Νέα

Email provider

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Ποια υπηρεσία email χρησιμοποιείτε;
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Έχουμε feedback για protonmail ή κάτι άλλο καλό privacy-oriented?
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
605
Like
1.293
Πόντοι
206
Το gmail που "παρακολουθεί" και κλέβει προσωπικά δεδομένα μάλλον. Αλλά γενικά οι μισοί έχουν χακαριστεί και οι άλλοι μισοί νομίζουν ότι δεν έχουν χακαριστεί.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Τι σημαίνει για εσένα privacy?

Εάν θέλεις πραγματικά privacy στήνεις τον δικό σου mail server.

mail server σε δικό μου χώρο=άγχος για τεχνική και φυσική ασφάλεια.

Από κει και πέρα οι επιλογές είναι είτε mail plan σε webhosting server είτε ένα πακέτο σε email provider. Δεν έχω κατασταλάξει τι είναι το καλύτερο.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.247
Like
1.695
Πόντοι
216
Έχω το mail.com και είμαι ευχαριστημένος.Βέβαια ένα απλό λογαριασμό έχω,όχι κάτι το σπουδαίο.
Παλιότερα είχα το χοτμέηλ και το γιάχου...
Υ.Γ. Έχω και μπόλικους ψεύτικους λογαριασμούς στο ΤζιΜέϊλ.Αρκετά καλό είναι...
 

kwstas_i

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2015
Μηνύματα
17
Like
2
Πόντοι
0
αυτο που ψάχνεις λέγεται zero-knowledge.. δες το tutanota.com ή το protonmail.com
 

Mpooumpoukos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2022
Μηνύματα
474
Κριτικές
13
Like
4.527
Πόντοι
731
Έχουμε feedback για protonmail ή κάτι άλλο καλό privacy-oriented?
Ήταν η καλύτερη mainstream επιλογή μέχρι πρόσφατα, logs/metadata κλπ κρατάνε όμως και συνεργάζονται με τις αρχές κανονικά αν ζητηθεί , κατά τα άλλα είναι οκ γενικά και προσωπικά δεν έχω χρειαστεί κάτι περισσότερο.
Τι σημαίνει για εσένα privacy?

Εάν θέλεις πραγματικά privacy στήνεις τον δικό σου mail server.
Αν θες τα email που στέλνεις να φτάνουν στους παραλήπτες αυτό είναι πρακτικά αδύνατο αν δεν είσαι αρκετά διαβασμένος, είναι κοινό μυστικό ότι παίζει ένα είδος cartel με τους providers οι οποίοι παίζουν στην ουσία μόνο με whitelists και αν δεν περάσεις μέσα από αυτούς θα έχεις μόνιμα πρόβλημα.
Βασικά αν έχεις τις γνώσεις η την όρεξη +χρόνο να μάθεις, οκ, είναι doable αλλά δεν ξέρω αν αξίζει (καλή τύχη με τα spam :( )
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
Αν θες τα email που στέλνεις να φτάνουν στους παραλήπτες αυτό είναι πρακτικά αδύνατο αν δεν είσαι αρκετά διαβασμένος, είναι κοινό μυστικό ότι παίζει ένα είδος cartel με τους providers οι οποίοι παίζουν στην ουσία μόνο με whitelists και αν δεν περάσεις μέσα από αυτούς θα έχεις μόνιμα πρόβλημα.
Βασικά αν έχεις τις γνώσεις η την όρεξη +χρόνο να μάθεις, οκ, είναι doable αλλά δεν ξέρω αν αξίζει (καλή τύχη με τα spam :( )
Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω τέτοια πράγματα. Πάντα βολευόμουν με τα mail plans από webhosting providers που είναι δωρεάν γιατί έχω sites, αλλά έχουν τα basic features κι εκτός αυτού η αλλαγή hoster είναι και κάποια ταλαιπωρία.
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
122
Like
326
Πόντοι
21
mail server σε δικό μου χώρο=άγχος για τεχνική και φυσική ασφάλεια.

Από κει και πέρα οι επιλογές είναι είτε mail plan σε webhosting server είτε ένα πακέτο σε email provider. Δεν έχω κατασταλάξει τι είναι το καλύτερο.

Ήταν η καλύτερη mainstream επιλογή μέχρι πρόσφατα, logs/metadata κλπ κρατάνε όμως και συνεργάζονται με τις αρχές κανονικά αν ζητηθεί , κατά τα άλλα είναι οκ γενικά και προσωπικά δεν έχω χρειαστεί κάτι περισσότερο.

Αν θες τα email που στέλνεις να φτάνουν στους παραλήπτες αυτό είναι πρακτικά αδύνατο αν δεν είσαι αρκετά διαβασμένος, είναι κοινό μυστικό ότι παίζει ένα είδος cartel με τους providers οι οποίοι παίζουν στην ουσία μόνο με whitelists και αν δεν περάσεις μέσα από αυτούς θα έχεις μόνιμα πρόβλημα.
Βασικά αν έχεις τις γνώσεις η την όρεξη +χρόνο να μάθεις, οκ, είναι doable αλλά δεν ξέρω αν αξίζει (καλή τύχη με τα spam :( )
Διατηρώ τον δικό μου mail server για πάνω από δέκα χρόνια καθώς και δικούς μου DNS servers. Δεν θα το έκανα εάν δεν είχα τη γνώση και επίσης λόγω της ενασχόλησης μου με το χώρο των providers αυτές οι υπηρεσίες μου δίνονται δωρεάν.

Εάν κάποιος αποζητεί το απόλυτο privacy είναι ο μόνος τρόπος καθώς έχεις τον απόλυτο έλεγχο. Δεν το έκανα για αυτό το λόγο καθώς μετά πάμε στα όρια της παράνοιας.

Όσο αναφορά αυτό που αναφέρεις με τα cartels δεν είναι ακριβώς έτσι απλά όντος χρησιμοποιούν κάποιες λίστες οι οποίες αφορούν όμως την μαζική αποστολή email.

Δηλαδή εάν σκοπεύει κάποιος να στείλει μαζικά τότε καλό είναι να αγοράσει την υπηρεσία .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.215
Like
15.864
Πόντοι
3.656
Έχουμε feedback για protonmail ή κάτι άλλο καλό privacy-oriented?
με δεδομένο ότι έχει ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ... ειλικρινά θα τους εμπιστευόσουν ;;;;

αν δεν είχαν έδρα ουρουγουάη, βραζιλία, ιράν , υεμένη ή ρωσία .... δεν εμπιστεύομαι ούτε μέηλ για τζάδικο να στείλω
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.968
Like
3.263
Πόντοι
1.706
με δεδομένο ότι έχει ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ... ειλικρινά θα τους εμπιστευόσουν ;;;;

αν δεν είχαν έδρα ουρουγουάη, βραζιλία, ιράν , υεμένη ή ρωσία .... δεν εμπιστεύομαι ούτε μέηλ για τζάδικο να στείλω
Άμα κάνεις νόμιμες δουλειές και δεν είσαι ακτιβιστής κι αντικυβερνητικός, γιατί να μην εμπιστευθείς Ελβετία; Η μυστικότητα εκεί είναι κατοχυρωμένη με νόμο, γιατί είναι εθνικό asset. Εκεί που λες εσύ, κινδυνεύεις να βρεθεί το email σου σε καμμιά mailing list και να σε τρελάνουν στο spam.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom