Νέα

Εφαρμογή Temu. Αξιόπιστη ή μούφα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Cheng
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.588
Κριτικές
24
Like
9.730
Πόντοι
4.746
Εχω παραγγείλει 2-3 φορές, ηρθαν στην ωρα τους και οι τιμές είναι χώμα. Σίγουρα πρόκειται για κινεζιές, αλλά μεσα στο σωρό υπάρχουν και αρκετά ποιοτικά πράγματα.
Είμαι σίγουρος οτι προς το παρόν πουλάνε με χασούρα για να αποκτήσουν μερίδιο αγοράς. Δεν θα το πρότεινα για κάτι ακριβό, αλλά για gadgets και μικροπράγματα είναι ταμάμ.
Μόνο μείον που μπορώ να βρώ είναι το πρήξιμο με τα notifications που σου στέλει η εφαρμογή 5-6 φορες τη μέρα του στυλ δείτε κι αυτό, κερδίσατε έκπτωση, διαλέξαμε αυτό για εσάς κοκ
και τα μουνια βαρανε στις εκπτωσεις ,σε βαζουν στον πειρασμο να αγοραζεις συνεχεια θα φτασεις λογαριασμο 100 το λιγοτερο χαχαχχχχαχαχαχαχ
 

Leon k

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2019
Μηνύματα
59
Κριτικές
1
Like
177
Πόντοι
0
Δουλεύω σε εταιρεία που κάνει εισαγωγές από Κίνα κ επικοινωνώ μαζί τους από το 2009. Έχω ζήσει όλη την αλλαγή του Κινέζου υπαλλήλου που από μικρός (ούτε καν μικρομεσαίος) έγινε γιαπις με bmw.
Η Κίνα είναι τύποις κομμουνιστικό καθεστώς, φαινομενικά είναι καπιταλιστικό και πίσω από την κουρτίνα κομμουνιστικό απολυταρχικό.
Υπάρχουν γιαπις αλλά δεν υπάρχουν βιομήχανοι. Αυτοί που φαινομενικά είναι ιδιοκτήτες είναι απλά ceo διορισμένοι από το κράτος. Κάθε επαρχία είναι ορισμένη να παράγει συγκεκριμένα ιδίου τύπου προϊόντα χωρίς όμως να είναι ανταγωνιστικές (ως είναι στον καπιταλισμό).
Φυσικά το ότι είναι κομμουνιστικό δε σημαίνει όπως ξέρουμε κ από την ιστορία ότι ο πλούτος μοιράζεται έτσι...
Όσον αφορά το temu είναι η εποχή που όπως προειπε κ ο συναγωνιστής δίνει γη κ ύδωρ λόγω μάρκετινγκ.
Ως επίσης ειπώθηκε καλό είναι αρκεί να μην παρασύρεται κάποιος ψωνίζοντας περιττά.
Όσον αφορά την ποιότητα υπάρχουν προϊόντα και προϊόντα κ ότι πληρώνουμε παίρνουμε.
Ωστόσο άλλοτε είναι τζόγος κ άλλοτε όχι. Πχ το καρυδάκι πόσο να παίξει ρόλο αν είναι μέτριας ποιότητας (δεν τζογαρεις) αλλά το δυναμοκλειδο πάλι θα παίξει (τζογαρεις). Όχι φυσικά πως δεν παίζει να βγει καλό.
Εγώ έπαιξα εκ του ασφαλούς βλέποντας προϊόντα που είχε πάρει φίλος και τα είδα από κοντά.
Σορι για τη φλυαρία, γνώμη μου.
Καλημέρες
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Δουλεύω σε εταιρεία που κάνει εισαγωγές από Κίνα κ επικοινωνώ μαζί τους από το 2009. Έχω ζήσει όλη την αλλαγή του Κινέζου υπαλλήλου που από μικρός (ούτε καν μικρομεσαίος) έγινε γιαπις με bmw.
Η Κίνα είναι τύποις κομμουνιστικό καθεστώς, φαινομενικά είναι καπιταλιστικό και πίσω από την κουρτίνα κομμουνιστικό απολυταρχικό.
Υπάρχουν γιαπις αλλά δεν υπάρχουν βιομήχανοι. Αυτοί που φαινομενικά είναι ιδιοκτήτες είναι απλά ceo διορισμένοι από το κράτος. Κάθε επαρχία είναι ορισμένη να παράγει συγκεκριμένα ιδίου τύπου προϊόντα χωρίς όμως να είναι ανταγωνιστικές (ως είναι στον καπιταλισμό).
Φυσικά το ότι είναι κομμουνιστικό δε σημαίνει όπως ξέρουμε κ από την ιστορία ότι ο πλούτος μοιράζεται έτσι...
Όσον αφορά το temu είναι η εποχή που όπως προειπε κ ο συναγωνιστής δίνει γη κ ύδωρ λόγω μάρκετινγκ.
Ως επίσης ειπώθηκε καλό είναι αρκεί να μην παρασύρεται κάποιος ψωνίζοντας περιττά.
Όσον αφορά την ποιότητα υπάρχουν προϊόντα και προϊόντα κ ότι πληρώνουμε παίρνουμε.
Ωστόσο άλλοτε είναι τζόγος κ άλλοτε όχι. Πχ το καρυδάκι πόσο να παίξει ρόλο αν είναι μέτριας ποιότητας (δεν τζογαρεις) αλλά το δυναμοκλειδο πάλι θα παίξει (τζογαρεις). Όχι φυσικά πως δεν παίζει να βγει καλό.
Εγώ έπαιξα εκ του ασφαλούς βλέποντας προϊόντα που είχε πάρει φίλος και τα είδα από κοντά.
Σορι για τη φλυαρία, γνώμη μου.
Καλημέρες
Εγώ έχω ακουσει ότι το Temu πιο πολύ εμπορευεται προσωπικά δεδομένα όσων κάνουν registration
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.588
Κριτικές
24
Like
9.730
Πόντοι
4.746
Δουλεύω σε εταιρεία που κάνει εισαγωγές από Κίνα κ επικοινωνώ μαζί τους από το 2009. Έχω ζήσει όλη την αλλαγή του Κινέζου υπαλλήλου που από μικρός (ούτε καν μικρομεσαίος) έγινε γιαπις με bmw.
Η Κίνα είναι τύποις κομμουνιστικό καθεστώς, φαινομενικά είναι καπιταλιστικό και πίσω από την κουρτίνα κομμουνιστικό απολυταρχικό.
Υπάρχουν γιαπις αλλά δεν υπάρχουν βιομήχανοι. Αυτοί που φαινομενικά είναι ιδιοκτήτες είναι απλά ceo διορισμένοι από το κράτος. Κάθε επαρχία είναι ορισμένη να παράγει συγκεκριμένα ιδίου τύπου προϊόντα χωρίς όμως να είναι ανταγωνιστικές (ως είναι στον καπιταλισμό).
Φυσικά το ότι είναι κομμουνιστικό δε σημαίνει όπως ξέρουμε κ από την ιστορία ότι ο πλούτος μοιράζεται έτσι...
Όσον αφορά το temu είναι η εποχή που όπως προειπε κ ο συναγωνιστής δίνει γη κ ύδωρ λόγω μάρκετινγκ.
Ως επίσης ειπώθηκε καλό είναι αρκεί να μην παρασύρεται κάποιος ψωνίζοντας περιττά.
Όσον αφορά την ποιότητα υπάρχουν προϊόντα και προϊόντα κ ότι πληρώνουμε παίρνουμε.
Ωστόσο άλλοτε είναι τζόγος κ άλλοτε όχι. Πχ το καρυδάκι πόσο να παίξει ρόλο αν είναι μέτριας ποιότητας (δεν τζογαρεις) αλλά το δυναμοκλειδο πάλι θα παίξει (τζογαρεις). Όχι φυσικά πως δεν παίζει να βγει καλό.
Εγώ έπαιξα εκ του ασφαλούς βλέποντας προϊόντα που είχε πάρει φίλος και τα είδα από κοντά.
Σορι για τη φλυαρία, γνώμη μου.
Καλημέρες
κοιτα το να δωσω πεντε ευρω να παρεις ενα εργαλειο που κοστιζει τριαντα , και πανω λες δεν γαμιεται ας το παρω και οτι βγει .Με εκπτωση το πουλανε πεντε κανονικα κανει πενηντα στο ιδιο το σαιτ
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Like
Αντιδράσεις: Leon k

Leon k

Μέλος
Εγγρ.
22 Απρ 2019
Μηνύματα
59
Κριτικές
1
Like
177
Πόντοι
0
Εγώ έχω ακουσει ότι το Temu πιο πολύ εμπορευεται προσωπικά δεδομένα όσων κάνουν registration
Εγώ πάνω σε αυτό, δεν εμπιστεύομαι ούτε καν την ελληνική τράπεζα που χρησιμοποιώ, οπότε είμαστε θεωρώ ανοικτοί απ' όλες τις μπάντες
 

DayStalker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.243
Like
4.886
Πόντοι
456
Τι αγοράζετε ρε σεις ; Έχω μπει 2-3 φορες να χαζεψω κι ολο κινεζικες μαλακίες επιπεδου jumbo έχει . Δε βρήκα κάτι σοβαρό. Καμία σχέση με Aliexpress που έγραψε κάποιος τύπος παραπάνω.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Λοιπον η μικρή δοκίμασε το τεμου και μάλιστα μου πήρε και δωρακι μηχάνημα επώνυμο κινέζικο.... παράνομο μονο με 3 ευρώ που απο αλλα κινεζικα καταστημάτα έχει 25 και τελωνειο και απο ελλαδα 40 ευρώ και πάνω. η αρχική παραγγελια πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 ε και πρεπει να κάνεις γρηγορα την παραγγελια απο την στιγμή που έκανες εγγραφη έχεις 10 λεπτά χρόνο να προλάβεις να πάρεις τα προιόντα που ήταν σε διαφήμιση και για αυτα γράφτηκες. αλλιως οι τιμές ειναι ιδιες με aliexpress και λοιπα...... δεν περιμενα οτι θα ερθουν με acs, μια χαρα πάντως έχουν ριξει πολυ χρήμα πουλάνε κάτω του κοστους καποια πραγματα για διαφήμιση.....
 

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
299
Like
510
Πόντοι
81
Τους τελευταίους μήνες, εμφανίστηκε και στη χώρα μας, η εφαρμογή Temu. Εμφανίζονται πάρα πολλά προιόντα σε εξευτελιστικές τιμές. Γνωρίζει κανείς τι παίζει? Έχετε παραγγείλει? Έρχονται τα προιόντα στην ώρα τους? Υπάρχει αξιοπιστία ή όχι? Ας μάθουμε για να δούμε τι γίνεται
Παρελαβα οτι ακριβως ειχα παραγγειλει απο Temu.. Σε συγκριση με το Aliexpress, ειναι ακριβοτερη κατα τουλαχιστον 20%-30%, αλλα τα παραλαμβανεις στον μισο χρονο... Απο θεμα ποικιλιας, δεν υπαρχεi συγκριση. Η Aliexpress ειναι μακραν καλυτερη.

Ειχα πουστια απ την ταχυμεταφορικη "Courier Center", που οχι μονο δεν μου τα εφερε στην πορτα αλλα με εστειλε σε συνεργαζομεο καταστημα για να τα παραλαβω.. Ειναι τοσο πουστηδες, που με παραμυθιασαν με την γνωστη μαλακια " επαθε ζημια το αυτοκινητο".. Πηρα τηλεφωνο και τους γαμοσταυρισα, και τελικα μου τα παρεδωσαν την επομενη στο σπιτι... Να τις γαματε τις μεταφορικες.. Ειναι ολοι γαμημενοι πουστηδες..!!
 

RevoXXX

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2010
Μηνύματα
1.858
Κριτικές
3
Like
795
Πόντοι
96
Δηλαδή όλοι εσείς δεν πήρατε χαμπάρι το Aliexpress που πουλάει τα ίδια προϊόντα εδώ και χρόνια και τώρα μάθατε όλοι να αγοράζετε από το Temu;
Το Aliexpress το ξέρουμε εδώ και χρόνια,τώρα το μάθαμε το temu και είπαμε να δούμε τι φάση
 

kostas10

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2006
Μηνύματα
407
Κριτικές
2
Like
685
Πόντοι
81
Στο ali έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ στους χρόνους παράδοσης.
Πήρα διάφορα πράγματα τους τελευταίους δύο μήνες, σε δεκαπέντε μέρες ήταν στην πόρτα μου με acs (με στάνταρ παράδοση του Ali)
Στο temu σε συγκεκριμένα πράγματα έχει ίδια τιμή με το Ali και δεν έχει την ίδια ποικιλία προϊόντων.
Θα μας φάνε ζωντανούς οι πουστηδες οι Κινέζοι.
 

easypower95

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2023
Μηνύματα
5
Like
6
Πόντοι
0
Αν ψάξεις μέσα μπορεί να βρεις χρήσιμα πράματα για το σπίτι και γενικά...σε πολύ καλές τιμές. Παράδοση στην ώρα τους, περίεργο μεν, αλλα είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
818
Κριτικές
1
Like
1.692
Πόντοι
206
Παρελαβα οτι ακριβως ειχα παραγγειλει απο Temu.. Σε συγκριση με το Aliexpress, ειναι ακριβοτερη κατα τουλαχιστον 20%-30%, αλλα τα παραλαμβανεις στον μισο χρονο... Απο θεμα ποικιλιας, δεν υπαρχεi συγκριση. Η Aliexpress ειναι μακραν καλυτερη.

Ειχα πουστια απ την ταχυμεταφορικη "Courier Center", που οχι μονο δεν μου τα εφερε στην πορτα αλλα με εστειλε σε συνεργαζομεο καταστημα για να τα παραλαβω.. Ειναι τοσο πουστηδες, που με παραμυθιασαν με την γνωστη μαλακια " επαθε ζημια το αυτοκινητο".. Πηρα τηλεφωνο και τους γαμοσταυρισα, και τελικα μου τα παρεδωσαν την επομενη στο σπιτι... Να τις γαματε τις μεταφορικες.. Ειναι ολοι γαμημενοι πουστηδες..!!
χα χα χα το ιδιο και σε εμενα εκανε αυτη η εταιρια μεταφορων ,χαλασε το φορτηγακι και ειναι συνεργειο , και να παω 10 χλμ στη Κορινθο , ε τους λεω δεν πειρταζει στειλτε τα πισω και θα ζητησω τα χρηματα μου πισω , την αλλαξ μερα το εφεραν ,ειναι καραγκιοζηδες
 

Giannis.mt

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2023
Μηνύματα
253
Κριτικές
2
Like
679
Πόντοι
81
temu βαλε και βιζιτες κινεζες να ριξεις τις τιμες να τα γαμησεις ολα.Μια χαρα ειναι με την εκπτωση παιρνεις αυτα που θες.Μετα aliexpress.Σε αυτα δε με πειραζει και Ενα μηνα να περιμενω,αν καιγετε ο κολος σου πας και το παιρνεις κατι απο εδω και το πληρωνεις,συνήθως απο Κινα δε βιαζομαι σε οτι παιρνω.
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
334
Κριτικές
20
Like
960
Πόντοι
1.011
Οι κουριερ πάντως παιδιά έχουν καταντήσει αηδία! Στην περιοχή μου για να σου φέρουν το δέμα στο χώρο σου είναι δύσκολο, 9 στους 10 πάνε απο το πρακτορείο και περιμένουν να το πάραλάβουν οι ίδιοι! Βεβαίως έχει αυξηθεί πολύ ο όγκος των αποστολών και δεν έχουν προσωπικό για να εξυπηρετούν! Προσωπικά όταν υπάρχει επιλογή προτιμώ το κλασσικό ταχυδρομείο, Πλέον λόγο του ότι έχουν λίγη δουλειά και γρήγορα έρχεται το δέμα και πιο οικονομικά!
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.613
Πόντοι
4.546

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.613
Πόντοι
4.546
  • Ουάου
Αντιδράσεις: Y13

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.635
Like
1.902
Πόντοι
216
Μην ψωνίζετε από τους βρωμοκινέζους ρε παιδιά που μας κατέστρεψαν με τον κορωνοιό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom