Νέα

Oradea - Ρουμανία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 34
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.859
Πόντοι
6.585
Για λίεγε φίλε για bucuresti
Κάποτε ήταν μπαμπού. Μποα κ ένα δύο ακόμα
Ποια μαγαζάκια έχει για φόρτωμα επαγγελματιών κ πλέον που παιζουνι οι τιμές;
Παίδες εγώ δεν ασχολούμαι με προ, παίζω μπάλα ερασιτεχνικά από το δικό μου social network, που μετά από 10 χρόνια ταξιδιών είναι διευρυμένο (πρέπει να έχω πάνω από 150 τηλ στο WhatsApp).. χρόνο δεν έχω περισσότερο για να ασχοληθώ .. Και παλαιότερα που υπήρχε εκείνο το δίασημο site. με τις ερασιτέχνιδες, εκει τσίμπαγα κανα καλό τεμάχιο (2013 με 2014, πήδαγες 1 ώρα στο σπίτι τους δυο κ 3 φορές με 100 lei/Ron). εΙμασταν κ 7 χρονια πιο νέοι.

Πλέον από γνωριμίες μέσω φίλων/γνωστών, λόγω επαγγέλματος κ μπόλικο tinder.

Και όσον αφορά γνωριμίες, έχω φίλους ντόπιους, κάθε φορά που θα πάμε για φαγητό, θα φέρουν καμία φίλη που θα είναι στα γούστα μου (ξέρουν τι γουστάρω) κ έτσι παίζω μπάλα.

Σήμερα επιστρέφω κ την άλλη Παρασκευή 14 με Δευτέρα 17 θα είμαι Καρπάθια για το πάρτυ του φίλου μου για τα γενέθλια του. Όλα κανονισμένα από τώρα. το καλό με τον φίλο μου είναι ότι έχει χωρίσει από γάμο κ συζεί με ένα τρομερό μωρό, πρώην αθλήτρια (ούτεέ πίνει, ούτε καπνίζει). Η τωρινή του συμβία δεν διαμαρτύρεται που της έχω πηδήξει 3-4 φίλες, γιατί αφενός μεν οι φίλες της ήταν στον αφρό, αφετέρου και η ίδια θα χάσει αν κουνηθεί στον φίλο μου.

Και έτσι Όλα καλά, όλα ανθηρά. Όλοι happy.

Αλλά για να φτάσω μέχρι εδώ, έχει χωθεί μαρούλι στην πορεία.

Στις Ρουμάνες, αρέσει η καλή ζωή κ σιχαίνονται την μιζέρια.

Τώρα γιατί δεν τα κάνω εδώ Ελλάδα (το ίδιο θα μου κόστιζε..) ? έχω σιχαθεί τις Ελλεινίδες. τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα. Εκεί ακούς κ ένα ευχαριστώ και ξεχνάς τι θα πει ξινίλα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.418
Πόντοι
216
Οποιαδηποτε επαγγελματικη αλλα και προσωπικη ενασχοληση με Ρουμανια/Ρουμανους ειναι λαθος.

Τρομερα αχαριστος και γυφτικος λαος, που κοιταει να φαει λεφτα απο τους συνεργατες του. Ολοι για το ευκολο/γρηγορο κερδος , μπορει να τρωνε ψωμι/τυρι σπιτι, αλλα θα εχουν δανειο για να παρουν αι-φον.

εχουν πολλες γυναικες που ειναι ωραιες, και για μενα ευκολες, αλλα κακα τα ψεματα, τα χρονια περνανε και τη βολη τους θα κοιταξουν (πως θα σου φανε κλπ). Ειναι κατι σαν τις ουκρανεζες.

Ειχα κανει καποιες δουλειες πριν 5 περιπου χρονια,θα μπορουσα να ειχα βγαλει καλα λεφτα, στο τελος παραλιγο να πληρωνω τις ζημιες για τις αλητειες τους.

Ακρη με το νομοθετικο πλαισιο δε θα βγαλεις ποτε.

Αν θες να βγαλεις λεφτα απο ανατιμηση σπιτιων, και μακροπροθεσμα θα προτεινα Αλβανια/Σκοπια, γιατι οταν μπουν στην ΕΕ θα ανεβουν οι τιμες. Γενικα τετοιες δουλειες στα βαλκανια απαιτουν γερο στομαχι, που εγω δε νομιζω οτι εχω πλεον.
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.859
Πόντοι
6.585
Υ.Σ. στο προηγούμενο ταξίδι, λόγω ντίνας στην Ελλάδα, ζήτησα από έναν φίλο εκεί να μου συστήσει που να κουρευτώ. Μου δίνει το κινητό της κομμώτριας του, κλείνω ραντεβού και βλέπω ένα απίστευτο μωράκι 32χρ, κοπέλα της διπλανής πόρτας, γήινη, προσιτή κ νοστιμούλα, γύρω στο 1.70. Έχει λυσσάξει στο whatsΑpp να μου στέλνει μνμ σχεδόν κάθε 2η μέρα, από το τέλος του Μάρτη. Θέλει να έρθει διακοπές με τις φίλες της, κ ζητά συστάσεις. Τις λέω (εφόσον ήταν το σωστό timing) κλεισε εισητήρια για Κρήτη κ θα πάμε μαζί, μόνοι μας. Πέταξε την σκουφια της, από την χαρά της, τώρα συζητάμε την βδομάδα που θα μπορεί. Και ήδη εμβολιάστηκε για να μπορέσει να έρθει πιο άνετα. Βέβαια, αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα, να το ξεκαθαρίσουμε.

Υ.Σ. Ποτέ δεν κλείνω εγώ τα εισιτήρια για να κατέβει η άλλη από Ρουμανία (όπως και από οποιαδήποτε άλλη χώρα) Ελλάδα. Θέμα αρχής κ ας έχω χάσει 3 με 4 δυνατά τεμάχια, επιπέδου CL. Το να κλείσει η άλλη εισιτήρια, είναι θέμα δέσμευσης από πλευράς γυναίκας (Οτι θα έρθει δλδ, γιατί έχει πληρώσει) κ θέμα δικής μου αρχής (να δω ότι όντως γουστάρει φάση). Εννοείται ότι εδω, δεν χαλά ούτε cent.
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.418
Πόντοι
216
Υ.Σ. στο προηγούμενο ταξίδι, λόγω ντίνας στην Ελλάδα, ζήτησα από έναν φίλο εκεί να μου συστήσει που να κουρευτώ. Μου δίνει το κινητό της κομμώτριας του, κλείνω ραντεβού και βλέπω ένα απίστευτο μωράκι 32χρ, κοπέλα της διπλανής πόρτας, γήινη, προσιτή κ νοστιμούλα, γύρω στο 1.70. Έχει λυσσάξει στο whatsΑpp να μου στέλνει μνμ σχεδόν κάθε 2η μέρα, από το τέλος του Μάρτη. Θέλει να έρθει διακοπές με τις φίλες της, κ ζητά συστάσεις. Τις λέω (εφόσον ήταν το σωστό timing) κλεισε εισητήρια για Κρήτη κ θα πάμε μαζί, μόνοι μας. Πέταξε την σκουφια της, από την χαρά της, τώρα συζητάμε την βδομάδα που θα μπορεί. Και ήδη εμβολιάστηκε για να μπορέσει να έρθει πιο άνετα. Βέβαια, αυτά δεν γίνονται κάθε μέρα, να το ξεκαθαρίσουμε.

Υ.Σ. Ποτέ δεν κλείνω εγώ τα εισιτήρια για να κατέβει η άλλη από Ρουμανία (όπως και από οποιαδήποτε άλλη χώρα) Ελλάδα. Θέμα αρχής κ ας έχω χάσει 3 με 4 δυνατά τεμάχια, επιπέδου CL. Το να κλείσει η άλλη εισιτήρια, είναι θέμα δέσμευσης από πλευράς γυναίκας (Οτι θα έρθει δλδ, γιατί έχει πληρώσει) κ θέμα δικής μου αρχής (να δω ότι όντως γουστάρει φάση). Εννοείται ότι εδω, δεν χαλά ούτε cent.
το να γαμησεις Ρουμανα δεν ειναι κατορθωμα , για να απαντησω και στον καλογερο.

πανευκολες ειναι για μενα. τρακτερ εισαι και τις οργωνεις.

ο αλλος ομως θελει να παει να ριξει τα λεφτα του, θα κοιταξουν να τον πιασουν κοροιδο.

Οι ρουμανες ειναι για μερικους πουτσους δεν ειναι για τιποτα παραπανω. ουτε μπιζνες, ουτε καψουρες ουτε τιποτα.

και αυτην 32 χρονων ρουμανα μονη της, προσεχε την.
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.859
Πόντοι
6.585
Οι ρουμανες ειναι για μερικους πουτσους δεν ειναι για τιποτα παραπανω. ουτε μπιζνες, ουτε καψουρες ουτε τιποτα.

και αυτην 32 χρονων ρουμανα μονη της, προσεχε την.
ισχύει αυτό που λες κ προφανώς αυτό κ εγώ υπονοώ, ότι είναι για μένα μόνο για ένα Σαββατοκύριακο, μέχρι εκεί.

για την 32άρα, συμφώνω, ποτέ δεν έχω κάρτες μαζί μου πέρα από μια πιστωτική που έχει όριο μέχρι 1000ευρώ, για τα ταξίδια (είναι κ ασφαλισμένη) και επίσης ποτέ δεν έχω άλλα πολύτιμα πράγματα μαζί μου. ήδη βέβαια, έχω ενημερώσει κ τον φίλο μου, που την ξέρει μια 10έτία, για να έχουμε όλοι το νου μας..
 

ErotasPeiratis

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
393
Like
518
Πόντοι
21
Μάγκες εγώ για τις Ρουμάνες έχω αντίθετη άποψη από τους περισσότερους εδώ. Είμαι παντρεμένος 15 χρόνια με Ρουμάνα και έχω μαζί της 3 παιδιά. Μέναμε αρκετά χρόνια σε μικρό νησί του Αιγαίου και 3 χρόνια τώρα ήρθαμε μόνιμα Βουκουρέστι. Εμένα προσωπικά στη ζωή μου με έχουν βοηθήσει πολύ περισσότερο οι Ρουμάνοι παρά οι Έλληνες. Οι γυναίκες εδώ δεν είναι τόσο εύκολες όσο πριν 10-15 χρόνια, αλλά αν παίξεις καλή μπαλίτσα θα κυκλοφορήσεις μουνί που στην Ελλάδα μόνο στα όνειρά σου. Προσοχή στις τσιγγανορουμάνες μόνο....
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.859
Πόντοι
6.585
Τώρα εδώ είναι νήμα περί Oradea και το έχουμε πλατιάσει, ξεχυλώσει.

Εγώ από το 2012 που ντραραβερίζομαι με Ρουμάνους επαγγελματικά, τους έχω στην πρέσα και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω χάσει χρήματα. έχουν όμως τον τρόπο να ξεφεύγουν κ να θέλουν να στην κάνουν.

Απλά από την αρχή ορίζω εγώ τα όρια, και ας χάσω σε τζίρο. Λίγα κ στο χέρι.
 

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.418
Πόντοι
216
Μάγκες εγώ για τις Ρουμάνες έχω αντίθετη άποψη από τους περισσότερους εδώ. Είμαι παντρεμένος 15 χρόνια με Ρουμάνα και έχω μαζί της 3 παιδιά. Μέναμε αρκετά χρόνια σε μικρό νησί του Αιγαίου και 3 χρόνια τώρα ήρθαμε μόνιμα Βουκουρέστι. Εμένα προσωπικά στη ζωή μου με έχουν βοηθήσει πολύ περισσότερο οι Ρουμάνοι παρά οι Έλληνες. Οι γυναίκες εδώ δεν είναι τόσο εύκολες όσο πριν 10-15 χρόνια, αλλά αν παίξεις καλή μπαλίτσα θα κυκλοφορήσεις μουνί που στην Ελλάδα μόνο στα όνειρά σου. Προσοχή στις τσιγγανορουμάνες μόνο....
χαιρομαι που σε σενα λειτουργησε η φαση.

Η δικια μου εμπειρια ηταν ακριβως η αντιθετη τοσο σε σοβαρες προσωπικες σχεσεις οσο και στα επαγγελματικα (μεταφορες κυριως)
 

ErotasPeiratis

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
393
Like
518
Πόντοι
21
χαιρομαι που σε σενα λειτουργησε η φαση.

Η δικια μου εμπειρια ηταν ακριβως η αντιθετη τοσο σε σοβαρες προσωπικες σχεσεις οσο και στα επαγγελματικα (μεταφορες κυριως)
Ναι στα επαγγελματικά έχουν πάρει αέρα λόγω ανάπτυξης και το παίζουν ιστορία αλλά η μαγκιά είναι να τους έχεις στην μπρίζα συνέχεια ή να προλάβεις να τους κάνεις εσύ την λαμογιά πριν να στην κάνουν....
 

sakarvats

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.403
Κριτικές
107
Like
7.859
Πόντοι
6.585
ένας φίλος με επιχείρηση στον τουρισμό (δωμάτια) δεν τους αφήνει να περάσουν αν δεν εξοφλήσουν.

Το κακό (με βάση τον ίδιο) είναι ότι μαζεύονται 5 με 6 ζευγάρια μαζί κ κάνουν την αναστάτωση του αιώνα..

Και άμα τους πεις κάτι, σε μαυρίζουν στα reviews.. Πλέον δέχεται μόνο μεμονωμένα ζευγάρια κ ηρέμησε.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Τώρα εδώ είναι νήμα περί Oradea και το έχουμε πλατιάσει, ξεχυλώσει.
Όχι, μια χαρά είναι. Οι δουλειές είναι μεν στην Oradea, αλλά καλό είναι να έχω (έχουμε) μία γενική άποψη για το λαό, και στα επαγγελματικά και στα γκομενικά όσοι δεν τα ξέρουμε.

Εκτός αν οι Οραντέοι συμπεριφέρονται διαφορετικά από τους υπόλοιπους Ρουμάνους. Πράγμα βεβαίως που δεν αποκλείεται, γιατί σε ένα κράτος δεν έχουν όλες οι περιοχές την ίδια νοοτροπία. Και στην Ελλάδα έχουμε περιοχές με καλή ή κακή φήμη.

Για εμένα που δεν γνωρίζω το λαό όλα αυτά είναι πολύ χρήσιμα. Έχω γνωρίσει δύο Ρουμάνες όλες κι όλες και μόνο με τη μία έγινε κατάσταση κι αυτό πριν 20 χρόνια.
 

ub45

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2020
Μηνύματα
218
Like
365
Πόντοι
21
Η Ρουμανία και η Πολωνία είναι οι χώρες που θα αντικαταστήσουν σε όρους πολιτικής ισχύος τη Γαλλία και τη Γερμανία, οι οποίες και θα σβήσουν.

Αν λοιπόν έχεις υπομονή ή παιδιά, το να αποκτήσεις ρίζες εκεί είναι καλή κίνηση.

Αν όμως σε ενδιαφέρουν γκομενάρες και γαμήσια, είσαι σε λάθος ήπειρο. Δυτικά πρέπει να πας. Καλιφόρνια ή Νεβάδα.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.116
Like
1.900
Πόντοι
216
Για λίεγε φίλε για bucuresti
Κάποτε ήταν μπαμπού. Μποα κ ένα δύο ακόμα
Ποια μαγαζάκια έχει για φόρτωμα επαγγελματιών κ πλέον που παιζουνι οι τιμές;
Ωραιο το μπαμπου μαζευε πραμα ,τι μου θυμισες...
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Οποιαδηποτε επαγγελματικη αλλα και προσωπικη ενασχοληση με Ρουμανια/Ρουμανους ειναι λαθος.

Τρομερα αχαριστος και γυφτικος λαος, που κοιταει να φαει λεφτα απο τους συνεργατες του. Ολοι για το ευκολο/γρηγορο κερδος , μπορει να τρωνε ψωμι/τυρι σπιτι, αλλα θα εχουν δανειο για να παρουν αι-φον.

εχουν πολλες γυναικες που ειναι ωραιες, και για μενα ευκολες, αλλα κακα τα ψεματα, τα χρονια περνανε και τη βολη τους θα κοιταξουν (πως θα σου φανε κλπ). Ειναι κατι σαν τις ουκρανεζες.

Ειχα κανει καποιες δουλειες πριν 5 περιπου χρονια,θα μπορουσα να ειχα βγαλει καλα λεφτα, στο τελος παραλιγο να πληρωνω τις ζημιες για τις αλητειες τους.

Ακρη με το νομοθετικο πλαισιο δε θα βγαλεις ποτε.

Αν θες να βγαλεις λεφτα απο ανατιμηση σπιτιων, και μακροπροθεσμα θα προτεινα Αλβανια/Σκοπια, γιατι οταν μπουν στην ΕΕ θα ανεβουν οι τιμες. Γενικα τετοιες δουλειες στα βαλκανια απαιτουν γερο στομαχι, που εγω δε νομιζω οτι εχω πλεον.

Δεν έχει και πολύ νόημα για μένα να κάνω μακροπρόθεσμα σχέδια, γιατί είμαι στο τέλος καριέρας. Η συγκεκριμένη πόλη παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον λόγω και του ότι έχω γνωστό εκεί που μιλάει τη γλώσσα.

Ο ίδιος ασχολείται και με ακίνητα, όχι επαγγελματικά, αλλά για προσωπική επένδυση, οπότε δεν του είναι άγνωστο το αντικείμενο. Έχει και συμβολαιογράφο που τον εμπιστεύεται κι επίσης είναι και σε καλή οικονομική κατάσταση, ώστε να μπορούμε να χτυπήσουμε ευκαιρίες μαζί. Αυτό το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό, γιατί μπορείς να πετύχεις καλές τιμές όταν αγοράσεις πολλά ακίνητα μαζί. Μερικές κατηγορίες ακινήτων πωλούνται έτσι. Πχ στα «ανθυγιεινά» αγοράζεις όλο το κτίριο σε φτηνή τιμή. Το ίδιο και στις «ουρές προγραμμάτων». Για ουρές μιλάμε όταν ένας προμότορας θέλει να ξεφορτωθεί τα τελευταία διαμερίσματα ενός προγράμματος που τον κρατάνε πίσω, για να μπορέσει να μπει σε νέο πρόγραμμα. Εκεί είναι οι μεγάλες ευκαιρίες.

Η Αλβανία και τα Σκόπια μπορεί να έχουν ευκαιρίες δεν λέω, αλλά πες ότι πάω. Από πού να αρχίσω σε ένα εντελώς άγνωστο πεδίο και με το γλωσσικό πρόβλημα; Και με μόνο τα δικά μου κεφάλαια.

Θα με ενδιέφερε, αν θες, να πεις τι είδους αλητείες αντιμετώπισες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Sokol.Ndreu

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.640
Like
1.418
Πόντοι
216
Δεν έχει και πολύ νόημα για μένα να κάνω μακροπρόθεσμα σχέδια, γιατί είμαι στο τέλος καριέρας. Η συγκεκριμένη πόλη παρουσιάζει ένα ενδιαφέρον λόγω και του ότι έχω γνωστό εκεί που μιλάει τη γλώσσα.

Ο ίδιος ασχολείται και με ακίνητα, όχι επαγγελματικά, αλλά για προσωπική επένδυση, οπότε δεν του είναι άγνωστο το αντικείμενο. Έχει και συμβολαιογράφο που τον εμπιστεύεται κι επίσης είναι και σε καλή οικονομική κατάσταση, ώστε να μπορούμε να χτυπήσουμε ευκαιρίες μαζί. Αυτό το τελευταίο είναι πολύ σημαντικό, γιατί μπορείς να πετύχεις καλές τιμές όταν αγοράσεις πολλά ακίνητα μαζί. Μερικές κατηγορίες ακινήτων πωλούνται έτσι. Πχ στα «ανθυγιεινά» αγοράζεις όλο το κτίριο σε φτηνή τιμή. Το ίδιο και στις «ουρές προγραμμάτων». Για ουρές μιλάμε όταν ένας προμότορας θέλει να ξεφορτωθεί τα τελευταία διαμερίσματα ενός προγράμματος που τον κρατάνε πίσω, για να μπορέσει να μπει σε νέο πρόγραμμα. Εκεί είναι οι μεγάλες ευκαιρίες.

Η Αλβανία και τα Σκόπια μπορεί να έχουν ευκαιρίες δεν λέω, αλλά πες ότι πάω. Από πού να αρχίσω σε ένα εντελώς άγνωστο πεδίο και με το γλωσσικό πρόβλημα; Και με μόνο τα δικά μου κεφάλαια.

Θα με ενδιέφερε, αν θες, να πεις τι είδους αλητείες αντιμετώπισες.
σε αλλο κλαδο τελειως,

αλλα αυτα που βρηκα εγω ειναι (κατι σαν) συνεταιρους να εχουν εσοδα με κεφαλαιο της επιχειρησης, να κρατανε τα εσοδα και να βαζουν τα εξοδα στην επιχειρηση

υπαλληλους που φιδιαζουν, φερονται στον πελατη σκατα και σε περιπτωσεις βουτανε και τιποτα.

και γενικα κατι παιδιακισιες κομπινες. πχ λειπουν πραγματα απο την αποθηκη χωρις να εχει γινει εστω διαρρηξη, ποσο δυσκολο ειναι να σε πιασουν ρε μλκ Ρουμανε. Στη συγκεκριμενη προσπαθεια, αλλος εβαζε πιο πολλα λεφτα, εγω κυριως δουλεια, αλλα τους παιρνει ολους η μπαλα μετα

αυτο το εχω ακουσει με ακινητα που θελουν επισκευη (οπως ειπα, ειχα μεγαλο ρουμανικο κυκλο) και το λεγανε οι ιδιοι οι ρουμανοι, ειναι οτι προσλαμβανεις καποιον σου λεει πχ τοσα λεφτα, τοσες ωρες και στο τελος βγαινουν πολυ παραπανω. και το παιζουν οτι δεν τους εξηγησες καλα.

τα ιδια γινονται στην Αλβανια (οχι τοσο Σκοπια) αλλα τα θεωρω καλυτερη επενδυση λογω ενδεχομενου εξευρωπαισμου της Αλβανιας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom