Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 449K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.124
Like
3.163
Πόντοι
456
z1.JPG
z3.JPG


Ωραία τα λέει
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.560
Κριτικές
10
Like
2.890
Πόντοι
746
Σήμερα είδα στο My Market της γειτονιάς μου, έναν λαϊκό τύπο (γιατί εγώ τι είμαι;) να έχει ένα αγοράκι μαζί του,που ζήταγε επίμονα πράγματα που προφανώς δεν μπορούσε να του αγοράσει... Του είπε λοιπόν το επικό: "Γαμώ τον Ηρώδη σου για παιδί":2funny:... Ο τύπος είχε τρία δόντια όλα και όλα... Τι τα ήθελε τα παιδιά;
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
525
Like
1.522
Πόντοι
206
Έτσι πως καταντήσανε οι σχέσεις σήμερα πολύ δύσκολο να επιβιώσει ο γάμος και να διατηρηθεί η παραδοσιακή οικογένεια.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.074
Like
15.654
Πόντοι
3.656
Έτσι πως καταντήσανε οι σχέσεις σήμερα πολύ δύσκολο να επιβιώσει ο γάμος και να διατηρηθεί η παραδοσιακή οικογένεια.

Ίσως μόνο επαρχία,λόγω περισσότερου συντηρητισμού.

Γενικά όποιος θέλει να παντρευτεί ντε και καλά,ας ψαχτεί να ζήσει επαρχία
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
680
Like
1.628
Πόντοι
206
Στην επαρχία πολύ σπάνια χωρίζουν. Θες, ότι δεν υπάρχουν εύκολα εναλλακτικές? Ότι όλα μαθαίνονται? Ότι εγκλωβίζονται εύκολα? Εμένα οι περισσότεροι συμμαθητές μου που επέστρεψαν στη γενέτειρά μας, 1-2 γυναίκες είχαν όλες κ όλες ο καθένας. Παντρεύτηκαν έκαναν παιδιά τέλος. Δε ξεμυτάει κανείς.
 

Andy-tse

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2024
Μηνύματα
19
Like
27
Πόντοι
0
Έτσι πως καταντήσανε οι σχέσεις σήμερα πολύ δύσκολο να επιβιώσει ο γάμος και να διατηρηθεί η παραδοσιακή οικογένεια.
Οικογένεια κάνεις αν υπάρχουν όλες οι κατάλληλες συνθήκες πάντα ήταν δύσκολο δεν κάνεις για να κάνεις.Εδω το σήμερον είναι δύσκολο να κρατηθείς ζωντανός με όλα αυτά που μας περιβάλλουν όχι το να προσπαθήσεις να κάνεις οικογένεια βρε μην φοβάστε να κάνετε οικογένεια αν το θέλετε.Τους Χαρους που μας έχουν κυκλώσει να φοβάστε.Δεν θα πεθάνετε ποτέ έστω και από μια αποτυχημένη οικογένεια αλλά απο όλα τα άλλα
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.074
Like
15.654
Πόντοι
3.656
Στην επαρχία πολύ σπάνια χωρίζουν. Θες, ότι δεν υπάρχουν εύκολα εναλλακτικές? Ότι όλα μαθαίνονται? Ότι εγκλωβίζονται εύκολα? Εμένα οι περισσότεροι συμμαθητές μου που επέστρεψαν στη γενέτειρά μας, 1-2 γυναίκες είχαν όλες κ όλες ο καθένας. Παντρεύτηκαν έκαναν παιδιά τέλος. Δε ξεμυτάει κανείς.

Έτσι

Και λένε κι ευχαριστώ που βρήκαν γυναίκα να παντρευτούν (οποιαδήποτε) και δεν μειναν μπακούρια/άκληροι :confused:
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.278
Like
2.063
Πόντοι
216
Τα παιδιά τα θέλουμε.

Καλά είναι να κάνει κανείς παιδιά, ακόμη κι όταν δεν έχει διάθεση να τα μεγαλώσει.

Όχι, ότι θα δει κανείς καλό από τα παιδιά, αλλά ούτε και είναι εκεί το θέμα. Για τη διαιώνιση των γονιδίων μας και του είδους μιλάμε.

Μήπως οι γονείς μας είδαν κανά σπουδαίο καλό από τα παιδιά τους;

Μέχρι να φτάσουν τα 18 τους δεν ξεφορτώνεσαι εύκολα ούτε τις γυναίκες με τις οποίες τα έκανες, ούτε τις διατροφές που έχεις να πληρώσεις, φυσικά.

Αλλά αν δεις τις γυναίκες όχι ως συντρόφους, αλλά ως παιδομηχανές, συνειδητοποιείς ότι κάθε μηχανή θέλει τις βενζίνες και το service της. Έχει δηλαδή το κόστος της.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.074
Like
15.654
Πόντοι
3.656
Τα παιδιά τα θέλουμε.

Καλά είναι να κάνει κανείς παιδιά, ακόμη κι όταν δεν έχει διάθεση να τα μεγαλώσει.

Όχι, ότι θα δει κανείς καλό από τα παιδιά, αλλά ούτε και είναι εκεί το θέμα. Για τη διαιώνιση των γονιδίων μας και του είδους μιλάμε.

Μήπως οι γονείς μας είδαν κανά σπουδαίο καλό από τα παιδιά τους;

Μέχρι να φτάσουν τα 18 τους δεν ξεφορτώνεσαι εύκολα ούτε τις γυναίκες με τις οποίες τα έκανες, ούτε τις διατροφές που έχεις να πληρώσεις, φυσικά.

Αλλά αν δεις τις γυναίκες όχι ως συντρόφους, αλλά ως παιδομηχανές, συνειδητοποιείς ότι κάθε μηχανή θέλει τις βενζίνες και το service της. Έχει δηλαδή το κόστος της.

Άμα δεν έχεις διάθεση να τα μεγαλώσεις,δεν κάνεις.Μετά απορούμε πως καταλήγουν όλοι αυτοί σε συμμορίες,ναρκωτικά κλπ.Αν είναι να διαιωνίσεις...έναν μελλοντικό πρεζάκια ή ένα ούγκανο που θα πλακώνεται με άλλα ούγκανα,μην κάνεις καθόλου
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.381
Κριτικές
2
Like
5.554
Πόντοι
2.356
Σήμερα είδα στο My Market της γειτονιάς μου, έναν λαϊκό τύπο (γιατί εγώ τι είμαι;) να έχει ένα αγοράκι μαζί του,που ζήταγε επίμονα πράγματα που προφανώς δεν μπορούσε να του αγοράσει... Του είπε λοιπόν το επικό: "Γαμώ τον Ηρώδη σου για παιδί":2funny:... Ο τύπος είχε τρία δόντια όλα και όλα... Τι τα ήθελε τα παιδιά;
Ακριβώς αυτό.
Κάποιοι δεν βγάζουμε ούτε γκόμενα γιατί γνωρίζουμε ότι δεν είναι απλό. Κόστος τρελό.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Έχει όμως μεγάλη διαφορά να το λες προκαταβολικά απ τα 25-30-35 ετων, εντελώς θεωρητικά απο φόβο μην το πάθεις και άλλο επειδη την έπαθες και το λες στους άλλους να σωθούν....

O έξυπνος μαθαίνει από τα λάθη του. Ο σοφός μαθαίνει από τα λάθη των άλλων.
:rockon:
(Υπάρχει και ο βλάκας που δε μαθαίνει ποτέ)
:2funny:
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
Εγω, εχω μια απορια. Τι περισσοτερο προσφερει, σημερα η οικογενεια σε καποιον, απο καποιον αλλο που δεν εχει οικογενεια. Χωρις πλακα τωρα
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Εγω, εχω μια απορια. Τι περισσοτερο προσφερει, σημερα η οικογενεια σε καποιον, απο καποιον αλλο που δεν εχει οικογενεια. Χωρις πλακα τωρα
Λένε ότι το παιδί θα σε πάει νοσοκομείο όταν έρθει η ώρα.
 

agnooumenos1965

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2024
Μηνύματα
10
Like
8
Πόντοι
0

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.124
Like
3.163
Πόντοι
456
Εγω, εχω μια απορια. Τι περισσοτερο προσφερει, σημερα η οικογενεια σε καποιον, απο καποιον αλλο που δεν εχει οικογενεια. Χωρις πλακα τωρα
Τι προσφέρει μια σωστή οικογένεια μάλλον από μια οικογένεια που είναι ρημαδιό.
Όλα εξαρτώνται από το σύντροφο και αν κολλάτε. Αν μένεις μαζί με κάποια μόνο και μόνο για να μην είσαι μόνος δεν αξίζει και δεν προσφέρει τίποτα. Ακόμη χειρότερα αν προκύψουν και παιδιά και για τα ίδια τα παιδιά.

Αν καταφέρεις και βρεις κατάλληλη σύντροφο κερδίζεις αλληλουποστήριξη και σε βάθος χρόνου δημιουργείς τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να αποκτήσεις παιδιά που θα μεγαλώσουν σε ένα φυσιολογικό περιβάλλον. Βλέπεις τη ζωή και τις προτεραιότητες από άλλη οπτική.

Όλα εξαρτώνται από τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και αν είστε μαζί για τους ίδιους λόγους. Ειδάλλως καλύτερα μόνος χωρίς μπελάδες στο κεφάλι σου.
Μια κακή δουλειά παλεύεται αλλά ένα σπιτικό που είναι μπουρδέλο δεν παλεύεται με τίποτα.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.308
Κριτικές
15
Like
5.828
Πόντοι
1.496
Επειδη μου αρεσει ο παλιος ελληνικος κινηματογραφος.
Ο Σπυρος Φωκας πεθανε προσφατα. Συμπαθεστατος. Ολοι οσοι τον γνωριζαν ειχαν να λενε ποσο καλος ανθρωπος ηταν.
Χωρις δικα του βιολογικα παιδια, οπως διαβασα. Σε συνεντευξη του, επισης ειχα διαβασει που ελεγε οτι δεν ηθελε παιδι επειδη, σε τι κοσμο θα ζησει, κλπ

Η Δεσποινα Στυλιανοπουλου, που θα εχει και μια οικονομικη ανεση με την πλουσια καριερα της, το αξιζε, παραπονεθηκε οτι τωρα που ειναι ηλικιωμενη, ειναι μονη της, δεν εχει κανεναν κοντα της.
Απο οσο γνωριζω, επισης χωρις παιδια.

Ο Τζανετακος πεθανε με μεγαλη περιουσια, χωρις παιδια. Να μην σταθουμε στους πολλους αρραβωνες, και κανενα γαμο. Ο καθενας ο,τι θελει κανει. Αναφερομαι σε παιδι, που φανταζομαι, εμφανισημος ηταν, διασημος, πλουσιος, θα μπορουσε εαν ηθελε να βρει καποια να κανει.

Και αλλες/αλλοι ηθοποιοι, εχουν πει οτι κοιταγαν την καριερα τους, δεν ενδιαφερονταν για παιδια.
Για διαφορους λογους.

Θα πει καποιος, τα παιδια συνεπαγονται υποχρεωσεις, ευθυνες. Το βλεπω κι εγω. Συναδελφοι παντρεμενοι με παιδια τρεχουν και δεν φτανουν, οικονομικα ειναι χαλια, σε σχεση με μενα που δεν εχω.

Αλλα θεωρω λαθος την επιλογη να μην κανουν παιδια, με αιτιολογια σε τι κοσμο ζουμε, και ποιος ξερει τι θα γινουν τα παιδια αυτα, τοξικομανεις, κλεφτες.

Αμα ηταν ετσι, ουτε οι γονεις μας θα εκαναν παιδια.

Βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και ποια συντροφο θα βρει κανεις. Γιατι οσους ρωτησα, οικογενειαρχες με παιδια, μου ειπαν οτι το τολμησαν επειδη βρηκαν αξια γυναικα για αυτο το σκοπο.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.074
Like
15.654
Πόντοι
3.656
Θα πει καποιος, τα παιδια συνεπαγονται υποχρεωσεις, ευθυνες. Το βλεπω κι εγω. Συναδελφοι παντρεμενοι με παιδια τρεχουν και δεν φτανουν, οικονομικα ειναι χαλια, σε σχεση με μενα που δεν εχω.

Αλλα θεωρω λαθος την επιλογη να μην κανουν παιδια, με αιτιολογια σε τι κοσμο ζουμε, και ποιος ξερει τι θα γινουν τα παιδια αυτα, τοξικομανεις, κλεφτες.

Αμα ηταν ετσι, ουτε οι γονεις μας θα εκαναν παιδια.

Βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και ποια συντροφο θα βρει κανεις. Γιατι οσους ρωτησα, οικογενειαρχες με παιδια, μου ειπαν οτι το τολμησαν επειδη βρηκαν αξια γυναικα για αυτο το σκοπο.

Βασικά μεγαλ΄΄υτερο ρόλο παίζει το κατα πόσον είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις τη δικιά σου ζωή για να κάνεις παιδιά.Γιατί αν κάνεις παιδιά,που εννοείται θα ασχοληθείς με το μεγάλωμα τους,η δικιά σου ζωή περνάει σε δεύτερη μοίρα.Είσαι πρώτα πατέρας...και μετά ο Νέαρχος ή ο Sub Zero.Τουλάχιστον μέχρι αυτά να μεγαλώσουν.
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
680
Like
1.628
Πόντοι
206
Βασικά μεγαλ΄΄υτερο ρόλο παίζει το κατα πόσον είσαι διατεθειμένος να θυσιάσεις τη δικιά σου ζωή για να κάνεις παιδιά.Γιατί αν κάνεις παιδιά,που εννοείται θα ασχοληθείς με το μεγάλωμα τους,η δικιά σου ζωή περνάει σε δεύτερη μοίρα.Είσαι πρώτα πατέρας...και μετά ο Νέαρχος ή ο Sub Zero.Τουλάχιστον μέχρι αυτά να μεγαλώσουν.
Μέχρι αυτά να μεγαλώσουν, παρασίτεψες κ συ, οπότε βράστα @sub
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom