Νέα

reMarkable 2

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nzg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 10
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nzg

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2008
Μηνύματα
816
Κριτικές
33
Like
2.504
Πόντοι
5.345
Καλησπέρα σε όλους

Έχει αγοράσει κάποιος το συγκεκριμένο tablet ?
Εντυπώσεις - σχόλια?

Είναι ένα ηλεκτρονικό τετράδιο απεριόριστων σελίδων, στο οποίο γράφεις (φυσικά και Ελληνικά), σημειώνεις, μουντζουρώνεις, ζωγραφίζεις, με άλλα λόγια σκέφτεσαι, παρέχοντας σου παράλληλα την αίσθηση του χαρτιού στο χέρι, ακόμη και τον χαρακτηριστικό ήχο του μολυβιού στο αυτί. Με το πάτημα ενός κουμπιού το κείμενο σου μετατρέπεται σε ηλεκτρονικό δακτυλογραφημένο κείμενο, το οποίο αποστέλλεις στον ηλεκτρονικό σου υπολογιστή – μόνο σε περιβάλλον WIFI ή με usb- για περεταίρω επεξεργασία.

Είναι επίσης μια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη που επιτρέπει την ανάγνωση βιβλίων (ebook e-Pub) και pdf κειμένων ακόμη και ιστοσελίδων -χωρίς τις εκνευριστικές διαφημίσεις – (με το ειδικό Plug in του Chrome) τα οποία μπορείς με το χέρι να σημειώσεις, υπογραμμίσεις, ζωγραφίσεις αστεράκια ή καρδούλες, όπως ακριβώς δηλαδή κάνεις σε όποια hard copy εκτύπωση.

Τέλος, σου επιτρέπει να δημιουργείς απεριόριστα folder, ώστε να τακτοποιείς εύκολα τη δουλεία σου ανά πελάτη π.χ. ή project, όπως θα έκανες με τους φακέλους των παλιών ερμαρίων.


Καλή συνέχεια
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.847
Κριτικές
1
Like
9.657
Πόντοι
2.456
Καλησπέρα σε όλους

Έχει αγοράσει κάποιος το συγκεκριμένο tablet ?
Εντυπώσεις - σχόλια?

Είναι ένα ηλεκτρονικό τετράδιο απεριόριστων σελίδων, στο οποίο γράφεις (φυσικά και Ελληνικά), σημειώνεις, μουντζουρώνεις, ζωγραφίζεις, με άλλα λόγια σκέφτεσαι, παρέχοντας σου παράλληλα την αίσθηση του χαρτιού στο χέρι, ακόμη και τον χαρακτηριστικό ήχο του μολυβιού στο αυτί. Με το πάτημα ενός κουμπιού το κείμενο σου μετατρέπεται σε ηλεκτρονικό δακτυλογραφημένο κείμενο, το οποίο αποστέλλεις στον ηλεκτρονικό σου υπολογιστή – μόνο σε περιβάλλον WIFI ή με usb- για περεταίρω επεξεργασία.

Είναι επίσης μια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη που επιτρέπει την ανάγνωση βιβλίων (ebook e-Pub) και pdf κειμένων ακόμη και ιστοσελίδων -χωρίς τις εκνευριστικές διαφημίσεις – (με το ειδικό Plug in του Chrome) τα οποία μπορείς με το χέρι να σημειώσεις, υπογραμμίσεις, ζωγραφίσεις αστεράκια ή καρδούλες, όπως ακριβώς δηλαδή κάνεις σε όποια hard copy εκτύπωση.

Τέλος, σου επιτρέπει να δημιουργείς απεριόριστα folder, ώστε να τακτοποιείς εύκολα τη δουλεία σου ανά πελάτη π.χ. ή project, όπως θα έκανες με τους φακέλους των παλιών ερμαρίων.


Καλή συνέχεια
δεν υπαρχει στην ελληνικη αγορα ,και το βλεπω στα 350 ευρω αν θες την γνωμη μου κοιτα χιαομι με τα ιδια χρηματα
 
OP
OP
N

nzg

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2008
Μηνύματα
816
Κριτικές
33
Like
2.504
Πόντοι
5.345
δεν υπαρχει στην ελληνικη αγορα ,και το βλεπω στα 350 ευρω αν θες την γνωμη μου κοιτα χιαομι με τα ιδια χρηματα
Καλησπέρα φίλε Shadow, δεν έχει καμμία σχέση αυτό που προτείνεις με το reMarkable. Δεν μπορείς να πλοηγησε στο διαδίκτυο είναι για συγκεκριμένες χρήσεις.

Έχω ήδη Notebook Pc - Asus UX463F το οποίο γυρνάει & για χρήση tablet με stylus.

Βασικά ζήτησα αν το έχει κάποιος & να μου πει εντυπώσεις & όχι αντιπρόταση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: shadow

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.731
Κριτικές
8
Like
2.447
Πόντοι
506
Έχω ακούσει από αρκετούς ότι το έχουν και όλοι είναι πολύ ικανοποιημένοι. Θα ήθελα να το δοκιμάσω να δω την αίσθηση που σου δίνει και το κατά πόσο είναι πρακτικό. Επειδή δεν το έχω όμως με το να γράφω σε χαρτί, ότι σημειώσεις θέλω τις έχω στο Notion. Ξέρω δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο, αναφέρω απλά το εργαλείο που χρησιμοποιώ και με βολεύει
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Είναι εντυπωσιακό στα βιντεάκια δεν το είδα από κοντά αλλά και ακριβό εργαλείο, μόνο για να κρατάς απλά σημειώσεις ή σχέδια. Εγώ θα ενδιαφερόμουν αν υποστήριζε και ψηφιακή ζωγραφική. Πρέπει να είναι απλά ασπρόμαυρο και δε μαρέσει αυτό
 

nickos_20

Μέλος
Εγγρ.
3 Αυγ 2014
Μηνύματα
61
Κριτικές
3
Like
105
Πόντοι
0
Είχα πάρει το 1 όταν είχε πρωτόβγει. Με βόλεψε πολύ. Αν σου αρέσει να κρατάς σημειώσεις σε χαρτί να έχεις όλες τις σημειώσεις σου μαζί και οργανωμένα, τότε είναι καλό. Είναι πολύ πιο ξεκούραστο από οθόνη λαπτοπ ή ταμπλετ αλλά χρειάζεσαι φως για να διαβάσεις. Επίσης μπορείς να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου online και να τα μεταφέρεις σε υπολογιστή κλπ. Νομίζω όμως ότι πρέπει πλέον να πληρώσεις. Τέλος μου είχε χαλάσει λίγο η οθόνη σχεδόν 2 χρόνια μετά την αγορά. Έκανα τα βήματα για να τους δείξω τη βλάβη και στείλαν άμεσα νέο. Όποτε και η εξυπηρέτηση πολύ καλή είναι.
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
226
Like
236
Πόντοι
21
έχει ασχοληθεί ή αγοράσει κάποιος φίλος εδω αυτό το προιόν ή έχει άποψη ?
 

pleasureshop

Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2024
Μηνύματα
9
Like
10
Πόντοι
0
Καλησπέρα!

Το έχω εγω από τον Νοέμβριο του 2023 ως τώρα και είμαι πολύ ικανοποιημένος, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Σίγουρα θέλει και την γραφίδα που είναι έξτρα.

Γιατί το προτιμώ και τι θα ήθελα να κάνει καλύτερα;

+ είναι απλά εν τετράδιο/συσκευη ανάγνωσης. Δεν έχει διασπάσεις με YouTube/κοινωνικα δίκτυα κλπ, μπορείς να συγκεντρωθείς στην δουλειά σου.

+ η μπαταρία μοιάζει ν κρατάει για πάντα (το φορτιζω κάθε 1-2 βδομαδες)

+ αίσθηση χαρτιού, δεν κουράζει σε χρήση με ήλιο (πχ έξω)

+ αν σε κουράζει να διαβάζεις από οθόνη, αυτό θα σε βοηθήσει (η και ένα kindle, απλά δεν γράφεις στο kindle)

+ παίρνει ότι αρχείο θες σε pdf, epub (το τελευταίο για ebooks, ρωτα με που να βρεις τέτοια)

+ το πιο λεπτό ταμπλετ που υπάρχει (και έχει βάσεις από κάποιο λάστιχο όποτε το ακουμπάς στο γραφείο και δεν κουνιεται)

- δεν έχει φως. Στο σκοτάδι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Αν το θες για ebook reader, φέρε και ένα φωτακι να βλέπεις, σαν αυτά που βάζουμε στα βιβλία.

Ότ άλλες απορίες έχεις, ρωτα με :)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom