Νέα

Φάρμακα για προστάτη, δυσλειτουργίες ουροποιητικού - ανεπιθύμητες επιδράσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Letsgobrandon2
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Letsgobrandon2

Letsgobrandon2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2022
Μηνύματα
137
Κριτικές
12
Like
823
Πόντοι
311
To alfural σε σχέση με την υπόλοιπη κατηγορία των φαρμακων Α-blockers για τον προστάτη έχει τις λιγότερες παρενέργειες, γι΄αυτό και το προτείνουν οι περισσότεροι ουρολόγοι. Εγώ το χρησιμοποιώ τα 2 τελευταία χρόνια χωρίς παρενέργειες.
Το πηρα για τρεις εβδομαδες…μου κατεβασε πιεση σχεδον στα 90 κατι, μου εδωσε ταχυπαλμιες στον ουρανο , αγχος, στηθαγχη κλπ. Δεν εχω ουτε καρδια ουτε πιεση, γυμναζωμαι καθημερινα, κανωνικο βαρος, πιεση στα 118-75 με 55 παλμους ηρεμιας. Πηρα το αλφουραλ και ειχα οντως βελτιωση στο κατουρημα αλλα με μαμησε στα καρδιολογικα πιυ σκεφτομουνα να επισκεφτω καρδιολογο…υπαρχουνε και καποιες αφηγησεις φρικης για το αλφουραλ στην διεθνη επικοινωνια για ζημιες απο κολπικη μαρμαρυγη κλπ - αστα βα πανε….
 

The Lover

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.817
Like
402
Πόντοι
36
Μπορεις να δοκιμασεις και βοτανα, πχ. saw palmeto, τσουκνιδα, κολοκυθοσποροι
 

aris l

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2022
Μηνύματα
26
Like
22
Πόντοι
0
καλησπερα για υπερτροφια προστατη ο ουρολογος συστηνει φυτκο arrenprost αλλα ο αλλος που πηγα το αμφισβητει και γραφει avodart με ενα καρο παρενεργειες σε ποσοστο 1 προς 10. εχει κανεις εμπυρεια κυριως για το avodart;
 

limasmenos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2023
Μηνύματα
9
Like
21
Πόντοι
0
Είχα στις αρχές του χρόνου έντονο πρόβλημα επιτακτικής ούρησης και ο ουρολόγος μου πρότεινε vesomni (σολιφενασίνη/ταμσουλοζίνη). Η μόνη παρενέργεια ήταν ο στεγνός οργασμός (δεν είναι και λίγο). Παράλληλα έπαιρνα κι ένα καλό βοτανικό συμπλήρωμα. Μετά από θεραπεία 4 μηνών βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση και αποφάσισα να σταματήσω το φάρμακο και να παίρνω μόνο συμπλήρωμα. Έκτοτε πάω καλά.
 

resp

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
4.285
Like
4.459
Πόντοι
1.706
Μια ενδεδειγμένη πρακτική που καθυστερεί την εξέλιξη της διόγκωσης είναι η τακτική εκσπερμάτωση. 5 φορές την εβδομάδα απαραίτητα. Το θέμα είναι ότι με το σύγχρονο τρόπο ζωής πόσοι μπορούν να έχουν αυτό το ρυθμο;
Η συμβουλή ουρολόγου, σε σχετική συζήτηση.
 

aris l

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2022
Μηνύματα
26
Like
22
Πόντοι
0
το vesomni το επαιρνα και εγω με καλα αποτελεσματα αλλα αντενδεικνιται σε αλλη θεραπεια. ευχαριστω πολυ μαλλον θα παω σε τριτο ουρολογο συστημενος για ναδω τι θα κανω.αυτη η μαλακια που μου λεει να παρω εχει μη αναστρεψιμα συμπτωματα εστω και με διακοπη
 

teo78

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2010
Μηνύματα
607
Κριτικές
4
Like
415
Πόντοι
26
Απο πιτσιρικας ειχα επειγωντες ουρησεις, και με τα χρονια (οπως ολοι), ο προστατης μου μεγαλωσε και αρχισε να με τυραννα. Σεξουαλικα τα παω περιφημα απο ολες τις αποψεις, αλλα ο ουρολογος μου συνεστησε Αλφουζοσινη για καλυτερη ουρηση. Με ταραξε ομως στις ταχυκαρδιες, που με αλλα στρεσογονα ειναι φαρμακο για τον βραχο. Μεχρι και κολπικη μαρμαρυγη μπορει να σου δωσει απο οτι διαβασα. Το εναλλακτικο, ειναι η Ταμσουλινη, που μαλλον και αυτο για το βραχο ειναι, μιας και εχει πολυ αρνητικες επιδρασεις (συμφωνα με την βιβλιογραφια), στα σεξουαλικα: χαμηλο λιμπιντο, ελλατωμενος ογκος (η και παντελης ελλειψη) εκσπερματικου υγρου, χαλαρες στησεις κλπ, ακομα και κουραση. Οσοι εχετε εμπειρια και θελετε, παρακαλειστε να σχολιασετε.
Φίλε μην ακούς και μην αγχώνεσαι καθόλου ..θα πάρεις το omnic tocas με δραστική ουσία την ταμσουλοζίνη καμία παρενέργεια μόνο που μπορεί να σου ρίξει λίγο την.πιεση τίποτα άλλο
 

Gademosavros

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιαν 2009
Μηνύματα
239
Like
957
Πόντοι
81
Φίλε μην ακούς και μην αγχώνεσαι καθόλου ..θα πάρεις το omnic tocas με δραστική ουσία την ταμσουλοζίνη καμία παρενέργεια μόνο που μπορεί να σου ρίξει λίγο την.πιεση τίποτα άλλο
Θα συμφωνήσω , το omnic το έπαιρνα για 2-3 χρόνια , καμία παρενέργεια και αρκετά καλή δράση
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom