Νέα

Συσκευή πλοήγησης με gps ή tablet με χρήση δεδομένων και googlemaps;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jim28
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 48
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.440
Like
3.644
Πόντοι
456
Αθήνα πάντως το here είναι καλύτερο από το google maps γιατί έχει πιο νορμάλ επιλογές δρόμων για να πας στον προορισμό σου ,το google maps μερικές φορές σε πάει από κάτι κωλοστενα που σου βγάζουν την ψυχή.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.681
Like
67.833
Πόντοι
12.756
Αθήνα πάντως το here είναι καλύτερο από το google maps γιατί έχει πιο νορμάλ επιλογές δρόμων για να πας στον προορισμό σου ,το google maps μερικές φορές σε πάει από κάτι κωλοστενα που σου βγάζουν την ψυχή.
που να δεις το waze οταν εχει κίνηση απο τι στενα σε παει , στα μισα εκανα οπισθεν επειδη δεν χωρουσε εκτος απο σμαρτ τιποτα αλλο
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Εγώ έχω δοκιμάσει και το navigon και διάφορα άλλα που υποτίθεται ότι είναι ανώτερα του google maps...και έχω αγοράσει και ψιλοακριβή συσκευή gps....παπάρια....

Αν έχεις ένα γρήγορο κινητό το google maps είναι ότι καλύτερο..ιδιαίτερα αν το αμάξι σου έχει apple CarPlay πως ή όπως λέγεται που εμφανίζεται o χάρτης στην οθόνη. Υπολογίζει την κίνηση σχεδον live, σου λεει τα τρακαρίσματα, τι ωρα θα φτασεις...εχει φωτο απο το μερος που πας...και πολυ δυνατή φωνητική εντολή.

Και είναι και δωρεάν.
Ξέχασες το Android Auto για κινητά Android.
Με το που μπεις στο αμάξι κάνει σύνδεση με την κεντρική κονσόλα του αυτοκινήτου και έχεις κάτι σαν το μενού του κινητού πάνω στο αμάξι.
Βλέπεις τους χάρτες του Google maps, αλλά και sms, WhatsApp κλπ
Ουσιαστικά ότι κάνεις στο κινητό, όμως χειρίζεσαι τα πάντα από την κονσόλα του αυτοκινήτου.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.001
Πόντοι
10.336
ενα καλο κινητο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ με 5G, μια συνδεση σε ΚΟΣΜΟΤΕ και οχι βονταφον, ενα καλο stand με βεντουζα, και ενα καλωδιο για να το φορτιζεις απο το αμαξι εν κινησει.

τιποτα παραπανω, ο μονος λογος να μην ειναι αξιοπιστα τα google maps ειναι ειτε ενα μετριο κινητο που τρωει φρικες ή κυριως μια κακη συνδεση ιντερνετ. Εκτος αν θελεις να πλοηγηθεις σε κανεναν παντελως επαρχιακο δρομο σε καμια μορντορ, εκει ο καλυτερος πλοηγος ειναι να ρωτας μεσηλικες ή γερους αρσενικους κατοικους που να πας
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.545
Like
11.303
Πόντοι
3.656
Ξέχασες το Android Auto για κινητά Android.
Με το που μπεις στο αμάξι κάνει σύνδεση με την κεντρική κονσόλα του αυτοκινήτου και έχεις κάτι σαν το μενού του κινητού πάνω στο αμάξι.
Βλέπεις τους χάρτες του Google maps, αλλά και sms, WhatsApp κλπ
Ουσιαστικά ότι κάνεις στο κινητό, όμως χειρίζεσαι τα πάντα από την κονσόλα του αυτοκινήτου.
δεν είχα ποτέ android οποτε δεν γνωριζω. Το ιδιο κανει και το apple car play η οπως λεγεται.
 
OP
OP
jim28

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
6.955
Σε συνέχεια του θέματος που άνοιξα σας ενημερώνω για τις εξελίξεις. Προπονούμε με tablet χωρίς κάρτα sim και με την χρήση του sygic στην premium έκδοση. Το χρησιμοποιώ δηλαδή μόνο με το gps του tablet. Τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά διότι μου κολλάει και μάλιστα πρίν λίγες ώρες όταν κόλλησα σε κίνηση στην Γλυφάδα το sygic έδειξε ότι είμαι κάπου στον Σαρωνικό στα βαθεια νερά. Χρειάστηκε επανεκίνηση του tablet για να εντοπίσει πάλι το σωστό γεωγραφικό μήκος και πλάτος. Οσον αφορά τις φωνητικές οδηγίες και την απεικόνιση του χάρτη αυτές είναι λειτουργικές. Κοντά στο σπίτι μου δεν με πηγαίνει από τον σωστό δρόμο αλλά αντίθετα μπερδεύεται και μου υποδυκνείει να κάνω περιττούς κύκλους. Από την ερχόμενη εβδομάδα να βάλω δεδομένα στο tablet θα το ξαναδοκιμάσω και θα επανέλθω με νεώτερη κριτική. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι ακατάλληλο για χρήση επαγγελματία οδηγού.
 

veneto

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
512
Κριτικές
78
Like
1.323
Πόντοι
6.195
Μία γρήγορη δοκιμή , μπορείς να κάνεις σημείο σύνδεσης το κινητό σου και να συνδέσεις πάνω εκεί το wifi του tablet και να κάνεις δουλειά. Αν δεις ότι κάνει τότε προχωράς να βάλεις data στο tablet
 

koursaros66

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Δεκ 2006
Μηνύματα
579
Κριτικές
60
Like
3.530
Πόντοι
10.335
Έχοντας χρησιμοποιήσει μόνο το Gοοgle Maps, το πλεονέκτημα του είναι ότι έχει τα πάντα. Σχεδόν τα πάντα είναι καταχωρημένα στο Google Maps. Ψάχνεις ένα μέρος στην αναζήτηση, στο βγάζει και βάζεις τις οδηγίες. Το μειονέκτημα του είναι ότι δεν ανταποκρίνεται άμεσα, σε πραγματικό χρόνο. Το χρησιμοποίησα για να πάω κάπου και είχε καθυστερημένη ανταπόκριση. Δεν με ενημέρωσε έγκαιρα για μια στροφή που έπρεπε να πάρω. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι έχω iPhone ή αν είναι επιβαρρυμένο επειδή έχω σταμπάρει εκατοντάδες τοποθεσίες. Από τότε πάντως δεν το ξαναχρησιμοποίησα
Θα συμφωνήσω όσο αφορά την καθυστέρηση. Μου έχει τύχει και μένα να χάσω στροφή / έξοδο λόγω καθυστέρησης . Χρησιμοποιώ IPhone 14
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom