Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 449K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Ισχύει, αλλά το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ να είναι έτσι η κατάσταση.
Τα φτιάχνουν μεταξύ τους. Έχουν τις φίλες τους για παρέα, αγκαλιες, συγκατοίκηση. Σε εσένα θα έρθουν για πιο πρακτικά πράγματα.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
ρωτηστε καλυτερα καποιον 50-60+ χρονων που εμεινε μονος του, να σας πει
Εδω παρων, 64 στα 65, χωρισμενος, μενω μονος, ειμαι σε σχεση, βρισκομαστε μια δυο φορες την εβδομαδα. Πως μπορω να εξυπηρετησω, αγαπητε?
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.081
Πόντοι
456
Ρε παιδια, ειπαμε και ειπαμε γνωμες, περιστατικα κτλ, ενα δεν αναφεραμε. Οτι δεν φτανει που παντρευεσαι, αυτην παντρευεσαι και την μανα της, μην πω ολο το σοι της, ακομα και η ιδια να μην θελει
Τι διαβολο, ολοι αγιες πεθερες ειχατε η σας καθοντουσαν?
Οπως ειπε και ο βαθυστοχαστος ποιητης
"στο γαμο, μαγκα νασουνα, να δεις καλαμπαλικι, σαν ναμουνα υποδικος που περιμενει δικη"
Λεβεντικος χορος. Χασαποσερβικος! Και με πολλους μπαγλαμαδες στην ορχιστρα
Δεν τα παραδέχεται κανένας. Όπως με το Στρατό, σου λέει αφού την πάτησα εγώ γιατί ο μικρός να γλιτώσει;
 

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
513
Κριτικές
26
Like
2.981
Πόντοι
2.476
Εδω παρων, 64 στα 65, χωρισμενος, μενω μονος, ειμαι σε σχεση, βρισκομαστε μια δυο φορες την εβδομαδα. Πως μπορω να εξυπηρετησω, αγαπητε?
υποθετω χωρις παιδια. τις περιοδους που ησουν μονος αφου τωρα εισαι σε σχεση ηταν καλυτερα η χειροτερα? και τωρα που εισαι σε σχεση, σε φοβιζει το γεγονος οτι μια μερα μπορει να μεινεις μονος η δεν σε απασχολει?

αλλη αποψη-αυτοπεποιθηση εχουμε για τη ζωη στα 20, αλλη στα 40 και αλλη στα 60 υποθετω
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
υποθετω χωρις παιδια. τις περιοδους που ησουν μονος αφου τωρα εισαι σε σχεση ηταν καλυτερα η χειροτερα? και τωρα που εισαι σε σχεση, σε φοβιζει το γεγονος οτι μια μερα μπορει να μεινεις μονος η δεν σε απασχολει?

αλλη αποψη-αυτοπεποιθηση εχουμε για τη ζωη στα 20, αλλη στα 40 και αλλη στα 60 υποθετω
Ο λυκος κι αν εγερασε κι ασπρισε το μαλλι του, μητε τυην γνωμη αλλαξε, μητε τυην κεφαλη του!
Δεν εχει σημασια, ομως. Στο προκειμενο. Δεν θυμαμαι τον εαυτο μου, χωρις καποια σχεση και μεχρι να ψοφισω, δεν σκοπευω. Ακομα κι αν δεν μπορω να πηδιξω, θα γλυφω! (ειναι νοστιμο τ'ατιμο). Με την εν λογω κυρια, σχεση καμια 25αρια χρονια. Εχω κανει μερικες αρπαχτες, μπορει κι εκεινη, δεν αποκλειεται, ουτε και με απασχολει. Της φερομαι οσο μπορω καλυτερα, το ανταποδιδει, μηλαμε σαν καλα φιλαρακια, χωρισμενη με 2 παιδια μεγαλα, οπως εγω, ιδιαιτερες απαιτησεις ο ενας απο τον αλλο δεν εχουμε, γαμο δεν θελουμε, γιατι αλλωστε? Ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα κι εμεις θελουμε να τον κρατησουμε ζωντανο. Περναω καλα και θελω να πιστευω κι εκεινη.
Το να μεινω μονος, οχι δεν θα μου κακοφανει. Δεν χρειαζομαι καποια να με φροντιζει να μου μαγειρευει και να με γεροκομισει. Δεν γουσταρω να γινομαι βαρος σε καποιον, αλλα ουτε να σηκωνω τα βαρη αλλου.
Αν φτασω σε σημειο που να μην μπορω να ξεσκατιζομαι μονος η να κρατιεμαι στη ζωη με σωληνακια (μια ζωη που δεν θαχω επιλλεξει), ενα χαπακι ειναι και απλλασω (μετα χαρας μου) τον κοσμο τουτο απο την απρουσια μου
 

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
513
Κριτικές
26
Like
2.981
Πόντοι
2.476
Ο λυκος κι αν εγερασε κι ασπρισε το μαλλι του, μητε τυην γνωμη αλλαξε, μητε τυην κεφαλη του!
Δεν εχει σημασια, ομως. Στο προκειμενο. Δεν θυμαμαι τον εαυτο μου, χωρις καποια σχεση και μεχρι να ψοφισω, δεν σκοπευω. Ακομα κι αν δεν μπορω να πηδιξω, θα γλυφω! (ειναι νοστιμο τ'ατιμο). Με την εν λογω κυρια, σχεση καμια 25αρια χρονια. Εχω κανει μερικες αρπαχτες, μπορει κι εκεινη, δεν αποκλειεται, ουτε και με απασχολει. Της φερομαι οσο μπορω καλυτερα, το ανταποδιδει, μηλαμε σαν καλα φιλαρακια, χωρισμενη με 2 παιδια μεγαλα, οπως εγω, ιδιαιτερες απαιτησεις ο ενας απο τον αλλο δεν εχουμε, γαμο δεν θελουμε, γιατι αλλωστε? Ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα κι εμεις θελουμε να τον κρατησουμε ζωντανο. Περναω καλα και θελω να πιστευω κι εκεινη.
Το να μεινω μονος, οχι δεν θα μου κακοφανει. Δεν χρειαζομαι καποια να με φροντιζει να μου μαγειρευει και να με γεροκομισει. Δεν γουσταρω να γινομαι βαρος σε καποιον, αλλα ουτε να σηκωνω τα βαρη αλλου.
Αν φτασω σε σημειο που να μην μπορω να ξεσκατιζομαι μονος η να κρατιεμαι στη ζωη με σωληνακια (μια ζωη που δεν θαχω επιλλεξει), ενα χαπακι ειναι και απλλασω (μετα χαρας μου) τον κοσμο τουτο απο την απρουσια μου
οποτε δε εισαι μονος...σχεση 25 χρονια=σταθερη συντροφος και παιδια απο αλλη συντροφο-συζυγο whatever

μονος σημαινει δεν παντρευτηκα ποτε ουτε εχω σταθερη συντροφο για πολλα πολλα χρονια μεχρι τα γεραματα και δεν εχω παιδια.
ετσι τουλαχιστον το εννοω εγω
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
387
Like
396
Πόντοι
21
οποτε δε εισαι μονος...σχεση 25 χρονια=σταθερη συντροφος και παιδια απο αλλη συντροφο-συζυγο whatever

μονος σημαινει δεν παντρευτηκα ποτε ουτε εχω σταθερη συντροφο για πολλα πολλα χρονια μεχρι τα γεραματα και δεν εχω παιδια.
ετσι τουλαχιστον το εννοω εγω
Σεβαστη η αποψη σου. Για μενα μονος σημαινει, Δεν συζω με καποια, δεν υπαρχει αλληλοεξαρτηση κι αν δοκιμασουμε και καποιο αλλο πιατο, δεν τρεχει και τιποτα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.815
Πόντοι
456
Ο λυκος κι αν εγερασε κι ασπρισε το μαλλι του, μητε τυην γνωμη αλλαξε, μητε τυην κεφαλη του!
Δεν εχει σημασια, ομως. Στο προκειμενο. Δεν θυμαμαι τον εαυτο μου, χωρις καποια σχεση και μεχρι να ψοφισω, δεν σκοπευω. Ακομα κι αν δεν μπορω να πηδιξω, θα γλυφω! (ειναι νοστιμο τ'ατιμο). Με την εν λογω κυρια, σχεση καμια 25αρια χρονια. Εχω κανει μερικες αρπαχτες, μπορει κι εκεινη, δεν αποκλειεται, ουτε και με απασχολει. Της φερομαι οσο μπορω καλυτερα, το ανταποδιδει, μηλαμε σαν καλα φιλαρακια, χωρισμενη με 2 παιδια μεγαλα, οπως εγω, ιδιαιτερες απαιτησεις ο ενας απο τον αλλο δεν εχουμε, γαμο δεν θελουμε, γιατι αλλωστε? Ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα κι εμεις θελουμε να τον κρατησουμε ζωντανο. Περναω καλα και θελω να πιστευω κι εκεινη.
Το να μεινω μονος, οχι δεν θα μου κακοφανει. Δεν χρειαζομαι καποια να με φροντιζει να μου μαγειρευει και να με γεροκομισει. Δεν γουσταρω να γινομαι βαρος σε καποιον, αλλα ουτε να σηκωνω τα βαρη αλλου.
Αν φτασω σε σημειο που να μην μπορω να ξεσκατιζομαι μονος η να κρατιεμαι στη ζωη με σωληνακια (μια ζωη που δεν θαχω επιλλεξει), ενα χαπακι ειναι και απλλασω (μετα χαρας μου) τον κοσμο τουτο απο την απρουσια μου
και ποιος θα σου δωσει το χάπι αν εισαι κατακοιτος στο κρεβάτι?
 

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
513
Κριτικές
26
Like
2.981
Πόντοι
2.476
Σεβαστη η αποψη σου. Για μενα μονος σημαινει, Δεν συζω με καποια, δεν υπαρχει αλληλοεξαρτηση κι αν δοκιμασουμε και καποιο αλλο πιατο, δεν τρεχει και τιποτα
Μετά από 25 χρόνια συσχετισμού που εσύ ο ίδιος το ανέφερες σαν σχέση δεν είναι τόσο απλό θεωρώ. Επιπλέον έχεις και παιδιά άρα έχεις οικογένεια. Ειναι πολλά περισσότερα από το ξεσκαταρισμα το να έχεις έναν άνθρωπο όταν έχεις ανάγκη η να μοιραστείς τη χαρά σου. Σε κάθε περίπτωση σεβαστή και η δική σου άποψη.
 

Vasco Da Gamage

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
145
Like
235
Πόντοι
21

Vasco Da Gamage

Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2023
Μηνύματα
145
Like
235
Πόντοι
21
Εδω παρων, 64 στα 65, χωρισμενος, μενω μονος, ειμαι σε σχεση, βρισκομαστε μια δυο φορες την εβδομαδα. Πως μπορω να εξυπηρετησω, αγαπητε?
Μεγάλε άρχοντα, δώσε τα φώτα σου στις μικρότερες γενιές. Πες μας τι να κάνουμε εμείς εδώ μέσα που σκεφτόμαστε τι να κάνουμε στη ζωή μας, πως να γαμάμε, αν θα δεσμευτούμε κλπ κλπ
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.672
Like
2.706
Πόντοι
456
και ποιος θα σου δωσει το χάπι αν εισαι κατακοιτος στο κρεβάτι?
Η ελλεεινιδα να προσεχεις μη δώσει κάνα δηλητήριο στο καφέ.. Και σε στείλει στον άλλο κόσμο.. Εγώ από ελλεεινιδα δεν θα εμποστεομουνα να φάω και πιω τίποτα.. Αν είμαι αρωστοε θα έχω νοσοκόμα μια φιλιπινεζα να με φροντιζει
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.074
Like
15.654
Πόντοι
3.656
Και οι άντρες έχουν επιλογές. Υπάρχουν στην Ελλάδα 96,41 άντρες για κάθε 100 γυναίκες, δεν είναι πολλή διαφορά.

Το πρόβλημα είναι ότι οι 100 γυναίκες θέλουν τους 10-20 άντρες.Και οι υπόλοιποι θα τον παίζουν
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.124
Like
3.163
Πόντοι
456
Η δημιουργεία οικογένειας και ο γάμος τρομάζουν πολλούς και έχουν καταντήσει τζοκερ επειδή οι γυναίκες κυρίως όπως εργαλοιοποιούν το σεξ έτσι εργαλοιοποιούν και την επιθυμία του άντρα να αποκτήσει απογόνους, να δημιουργήσει οικογένεια κτλ

Όταν είναι νεώτερες είναι μαζί σου μέχρι να βρουν καλύτερο χορηγό. Και εμείς άλλωστε δεν πάμε πίσω, αν βρεις καμιά καλύτερη το πιο πιθανό είναι να παρατήσεις το σαυράκι για μια καλύτερη γκόμενα.
Απώτερος σκοπός των γυναικών είναι να περνάνε καλά και όσο το δυνατόν πιο άνετα.

Όσο μεγαλώνουν και δεν περνάει η μπογιά τους, οι χορηγοί σπανίζουν και έχουν και εργασιακές ανασφάλειες, όπως όλοι. Πόσες είναι οι ιδιωτικές εταιρείες που χρυσοπληρώνουν 50αρες μάνατζερ; Ελάχιστες. Υπάρχει και το δημόσιο βέβαια αλλά με χαμηλότερους μισθούς.
Οπότε τι καλύτερο για να συνεχίσουν να περνάνε άνετα; Να δέσουν κάποιον με γάμο και ακόμη καλύτερα με παιδί.
Οι πιο πολλές γυναίκες, μη πω όλες, βλέπουν το παιδί σαν εργαλείο που θα συνεχισει να τους γεμίζει την τσέπη και θα κάνει τον περίγυρο τους να μην τις κοιτάει σαν παρίες επειδή δεν έχουν παιδιά. Δεν μπαίνουν στη διαδικασία να κάνουν παιδί δηλαδή επειδή το θέλουν πραγματικά.

Οι άντρες όταν γνωρίζουμε μια γυναίκα με σκοπό την οικογένεια σκεφτόμαστε πιο ολοκληρωμένα. Δηλαδή πχ μπορεί να μην είναι 10αρι αλλά έχει σταθερή δουλειά, δεν έχει σταθερή δουλειά αλλά είναι νέα κοκ. Οι γυναίκες ειδικά μετά τα 30 το μόνο που βλέπουν είναι ένας πελάτης και κάνουν υπομονή μέχρι να πάρουν αυτό που θέλουν, είτε λέγεται γάμος, είτε παιδί. Επειδή όλες τους έχουν νοοτροπία πριγκίπησας, ας είναι και τελείως βασικές, μόλις πάρουν αυτό που θέλουν τέρμα οι καλοσύνες και αρχίζουν να απαιτούν συνέχεια. Κοινώς μας πιάνουν μαλάκες.
Γνώμη μου είναι πως οι πιο πολλές γυναίκες έτσι σκέφτονται. Επειδή η αρχή είναι το ήμιση του παντός θέλει πολύ προσοχή προκειμένου να ξεχωρίσεις την ήρα από το σιταρί στις αρχές, γιατί αν πέσεις με τα μούτρα μετά θα το πληρώνεις για μια ζωή.
 

vetvet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2021
Μηνύματα
313
Like
1.483
Πόντοι
201
ρωτηστε καλυτερα καποιον 50-60+ χρονων που εμεινε μονος του, να σας πει

Λιγοι θα παραδεχτουν οτι κανανε λαθος (αν κανανε), πως το μετανιωσαν κλπ. Πριν 20 χρονια που ημουν πιτσιρικος γελουσα και μονο στην ιδεα της οικογενειας. Στα 25 μου επισης. Στα 30 δεν γελουσα αλλα ελεγα πως δεν θελω γαμους και παιδια. Τωρα που κοντευω τα 40 λεω υπευθυνα πως ακομα δεν θελω αλλα εχει αρχισει και με προβληματιζει. Δε ξερω τι θα γινει σε 5-10 χρονια.

Οταν ειμαστε νεοι λεμε ευκολα μεγαλες κουβεντες οτι καλυτερα μονος,ηρεμια και χωρις να μας ζαλιζουν το κεφαλι, ελλεηνιδες κλπ αλλα πρεπει να τα χεις παρα μα παρα πολυ καλα με τον εαυτο σου για να πεις υπευθυνα οτι ναι φιλε γουσταρω και ειμαι μονος απο επιλογη κι οχι να να κοροιδευεις τον εαυτο σου οτι ΕΣΥ επελεξες να μεινεις μονος ενω καταβαθος δεν σε ηθελε/αντεξε/ταιριαξες με καμια.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.186
Like
1.853
Πόντοι
216
Έχω γνωρίσει και τέτοιες όπως αυτές που λες... με "προϋπηρεσία" σε σχέσεις. Κατάντησα να ακούω για όλους τους πρώην, όλα τα απωθημένα, όλα τα παράπονα, όλα τα καλά και τα κακά που είχε περάσει με τον κάθε πρώην και να προσπαθώ να καταλάβω ποιος αριθμός πούτσας είμαι στη σειρά.
Το να έχει σπουδάσει πάλι λέει πολύ λίγα, γιατί η ανεξαρτησία υφίσταται μόνο αν έχει δουλέψει για να ζήσει. Και αυτές οι ανεξάρτητες πάλι μη νομίζεις ότι είναι οι καλύτερες. Αν μιλάμε για γυναίκες 30+ που μένουν μόνες, πολλές έχουν ήδη περάσει διάφορα με "μαλάκες" άντρες και διακατέχονται από ανασφάλεια, καχυποψία και μισανδρισμό (ξεκάθαρο red flag).
Το καλύτερο είναι να μην μένεις στη θεωρία και στις προκαταλήψεις ότι πρέπει να είχε σχέσεις, ή πρέπει να έχει σπουδάσει κλπ Το ζητούμενο είναι να συνεννοείσαι με τη γυναίκα. Κάτσε και μίλα μαζί της και όταν τελειώσετε σε 1-2 ώρες ρώτα τον εαυτό σου "αν αυτή η γυναίκα δεν με καύλωνε, θα την ξαναέπαιρνα τηλέφωνο;" Αν ναι, είσαι σε καλό δρόμο. Αν όχι, και σε ενδιαφέρει μόνο η καύλα, σταμάτα. Δεν αξίζει καν να γαμήσεις.
Η έμπειρη που θα σε επιλέξει, δύσκολο να αλλάξει πρόσωπο στην πορεία.

Με την άπειρη, να τα περιμένεις όλα.

Αυτή είναι η διαφορά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom