθελε μόνο απο βιζα
Κανονικά, η αγορά με paypal, άσχετα με το τι κάρτα έχεις συνδεδεμένη, γίνεται κανονικά, εκτός και αν ο λογαριασμός/κάρτα που έχεις συνδέσει, δεν έχει αρκετά χρήματα, για να καλύψει το συνολικό κόστος αγοράς, με μεταφορικά και τυχόν φόρο/προμήθεια. Ή, η Master που είχες συνδέσει, έδινε τα χρήματα με ελαφρά χρονοκαθυστέρηση, δεσμεύοντάς τα πρώτα απο το λογαριασμό σου, πριν τα παραλάβει ο έμπορος, κάποιες ώρες, ή μέρες, αργότερα. Κάτι που γίνεται αρκετά συχνά, αν κρίνω απο το λαγιαρσμό που έχω για το μισθό μου στην Εθνική. Με Μaster κάρτα, ακόμα και αγορές σε περίπτερο, super market και σουβλατζίδικα, έχουν μείνει στις εκκρεμείς συναλλαγές για μέρες, δεσμεύοντας απλά το ποσό απο το λογαριασμό μου.
Εαν ο πωλητής θέλει τη συναλλαγή άμεσα, τότε παίζει να απορρίψει τη συναλλαγή, αν η κάρτα (και κατ'επέκτασιν το paypal) απλά τα δεσμεύσει υπέρ του. Αν και δεν έχω ψωνίσει μέσω Paypal με αυτή την κάρτα, για να μπορώ να το επιβεβαιώσω, οπότε.. μπορεί να λέω μαλακίες.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.587
Κριτικές
3
Like
11.145
Πόντοι
3.936
Οκ ! ,ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση , δεν ειναι και μεγάλης αξίας αυτά που θέλω να αγοράσω (30 ευρώ περίπου με τα μεταφορικά μαζί) οπότε στα τέτοια μου αν τα φάνε :tooth:.Ευχαριστώ και πάλι μάγκες για τις πληροφορίες , άλλη μια φορά επιβεβαιώνω οτι στο μπού βρίσκεις τα πάντα !.
Πρόσεχε όμως. Σε αγορά 800 ευρώ το paypal έκανε την πάπια. Αγορασα ένα προϊόν αξίας 800 ευρώ. Ο τύπος έλεγε ότι είναι σαν καινούριο. Φτάνει το προϊόν και ήταν επισκευασμενο. Ίδιες φώτο τις έβαλε ξανά σε ίδια αγγελία. Στέλνω τα στοιχεία στο paypal, μου λένε στείλτο πίσω. Το Στέλνω και το αρχιδι ο πωλητής δεν το παρέλαβε. Το paypal παρολο που ειχα voucher με τα στοιχεία του πωλητή πως το επέστρεψα σε σωστή διεύθυνση, αναφορά απο την fedex πως αρνήθηκε ο παραλήπτης πωλητής να παραλάβει δεν με αποζημειωνε. Αποτέλεσμα 2 μήνες 8 αναφορές να ανοίξει ξανά και ξανά η υπόθεση κατέληξα να πάρω τα 400 ως αποζημίωση. Οπότε προσοχή το paypal σε μεγάλα ποσά άρχισε να είναι υπέρ πωλητή κ όχι αγοραστή
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.892
Πόντοι
3.846
Πρόσεχε όμως. Σε αγορά 800 ευρώ το paypal έκανε την πάπια. Αγορασα ένα προϊόν αξίας 800 ευρώ. Ο τύπος έλεγε ότι είναι σαν καινούριο. Φτάνει το προϊόν και ήταν επισκευασμενο. Ίδιες φώτο τις έβαλε ξανά σε ίδια αγγελία. Στέλνω τα στοιχεία στο paypal, μου λένε στείλτο πίσω. Το Στέλνω και το αρχιδι ο πωλητής δεν το παρέλαβε. Το paypal παρολο που ειχα voucher με τα στοιχεία του πωλητή πως το επέστρεψα σε σωστή διεύθυνση, αναφορά απο την fedex πως αρνήθηκε ο παραλήπτης πωλητής να παραλάβει δεν με αποζημειωνε. Αποτέλεσμα 2 μήνες 8 αναφορές να ανοίξει ξανά και ξανά η υπόθεση κατέληξα να πάρω τα 400 ως αποζημίωση. Οπότε προσοχή το paypal σε μεγάλα ποσά άρχισε να είναι υπέρ πωλητή κ όχι αγοραστή
Δεν έχει καμία σχέση το πόσο τυπε.
Περνάνε εκατομμύρια μέσω του PayPal και παίρνει προμήθεια. Δεν έχει κάποιο όφελος αν δε δώσει σε σένα πίσω τα 400 ή 800€. Δεν βγαίνουν από την τσεπη του. Θα πάρει τα λεφτά του από τις συναλλαγές έτσι και αλλιώς.
Κάτι άλλο έπαιξε με σένα.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.587
Κριτικές
3
Like
11.145
Πόντοι
3.936
Δεν έχει καμία σχέση το πόσο τυπε.
Περνάνε εκατομμύρια μέσω του PayPal και παίρνει προμήθεια. Δεν έχει κάποιο όφελος αν δε δώσει σε σένα πίσω τα 400 ή 800€. Δεν βγαίνουν από την τσεπη του. Θα πάρει τα λεφτά του από τις συναλλαγές έτσι και αλλιώς.
Κάτι άλλο έπαιξε με σένα.
Oτι και να επαιξε φιλε μου το point ειναι οτι ενω εστειλα το πακετο πισω στον πωλητη και δεν το παρέλαβε επίτηδες (το εστειλα με fedex οχι ταχυδρομείο) η paypal ελεγε συνεχεια οτι εκλεισε υπερ του πωλητη λογο λαθος στοιχεια αποστολης. Απο την στιγμη που ολα ηταν οκ απο μερια μου και μου επαιξαν τετοια ιστορια για μενα πλεον δεν ειναι τοσο αξιόπιστοι. Βεβαια ειναι μονοδρομος...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom