Νέα

Macbook pro

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα horhitto4
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 59
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
10+ χρόνια χρήστης linux, αυτη τη μαλακια το wine δεν εχω καταφερει να το κανω να λειτουργήσει σωστα...
με τι προγράμματα ήθελες να το χρησιμοποιήσεις και δεν πέτυχε?

εγώ γενικά δεν το συνιστώ γιατί ανοίγει τρύπες στην ασφάλεια των linux...
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.177
Like
1.056
Πόντοι
216
με τι προγράμματα ήθελες να το χρησιμοποιήσεις και δεν πέτυχε?

εγώ γενικά δεν το συνιστώ γιατί ανοίγει τρύπες στην ασφάλεια των linux...
Ρε με τιποτα δεν δουλευει η μαλακια. Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. Πολύ σπασαρχιδικο.
Τεσπα, μην βγαινουμε off topic.

Αγαπητέ νηματοθέτη, εχεις αποφασισει να παρεις mac. Προχωρα και καλορίζικο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
Ρε με τιποτα δεν δουλευει η μαλακια. Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. Πολύ σπασαρχιδικο.
Τεσπα, μην βγαινουμε off topic.

Αγαπητέ νηματοθέτη, εχεις αποφασισει να παρεις mac. Προχωρα και καλορίζικο.
δουλεύει αλλά θέλει μασάζ όπως το νομοσχέδιο της νδ :confused:

και εγώ πιστεύω ότι όποιος δεν θέλει να παιδευτεί με τα linux το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει mac αν φυσικά δε θέλει να παίζει παιχνίδια....
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.177
Like
1.056
Πόντοι
216
δουλεύει αλλά θέλει μασάζ όπως το νομοσχέδιο της νδ :confused:

και εγώ πιστεύω ότι όποιος δεν θέλει να παιδευτεί με τα linux το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάρει mac αν φυσικά δε θέλει να παίζει παιχνίδια....
Εξαρτάται τη χρήση μωρέ. Άλλο πράγμα να το θες το μηχάνημα για απλή καθημερινή χρήση, άλλο για παιχνίδια και συγκεκριμένα προγράμματα, άλλο αν προέχει η ασφάλεια ή ξερω γω η συνδεσιμότητα με υπολογιστές συναδέλφων σε εξειδικευμένες δουλειές. Γενικότερα, η επιλογή εξαρτάται από τις ανάγκες και το πορτοφόλι.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
Εξαρτάται τη χρήση μωρέ. Άλλο πράγμα να το θες το μηχάνημα για απλή καθημερινή χρήση, άλλο για παιχνίδια και συγκεκριμένα προγράμματα, άλλο αν προέχει η ασφάλεια ή ξερω γω η συνδεσιμότητα με υπολογιστές συναδέλφων σε εξειδικευμένες δουλειές. Γενικότερα, η επιλογή εξαρτάται από τις ανάγκες και το πορτοφόλι.
Το οικοσύστημα της apple είναι φοβερό...επίσης τα mac έχουν φοβερή οθόνη...αλλά σίγουρα δεν αξίζουν τα λεφτά τους στα τοπ μοντέλα...το 19 πήρα ένα macbook pro με τον Ι9 και έκανε δε θες να ξέρεις ούτε εγώ να θυμάμαι πόσο.....σήμερα τα τοπ μοντέλα έχουν εκτοξευτεί στα 8Κ....

είναι όμως ποιότητα ακόμα και σαν work station κουμπώνεις 2 4K monitors και το γαμάς στα tabs chrome, firefox και safari ταυτόχρονα....δεν καταλαβαίνει μια....


τα ίδια κάνω και με το ταπεινό λαπτοπ με τα ubuntu που έκανε 1200 το 17 και ακόμα τρέχει ωραία αν και χωρίς μπαταρία.

Δεν μπορώ να καταλάβω τις εταιρείες...ιδιαίτερα τεχνολογίας που δεν έχουν υιοθετήσει ακόμα την λογική του browser based και του cloud.

Οτιδήποτε είναι browser based έχει πρόσβαση από παντού ακόμα και από windows 98 :confused:
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.250
Πόντοι
206
Το οικοσύστημα της apple είναι φοβερό...επίσης τα mac έχουν φοβερή οθόνη...αλλά σίγουρα δεν αξίζουν τα λεφτά τους στα τοπ μοντέλα...το 19 πήρα ένα macbook pro με τον Ι9 και έκανε δε θες να ξέρεις ούτε εγώ να θυμάμαι πόσο.....σήμερα τα τοπ μοντέλα έχουν εκτοξευτεί στα 8Κ....

είναι όμως ποιότητα ακόμα και σαν work station κουμπώνεις 2 4K monitors και το γαμάς στα tabs chrome, firefox και safari ταυτόχρονα....δεν καταλαβαίνει μια....


τα ίδια κάνω και με το ταπεινό λαπτοπ με τα ubuntu που έκανε 1200 το 17 και ακόμα τρέχει ωραία αν και χωρίς μπαταρία.

Δεν μπορώ να καταλάβω τις εταιρείες...ιδιαίτερα τεχνολογίας που δεν έχουν υιοθετήσει ακόμα την λογική του browser based και του cloud.

Οτιδήποτε είναι browser based έχει πρόσβαση από παντού ακόμα και από windows 98 :confused:
To ubuntu ειναι για τον πουτσο εντελως
Το χειροτερο Linux
Για πιο λογω εβαλα Linux για να μου πρηζεις τα αρχιδια σαν τα windows για τα updates και να τα εγκαταστας με το ετσι θελω;
Επισης snapstore μαλακια μεγαλη
Και ο firefox σερνεται για καποιο λογο (δεν ξερω αν φταινε ubuntu η firefox, π.χ. το site αυτο αργει να φορτωσει μερικες φορες οπως και καποια αλλα)
Θα βαλω debian οταν εχω ορεξη για format
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.561
Like
11.320
Πόντοι
3.656
To ubuntu ειναι για τον πουτσο εντελως
Το χειροτερο Linux
Για πιο λογω εβαλα Linux για να μου πρηζεις τα αρχιδια σαν τα windows για τα updates και να τα εγκαταστας με το ετσι θελω;
Επισης snapstore μαλακια μεγαλη
Και ο firefox σερνεται για καποιο λογο (δεν ξερω αν φταινε ubuntu η firefox, π.χ. το site αυτο αργει να φορτωσει μερικες φορες οπως και καποια αλλα)
Θα βαλω debian οταν εχω ορεξη για format
Καλά...εκτός του ότι τα ubuntu είναι στην ουσία debian....

καμία distro δεν σου πρήζει τα αρχίδια με τα updates...ίσα ίσα επιλέγεις ποια θες να κάνεις...όταν κάνεις update δεν κολλάει και δεν χρειάζεται να κλείσεις κανέναν πρόγραμμα....και το ότι έχει συχνά updates είναι καλό όχι κακό....

αν δεν σου αρέσει το snapstore υπάρχουν και άλλα όπως το flatpack κτλπ.
 

mounoxalastis00

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Ιουν 2021
Μηνύματα
49
Κριτικές
22
Like
1.116
Πόντοι
2.390
Εγω δεν θα προτεινα σε χρηστη windows να αλλαξει σε mac... Οι διαφορες στα λειτουργικα ειναι αρκετες ωστε να μην ξερεις τι σου γινεται
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
655
Like
1.356
Πόντοι
206
Καλά...εκτός του ότι τα ubuntu είναι στην ουσία debian....

καμία distro δεν σου πρήζει τα αρχίδια με τα updates...ίσα ίσα επιλέγεις ποια θες να κάνεις...όταν κάνεις update δεν κολλάει και δεν χρειάζεται να κλείσεις κανέναν πρόγραμμα....και το ότι έχει συχνά updates είναι καλό όχι κακό....

αν δεν σου αρέσει το snapstore υπάρχουν και άλλα όπως το flatpack κτλπ.
το ubuntu για να είναι φιλικό στον χρήστη το χουν φορτωσει πολύ. ολα gui .βασιζεται στο debian αλλα καμία σχεση. ειδικά για καινούργιο hardware arch linux. από debian η καλύτερη διανομή γνώμη μου παντα είναι sparky linux semirolling. πιο κοντά στο καθαρό debian.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
το ubuntu για να είναι φιλικό στον χρήστη το χουν φορτωσει πολύ. ολα gui .βασιζεται στο debian αλλα καμία σχεση. ειδικά για καινούργιο hardware arch linux. από debian η καλύτερη διανομή γνώμη μου παντα είναι sparky linux semirolling. πιο κοντά στο καθαρό debian.
για web surfing όλα τα λειτουργικά είναι καλά.
Το θέμα στην σημερινή μας εποχή είναι άλλο. Κάθε άνθρωπος είναι πολύ πιο απαιτητικός. Αγοράζεις μια φωτογραφική μηχανή, ένα καλό monitor, ενα καλο dj controller, μια κάμερα ασφαλείας έναν εκτυπωτή. Τα βάζεις στο linux και τζίφος. ή θα δουλεύουν με generic drivers μη μπορώντας να πιάσουν την απόδοση που δινουν στα mac και τα windows. Την να το κανεις το μονιτορ ακαλιμπραριστο; την φωτογραφική χωρίς profile των φακών; ή και συνήθως δεν δουλεύουν καθόλου κρασαρουν σπάνε αρχίδια, να ψάχνεις μηπως κανας φοιτητής ή χομπίστας προσπάθησε να το κάνει να δουλέψει....
Τα προγράμματα του Linux...... για τον πούτσο, ερασιτεχνες gimp, mixxx darktable..... τον dj θα τον αφήσουν στην μέση του live, τον φωτογράφο θα του πρήξουν τα αρχιδια με κολληματα και ασυμβατότητες. Θυμάμαι το darktable λέω ας το δοκιμάσω αντί του lightroom. Δούλευε καλά κανα τρίμηνο μέχρι μια μέρα άρχισε να κρασαρει. διαβάζω διαβάζω, γνωστό πρόβλημα δεν μπορει να διαχειριστει πάνω από ορισμενο αριθμό φωτογραφιων. Τι να το κάνω; επαιξα εμαθα bye bye linux. πως να το εμπιστευτώ ξανά; Άλλο παραδειγμα στικακι wifi δεν δουλεύει με τιποτα. άλλο παράδειγμα dac ήχου για hi end ήχου δεν δουλεύει στις μέγιστες δυνατότητες που έχει. Οποτε αναγκαστικά θέλεις ένα Mac ή ένα σύστημα windows δίπλα στο linux. αλλα τι να τα κανεις δυο λειτουργικα τι νόημα έχει; να πειραματιζεσαι; αν σου αρεσει να δινεις εντολές sudo να ψάχνεις συνέχεια στα forums λύσεις.

Το desktop linux δυστυχώς το αναπτυσουν λίγοι χρήστες κυριως φοιτητες που κάνουν δοκιμές και παρουσιαζουν δουλειες μέχρι να μπουν στον χώρο εργασιας σε επαγγελματικά πράγματα. έτσι όλα είναι μισοδουλειές.

Θα μου πεις είναι εντελώς άχρηστο για ένα μέσο χρήστη; όχι βέβαια για απλά πράγματα web browsing καλό είναι. επισης είναι καλό για servers φτιαχνεις γρήγορα ένα apache web server ένα mail server, ένα server για εικόνα και ήχο δηλαδή δουλείες χαμαλικες να δουλευει μήνες και να κάνει ένα πράγμα σταθερά. Μια εταιρεία μπορεί να θέλει αποκλειστικά έναν server ανοιχτό 24/24 βάζει έναν Linux σερβερ και το αφήνει να δουλευει μόνο σε αυτό το αντικειμενο.

Για ψαγμενους που έχουν μανία με την τελειότητα σε εικόνα βιντεο ήχο εκτυπωσεις δεν κάνει το linux.

Θα πω για απλά πράγματα τελειώς, παράδειγμα θέλεις να ενημέρωσεις firmware μια συσκευή μέσω usb ένα tvbox ένα walkie talkie ένα oτιδηποτε φτηνιαρικο ή πολυ ακριβό μηχάνημα. χρειαζεσαι οπωσδήποτε windows ή mac. Tότε τι στα αρχίδια το θέλω το linux, τάχα ότι είναι εναλακτικό και ψαγμένο; αν ήταν ψαγμενο θα έκανα την δουλειά μου δεν θα έψαχνα στα forums δύο μήνες μήπως κανενας πακιστανος έφτιαξε κώδικα για το συγκεκριμένο πρόβλημα....
 
Τελευταία τροποποίηση:

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Τύποι, καλημέρα.

Δεν είχα ποτέ Mac :confused: αλλά το σκέφτομαι με το m3 chip.

Βλέπω όμως τεράστιες διαφορές στα λεφτά μεταξύ εδώ χάμω :confused: και US.

Υπάρχει λύση για αγορά από εκεί χωρίς να πληρώσει κανείς αυτό το γελοίο markup?
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Τύποι, καλημέρα.

Δεν είχα ποτέ Mac :confused: αλλά το σκέφτομαι με το m3 chip.

Βλέπω όμως τεράστιες διαφορές στα λεφτά μεταξύ εδώ χάμω :confused: και US.

Υπάρχει λύση για αγορά από εκεί χωρίς να πληρώσει κανείς αυτό το γελοίο markup?
Έχω σκεφτεί και εγώ την ίδια απορία , αναμένω σχόλια από γνώστες. Με ενδιαφέρει και εμένα. Χρήστης windows εδώ χωρίς εμπειρία με mac, αλλά με φιλοδοξία να αποκτήσω τις γνώσεις ενός software developer
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
859
Like
1.315
Πόντοι
206
Τύποι, καλημέρα.

Δεν είχα ποτέ Mac :confused: αλλά το σκέφτομαι με το m3 chip.

Βλέπω όμως τεράστιες διαφορές στα λεφτά μεταξύ εδώ χάμω :confused: και US.

Υπάρχει λύση για αγορά από εκεί χωρίς να πληρώσει κανείς αυτό το γελοίο markup?

Κατ' αρχάς οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Γι' αυτό τις διαφημίζουν έτσι flat. Δοκίμασε το και μόνος σου. Πχ το 15 Pro Max με αρχική τιμή 1200$ βγαίνει στο NJ 1280$ και την Καλιφόρνια 1310$. Η κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό ΦΠΑ με αποτέλεσμα να έχουν άλλες τελικές τιμές. Υπάρχουν μερικές με μηδενικό αν θυμάμαι καλά αλλά η Αμερική δεν είναι Κολιάτσου - Παγκράτι για να πεις ότι πετάγεσαι δίπλα και το αγοράζεις.

Αν πας σαν τουρίστας υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις και μπορεί να σου γυρίσουν το ΦΠΑ σε κάποια αεροδρόμια. Αλλά δεν ισχύει για όλα. Πχ στο JFK δεν το κάνουν αλλά στο μικρότερο της ΝΥ γίνεται. Αλλά πάει δικιά μας αεροπορική εκεί για να στείλεις ένα φίλο σου να το κάνει σε επόμενο ταξίδι; Εγώ έχω συγγενείς εκεί αλλά δεν μπορούν να το κάνουν γιατί δεν εξυπηρετούνται από τέτοιο αεροδρόμιο.

Μετά είναι η εγγύηση. Εδώ στην ΕΕ υπάρχει κοινοτική οδηγία για 2 χρόνια εγγύησης και πάλι η Apple κάνει τα δικά της εκμεταλλευόμενη την δεσπόζουσα θέση στην αγορά. Νομίζω χωρίς να είμαι 100% σίγουρος πως ΔΕΝ θα έχεις εγγύηση.

Αυτά περί αγοράς. Αν είσαι επαγγελματίας ή έχεις κάποιον με καλή σχέση δοκίμασε το Amazon. Στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές εκπίπτει το ΦΠΑ. Το Amazon δίνει 2 χρόνια εγγύηση ανεξαρτήτως τι λέει η Apple και συχνά πυκνά κάνει γαμώ προσφορές. Αλλά προσοχή να είναι πωλητής το ίδιο το Amazon και όχι ο Hans από το κατσικοχώρι στις Άλπεις. Υπάρχουν και εκεί απατεώνες. Δεν έχει μόνο το δικό μας το Skroutz την αποκλειστικότητα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.335
Like
2.141
Πόντοι
216
Παλιότερα ήμουν πολύ ενθουσιώδης με τους Macs.

Σήμερα πια λειτουργούν και τα Windows ικανοποιητικά, οπότε είμαι πλέον πιο ουδέτερος.

Το Λίνουξ έχει τη φάση του, αλλά είναι πάντα κάπου και μπελάς.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Κατ' αρχάς οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ. Γι' αυτό τις διαφημίζουν έτσι flat. Δοκίμασε το και μόνος σου. Πχ το 15 Pro Max με αρχική τιμή 1200$ βγαίνει στο NJ 1280$ και την Καλιφόρνια 1310$. Η κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό ΦΠΑ με αποτέλεσμα να έχουν άλλες τελικές τιμές. Υπάρχουν μερικές με μηδενικό αν θυμάμαι καλά αλλά η Αμερική δεν είναι Κολιάτσου - Παγκράτι για να πεις ότι πετάγεσαι δίπλα και το αγοράζεις.

Αν πας σαν τουρίστας υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις και μπορεί να σου γυρίσουν το ΦΠΑ σε κάποια αεροδρόμια. Αλλά δεν ισχύει για όλα. Πχ στο JFK δεν το κάνουν αλλά στο μικρότερο της ΝΥ γίνεται. Αλλά πάει δικιά μας αεροπορική εκεί για να στείλεις ένα φίλο σου να το κάνει σε επόμενο ταξίδι; Εγώ έχω συγγενείς εκεί αλλά δεν μπορούν να το κάνουν γιατί δεν εξυπηρετούνται από τέτοιο αεροδρόμιο.
Thanks, man.

Έχω συγγενείς και φίλους στην Αμερική που έρχονται Ελλάδα κάθε καλοκαίρι, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να έχουν έτσι άνετα ένα ολοκαίνουργιο macbook μαζί τους.

Θα το ψάξω.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
859
Like
1.315
Πόντοι
206
Thanks, man.

Έχω συγγενείς και φίλους στην Αμερική που έρχονται Ελλάδα κάθε καλοκαίρι, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να έχουν έτσι άνετα ένα ολοκαίνουργιο macbook μαζί τους.

Θα το ψάξω.

Γιατί να μην μπορούν; Τι διαφορά έχει από ένα κινητό ή το σώβρακο τους; Απλά θα το ανοίξουν σπίτι τους και θα το βάλουν σε μια τσάντα προστασίας ώστε να μη δώσουν δικαίωμα σε κανένα βλάκα τελωνιακό. Το κουτί δεν το χρειάζεσαι. Μια φωτογραφία στο πίσω μέρος έτσι ώστε να φαίνονται οι σειριακοί αριθμοί. Και ο φορτιστής επίσης άχρηστος διότι έχουν 110V ενώ εμείς εδώ 220V
 

Snip

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2024
Μηνύματα
10
Like
2
Πόντοι
0
Όσοι αγοράζουν mac, έχουν επαγγελματική ποιότητα εικόνας, video και ήχου.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Εγω δεν θα προτεινα σε χρηστη windows να αλλαξει σε mac... Οι διαφορες στα λειτουργικα ειναι αρκετες ωστε να μην ξερεις τι σου γινεται
Θα την παλέψουμε, τύπε. :confused:

Το θέμα είναι να μην πιαστούμε και μαλάκες με την αγορά. :confused:
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.703
Κριτικές
15
Like
11.331
Πόντοι
3.846
Τι μαλακίες ακούω εδώ μέσα.
Όποιος δουλέψει μηχανάκι με Mac os, ξεχνάει τα windows μετά.
Και σας το λέει κάποιος που δούλευε windows από το 90κατι. Πλέον έχω δικό μου Mac book M1 pro εδώ και 2 χρόνια.
Τα τελευταία 6 χρόνια όλες οι εταιρίες τεχνολογίας που δουλεύω δίνουν Mac book pro στους υπαλλήλους, οπότε με το ζόρι έμαθα και είδα το φως το αληθινό.
Για δουλειά, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.
Κρατήστε τα Windows PC για παιχνίδια, Facebook και κανένα word.
Όμως όλοι οι επαγγελματίες που θέλουν σοβαρό μηχανάκι παίζουν μόνο με Mac Os συστήματα.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Κρατήστε τα Windows PC για παιχνίδια, Facebook και κανένα word.
Όμως όλοι οι επαγγελματίες που θέλουν σοβαρό μηχανάκι παίζουν μόνο με Mac Os συστήματα.
Γεγονός.

Είναι όμως για σοβαρά πορτοφόλια. Δεν είναι για την πλέμπα. :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom